Polski artysta grafik, plakacista, ilustrator książek i serii wydawniczych.
Jego rodzice pochodzili z Poznania. Do siódmego roku życia Janusz z rodzicami i młodszym bratem Andrzejem mieszkali we Wronkach.
W latach 1949-1951 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, następnie przeniósł się do ASP w Warszawie, gdzie w latach 1952-1955 kontynuował studia pod kierunkiem prof. Józefa Mroszczaka. Kolegami Grabiańskiego z lat studenckich byli m.in. Bohdan Butenko i Janusz Stanny.
Po ukończeniu studiów był ilustratorem książek dla dzieci, serii wydawniczych. Zajmował się również projektowaniem plakatów reklamowych. W 1957 plakat jego autorstwa uzyskał I nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Polskie Linie Lotnicze „LOT”, a z czasem firma ta powierzyła Grabiańskiemu opiekę nad identyfikacją wizualną oraz projektowanie materiałów promocyjnych. Projektował również znaczki pocztowe, w tym m.in. serię pt. „Rasy psów” (1963) oraz „Koty” (1964). Miał kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą.
Od 1957 roku rozpoczął współpracę z wydawnictwami zagranicznymi, m.in. z Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Finlandii, Włoch, RPA oraz ze Szwecji i Stanów Zjednoczonych.
Łącznie w ciągu niespełna 25 lat pracy zilustrował ponad 100 książek z klasyki polskiej i obcej.
Należał do ilustratorów znanych i podziwianych na świecie.
Zilustrował też ostatnią wersję Elementarza Mariana Falskiego. Książki ilustrowane przez Grabiańskiego ukazały się w ponad 20 krajach całego świata, w tym w Związku Radzieckim, Jugosławii, Holandii, Japonii, Izraelu i na Węgrzech.
Nagrody i upamiętnienie
Za The Big Book of Animal Stories (1961) otrzymał nagrodę „New York Timesa” dla najlepiej zilustrowanej książki dla dzieci, a w 1973 roku Überreuter wręczył Grabiańskiemu „Złotą Biblię” za 4-milionowy sprzedany egzemplarz z jego ilustracjami.