Ludwik Walkowiak
Zostań fanem autora:

Ludwik Walkowiak

Autor, zmarł w 1989 (żył 81 lat)
8 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzony 22 sierpnia 1908 roku w Polsce (Sławin Stary)
Ks. Ludwik Walkowiak kapłańskie powołanie wyniósł z domu przesiąkniętego duchem religijnym i patriotycznym. Kształcił się w Sławinie Nowym, a następnie w Ostrowie Wlkp. Po maturze w 1927 r. wraz z sześcioma innymi absolwentami wstąpił do Seminarium Duchownego. 12 czerwca 1932 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Pełnił posługę w Swarzędzu, a następnie w parafii Św. Trójcy na poznańskim Dębcu. 1 grudnia 1939 r., wraz z innymi aresztowanymi kapłanami, trafił do Kazimierza Biskupiego, a następnie do poznańskiego Fortu VII. W maju 1940 r. został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, a stamtąd do kamieniołomów w Gusen. Do Dachau wrócił w grudniu 1940 r. Po epidemii w obozie zapadł na tyfus i, choć wrócił do zdrowia, jego pełni nie odzyskał już nigdy.

Po wyzwoleniu wyjechał do Francji, gdzie dwa lata spędził jako kapelan żołnierzy polskich. W październiku 1947 r. wrócił do kraju i został proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Miejskiej Górce. W marcu 1950 r. powierzono mu obowiązki dziekana dekanatu jutrosińskiego. Posługę w parafii zakończył w październiku 1972 r.

Fot. źródło: https://replika.eu/autor/ks-ludwik-walkowiak/

Kategorie
Wspomnienia

Książki

Ksiądz z Dachau
Ksiądz z Dachau
Ludwik Walkowiak
8/10

Wstrząsająca relacja naocznego świadka okrucieństw w obozach koncentracyjnych, które – jak sam pisze – zdają się niewysłowione. Wspomnienia kapłana Archidiecezji Poznańskiej, który na początku woj...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl