George Orwell
Zostań fanem autora:
× 25

George Orwell

Autor, zmarł w 1950 (żył 46 lat) 1452 czytelników
7.5 /10
921 ocen z 16 książek,
przez 696 kanapowiczów
Urodzony 25 czerwca 1903 roku w Indiach (Motihari)
George Orwell, mimo początku początku w typowej rodzinie klasy średniej, wytyczył sobie niezwykłą ścieżkę. Był synem urzędnika administracji brytyjskiej (Richarda Walmesley Blaira) i Idy Mabel Blair. Miał dwie siostry. Urodzony w Motihari w Bengalu, do Anglii przyjechał w 1907 roku. Od 1911 roku uczęszczał do St. Cyprian’s, elitarnego liceum z internatem w Eastbourne, a później, dzięki stypendium w 1917 roku, trafił do ekskluzywnego Eton College, z którego odszedł w 1921 roku. W listopadzie 1922 r. wstąpił do Królewskiej Policji Imperialnej w Birmie. 1 stycznia 1928 r. porzucił służbę i nie powrócił z urlopu w Anglii. Jego życie zaczęło nabierać barw wraz z publikacjami artykułów w Paryżu w latach 1928–1929.

W styczniu 1933 roku pojawiła się jego pierwsza książka pod pseudonimem literackim George Orwell – „Na dnie w Paryżu i w Londynie”. Decyzja o użyciu pseudonimu wynikała z troski o rodzinę (ujawnił w książce prywatne szczegóły ze swojego życia) oraz niewielkiej wartości jaką przypisywał swej pracy.

W czerwcu 1936 roku, wziął ślub z Irlandką Eileen O’Shaughnessy.

Zaangażował się w hiszpańską wojnę domową w latach 1936–1937, walcząc po stronie republikanów. Brał udział w walkach na froncie aragońskim. Po zdelegalizowaniu POUM oraz wybuchu w maju 1937 r. „wojny domowej w ramach wojny domowej” między anarchistami a stalinowcami, ukrywał się z żoną przed represjami. Był ścigany przez Gwardię Cywilną podczas nakazanej przez Moskwę (i kierowanej przez rezydenta NKWD Aleksandra Orłowa) akcji likwidacji POUM (w czerwcu 1937) i mordowania jej członków, łącznie z żołnierzami walczącymi na froncie. 20 maja 1937 r. został postrzelony przez snajpera w gardło. 20 czerwca przekroczył granicę francuską i wrócił do Anglii. Swoje wspomnienia z tego okresu zawarł w autobiograficznej książce „W hołdzie Katalonii”, wydanej w Anglii jeszcze w czasie trwania hiszpańskiej wojny domowej (1938), która demaskowała zbrodniczą rolę radzieckich służb specjalnych NKWD i GRU w Hiszpanii oraz faktyczne działania stalinowców zwalczających rewolucję. Jego przeżycia z tego okresu stanowiły podstawę dwóch znanych dzieł: „Folwark zwierzęcy”, bajki politycznej opowiadającej o przewrocie społecznym, oraz „Rok 1984”, antyutopii prezentującej wizję totalitarnego rządu kontrolującego wszystko.

Wiódł życie włóczęgi, był: pomywaczem, nauczycielem, zbieraczem chmielu, żebrakiem, milicjantem, policjantem, hodowcą drobiu i uprawiał warzywa, współpracował z wieloma czasopismami, pracował w BBC i był korespondentem wojennym we Francji w 1945. W 1944 r. razem z żoną adoptował urodzonego 14 maja Richarda Horatio, a po jej śmierci 29 marca 1945 wrócił do Anglii.

George Orwell zmarł w Londynie w wieku czterdziestu siedmiu lat na gruźlicę (której nabawił się w 1938) na kilka dni przed zamierzoną podróżą do sanatorium w Szwajcarii. Czas ostatnich trzech lat życia dzielił między łóżkiem szpitalnym, tworzeniem „Roku 1984”, wreszcie wyprawami ukochanym motocyklem Royal Enfield 350.

Z powieści Orwella pochodzą takie powiedzenia, jak „Wielki Brat patrzy” („Big Brother is watching you” – Rok 1984) czy „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych” („All animals are equal, but some animals are more equal than others” – Folwark zwierzęcy)

Wywarł istotny wpływ na współczesną kulturę. Przymiotnik „orwellowski” określa sytuacje, w których system zagraża wolności jednostki bądź całych społeczeństw, szczególnie w zakresie prywatności. Zwroty takie jak „Wielki Brat patrzy”, czy „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze” są używane w potocznym języku. Stworzył również pojęcia takie jak „nowomowa” („new-speak”), „policja myśli” („thought police”), „dwójmyślenie” („doublethink”) i „myślozbrodnia” („thoughtcrime”). Pisarz jest uznawany za proroka elektronicznej inwigilacji totalnej. Powieść "Rok 1984" była także inspiracją dla stworzenia popularnego reality-show Big Brother, emitowanego w kilkunastu krajach.

Fot. - źródło - https://karakter.pl/product-pol-602-Lew-i-jednorozec-Najlepsze-eseje-i-felietony.html
Fot. Image by Gordon Johnson, Pixabay

Książki

The Lion and the Unicorn
The Lion and the Unicorn
George Orwell

The Lion and the Unicorn was written in London during the worst period of the blitz. It is vintage Orwell, a dynamic outline of his belief in socialism, patriotism and an English revolution. His fulle...

Cytaty

Członków nie łączy nic oprócz wspólnej idei, która jest niezniszczalna.
Wolność oznacza prawo do twierdzenia, że dwa i dwa to cztery. Z niego wynika reszta
Normalność nie jest kwestią statystyki.
Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość; kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość.

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl