Yōko Ogawa

Yōko Ogawa

Autorka, 58 lat 38 czytelników
Obserwuj
7.8 /10
34 oceny z 3 książek,
przez 31 kanapowiczów
Urodzona 30 marca 1962 roku w Japonii (Okayama, )
Yōko Ogawa (jap. 小川 洋子 Ogawa Yōko) – japońska pisarka powieści, esejów, opowiadań i non-fiction.

W latach 1980–1984 studiowała na Wydziale Literatury Uniwersytetu Waseda w Tokio. W czasie studiów należała do „Koła Literatury Współczesnej” (Gendai Bungaku-kai).

Swoją pierwszą książkę opublikowała w 1988 roku. Łącznie napisała ponad czterdzieści różnego rodzaju dzieł literackich, zarówno beletrystycznych, jak i non-fiction. Najpopularniejsze tytuły zostały przetłumaczone na wiele języków, także na język polski.

Autorka publikuje także prace non-fiction. W 2006 roku Ogawa wspólnie z matematykiem Masahiko Fujiwarą, napisała Yo ni mo utsukushii sūgaku nyūmon („An Introduction to the World’s Most Elegant Mathematics”), książkę poświęconą pięknu i fascynacji liczbami.

Na podstawie jednej z powieści pt.: Hakase no aishita sūshiki („The Housekeeper and the Professor”), japoński reżyser, Takashi Koizumi, nakręcił w 2006 roku film pt.: „The Professor's Beloved Equation”.

Wiele współczesnych pisarek japońskich szuka nowych środków wyrazu. Szczególnie w latach 90. XX w. wykorzystywały komiksy, TV, gry komputerowe. Yōko Ogawa skupia się na ledwie uchwytnych przemianach odczuć zmysłowych, powstających pod wpływem spotkań z innym człowiekiem.Książki (4)

Sortowanie:
Książka Miłość na marginesie
2 wydania
Miłość na marginesie
Yōko Ogawa
{}8.1/10
Seria: Seria z miotłą
Z drobnych zdarzeń Ogawa tworzy fascynującą opowieść o mistyfikacjach pamięci, o iluzji, którą karmią nas wspomnienia. ?Berliner Zeitung? Ma 24 lata. Pewnego dnia zostawił ją mąż. Dzień później zaczęł...
Książka Ukochane równanie profesora
Ukochane równanie profesora
Yōko Ogawa
{}7.9/10
Jak przystało na wybitnego matematyka, Profesor ma swoje dziwactwa. Pewnego dnia w progu jego domu pojawia się nowa gosposia z synem, od tej pory nazywanym pieszczotliwie Pierwiastkiem. Wspólne życie ...
Książka Muzeum ciszy
2 wydania
Muzeum ciszy
Yōko Ogawa
{}7.3/10
Seria: Seria z miotłą
Młody muzealnik przyjeżdża do prowincjonalnego miasteczka, by na zlecenie pewnej starszej pani utworzyć muzeum. Chodzi o kolekcję przedmiotów, które kobieta gromadziła od dzieciństwa; wszystkie trzeba...
Książka The Housekeeper and The Professor
The Housekeeper and The Professor
Yōko Ogawa
An enchanting story about what it means to live in the present, and about the curious equations that can create a family where one before did not exist.

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Yōko Ogawa

Matematyka jest jak gwiazda, nie da się wyjaśnić jej piękna.
Wskazywanie terenów jeszcze nie odkrytych miało dla niego taką samą wartość jak nauczanie o tym, co już zostało udowodnione.
Liczby były dla niego tym, czym dla innych wyciągnięcie ręki na powitanie.
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe