Podziemie pamięci

Yōko Ogawa
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Podziemie pamięci
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Mieszkańcy bezimiennej wyspy żyją w świecie, z którego regularnie znikają najzwyklejsze przedmioty - kapelusze, róże, fotografie, wstążki. Jednego dnia są na wyciągnięcie ręki, drugiego zacierają się w pamięci, tracąc jakiekolwiek znaczenie. Większość poddaje się presji zapominania z całkowitą uległością, a nieliczni niepokorni trafiają pod nadzór policji pamięci. Młoda pisarka, która na rzecz tajemniczej instytucji straciła rodziców, postanawia ukryć w podziemiach domu przyjaciela, który potrzebuje ochrony. Ale czy życie w zamknięciu będzie miało kiedyś koniec?
Yoko Ogawa, autorka "Ukochanego równania profesora", opowiada o świecie przerażająco smutnym, przywodzącym na myśl zarówno "Rok 1984" George`a Orwella, jak i "Dziennik" Anne Frank. Podziemie pamięci to dystopijna wizja społeczeństwa ciemiężonego przez władzę, ale także metafora opresyjnych relacji na wielu różnych płaszczyznach.

Powieść znalazła się na short-liście Międzynarodowego Bookera w 2020 roku; była również finalistką 2019 National Book Award for Translated Literature i 2020 World Fantasy Award.
Tytuł oryginalny: 密やかな結晶
Data wydania: 2022-02-08
ISBN: 978-83-67034-00-5, 9788367034005
Wydawnictwo: Tajfuny
Stron: 288
dodana przez: janusz.szewczyk

Autor

Yōko Ogawa Yōko Ogawa
Urodzona 30 marca 1962 roku w Japonii (Okayama, )
Yōko Ogawa (jap. 小川 洋子 Ogawa Yōko) – japońska pisarka powieści, esejów, opowiadań i non-fiction. W latach 1980–1984 studiowała na Wydziale Literatury Uniwersytetu Waseda w Tokio. W czasie studiów należała do „Koła Literatury Współczesnej” (Gendai B...

Pozostałe książki:

The Diving Pool Miłość na marginesie Ukochane równanie profesora Muzeum ciszy Grobowa cisza, żałobny zgiełk
Wszystkie książki Yōko Ogawa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Podziemie pamięci? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@anna.czyta
2022-08-01
7 /10
Przeczytane

Kiedy zobaczyłam, że wydawnictwo Tajfuny wydało kolejną książkę autorstwa Yoko Ogawy, od razu wiedziałam, że prędzej czy później po nią sięgnę. Zarówno „Ukochane równanie profesora” jak i „Grobowa cisza, żałobny zgiełk” bardzo mi się podobały. Każda z tych książek była inna, wyjątkowa na swój sposób i nie podobna chyba do niczego co wcześniej czytałam. Może przez to moje oczekiwania wobec „Podziemia pamięci” były dosyć wysokie.
Akcja książki dzieje się na wyspie, z której co jakiś czas znikają codzienne rzeczy – perfumy, kwiaty, fotografie. Znikają nie tylko fizycznie, ale również z pamięci mieszkańców wyspy. Pamiętają oni same puste słowa, ale nie potrafią sobie przypomnieć do czego dane rzeczy służyły ani jakie emocje się z nimi wiązały. Prawidłowego znikania pilnuje policja pamięci, która znajdzie każdego który będzie się starał zatrzymać przedmioty które powinny zostać zapomniane. Są jednak ludzie, którzy nie potrafią zapomnieć.
Książka, podobnie do poprzednich, jest bez dwóch zdań wyjątkowa i nie przypomina żadnej innej historii. Losy młodej pisarki przeplatają się z fragmentami pisanej przez niej powieści i w dziwny sposób łączą się ze sobą. Historia ta pozostawiła we mnie duży niedosyt i swojego rodzaju bunt, że to się tak nie mogło skończyć. Chyba wolałam poprzednie dwie książki Yoko Ogawy, ale „Podziemie pamięci” jest zdecydowanie warte polecenia i myślę, że wielu osobom przypadnie do gustu.

× 1 | link |
@mara89
2022-05-08
5 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 roku

"Podziemie pamięci" to moje pierwsze zderzenie z Yoko Ogawą i niezbyt udane. Samo spojrzenie na otaczający nas świat dość ciekawe. Świat, w którym powoli wszystko zanika, smutny i melancholijny. Dający do myślenia. A jednak... książka licząca sobie zaledwie 285 stron ciągnęła mi się niemiłosiernie. Nie byłam w stanie czytać więcej niż 20 stron na raz. Ponure myśli zbyt mocno dawały mi się we znaki. To nie jest zła pozycja, ale chyba po prostu sięgnęłam po nią w złym czasie.

× 1 | link |
EF
2022-10-27
7 /10
Przeczytane Fantastyka
@alinaz5
2022-09-22
6 /10
Przeczytane
@Justyna_Buszka
2022-08-06
8 /10
Przeczytane 65 książek w 2022
@elutka_a
2022-05-28
8 /10
Przeczytane JAPONIA KSIĄŻKI O KSIĄŻKACH
@u2003
2022-08-01
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Najlepiej zdać się na czas. Czas płynie niestrudzenie, od nikogo nie przyjmując rozkazów.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl