Muzeum ciszy

Yōko Ogawa
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Książka Muzeum ciszy
Książka Muzeum ciszy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Młody muzealnik przyjeżdża do prowincjonalnego miasteczka, by na zlecenie pewnej starszej pani utworzyć muzeum. Chodzi o kolekcję przedmiotów, które kobieta gromadziła od dzieciństwa; wszystkie trzeba zabezpieczyć, opisać i uporządkować. To ostatnie wydaje się najtrudniejsze, ponieważ dotyczy zbioru niewiele wartych, najróżniejszych przedmiotów codziennego użytku, które łączy tylko jedno - wszystkie zostały ukradzione właścicielom tuż po ich śmierci, nie zawsze naturalnej. Mężczyznę, choć początkowo czuł się nieswojo, coraz bardziej fascynuje obsesja staruszki. To, co miało być sprzeciwem wobec śmierci zacierającej ślad ludzkiej egzystencji, stopniowo staje się niebezpiecznym fetyszyzmem. Przeplatające się w tej historii piękno i przemoc Ogawa opisuje spokojnym, przejrzystym językiem. Między eleganckimi zdaniami pełno jest jednak niedopowiedzeń i wymownego milczenia.  
Tytuł oryginalny: Chinmoku Hakubutsukan
Data wydania: 2012-01-18
ISBN: 978-83-7747-635-2, 9788377476352
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Seria z miotłą
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 296
dodana przez: bookkeeper
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Książki Yōko Ogawa

Wszystkie książki Yōko Ogawa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Cisza, która przenika odbiorcę

Pisząc o „Muzeum ciszy” ma się chęć odciąć na chwilę od wszelkich dźwięków. Skupić na tej niezwykłej prozie, na zdaniach, które zapadają w pamięć, słowach, które współgrają ze sobą tworząc harmonijną całość. Zastanawiam się teraz jakby tu podejść do oceny tej książki bez burzenia jej ładu i rozpraszania wrażeń, które pozostawiła. Wszak nie mogę wymownie milczeć, pozostawić pustych akapitów, przekazać tego co czuję bez użycia słów… Zatem postaram się to zrobić w tradycyjny sposób zachowując jednak pewną dozę delikatności i niedopowiedzeń. Od pierwszych stron lektury poznajemy muzealnika, który... czytaj dalej »

@gudrun @gudrun

Moja opinia o książce

Opinie
@gudrun
@gudrun
2012-02-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Wszystkim, którzy jeszcze nie znają twórczości tej japońskiej pisarki polecam zapoznać się najpierw z książką „Muzeum ciszy”, gdyż według mnie jest ona jeszcze lepsza niż wydana w zeszłym roku „Miłość na marginesie”. Onieśmielająco dobra – tak bym ją określiła.

{}× 2 | link |
@paulina.zakrzewska
2020-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@vonHuuss
@vonHuuss
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane [gat] Dramat / Obyczajowe 2018 Literatura japońska
@MgorzataM
2019-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane Y: 2019 B: Nie zmęczyłam
@kemhide
@kemhide
2012-10-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@hyorohyoro
@hyorohyoro
2012-08-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Muzeum ciszy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}