Boris Pasternak
Zostań fanem autora:
× 1

Boris Pasternak

Autor, zmarł w 1960 (żył 70 lat) 71 czytelników
6 /10
39 ocen z 2 książek,
przez 39 kanapowiczów
Urodzony 10 lutego 1890 roku w Federacji Rosyjskiej (Moskwa)
Boris Leonidovich Pasternak (ur. 10 lutego 1890, zm.30 maja 1960 ) poeta i prozaik rosyjski, pochodzenia żydowskiego. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1958 za powieść Doktor Żywago. Nagrody nie odebrał z powodu ostrej nagonki i kampanii prasowej zorganizowanej w ZSRR po ogłoszeniu powieści. Jego ojciec, Leonid Pasternak, był znanym żydowskim malarzem i profesorem w szkole malarstwa w Moskwie. Jego matka, Rosa Kaufman, była znaną pianistką koncertową. Dom rodzinny charakteryzował się kosmopolityzmem. We wczesnym dzieciństwie jego ojciec przeszedł na prawosławie. Wywarło to duży wpływ na Borysa. Wiele z jego późniejszych wierszy dotyka tematyki chrześcijańskiej. Uprawiał intelektualną poezję refleksyjną, opartą na własnym systemie filozoficzno-estetycznym, tematycznie związaną z przyrodą i miłością. Syn znanego malarza i pianistki, odebrał staranne wykształcenie humanistyczne i muzyczne. Początkowo związany był z nurtem poezji futurystycznej (debiut w 1914 roku). Jego późniejsze wiersze nawiązywały do niemieckiego romantyzmu i rosyjskiego symbolizmu. W latach 20. opublikował poematy Porucznik Szmidt i Rok 1905. Lata 30. to okres twórczego kryzysu poety sprzeciwiającego się komunistycznemu reżimowi. W latach powojennych Pasternak napisał swoją najsłynniejszą powieść, Doktor Żywago (ukończoną w 1954 roku), opowiadającą o przed- i porewolucyjnych losach inteligencji rosyjskiej. W cztery lata później, w 1958 roku, otrzymał za nią literacką Nagrodę Nobla, władze komunistyczne jednak uznały utwór za antyradziecki i zmusiły autora do odmowy jej przyjęcia. Na motywach tej powieści został nakręcony znany, nagrodzony Oscarami film Davida Leana pod tym samym tytułem a w 2002 roku powstał film telewizyjny w reżyserii Giacomo Campiottiego nominowany do nagrody BAFTA. Borys Pasternak dziś uważany jest za jednego z czołowych rosyjskich pisarzy dysydentów. Zajmował się również tłumaczeniami, m.in. utworów J. Słowackiego, a także poetów zachodnioeuropejskich (m.in. W. Szekspira i J.W. Goethego) i gruzińskich.

Książki

Doktor Żywago
9 wydań
Doktor Żywago
Boris Pasternak
8.5/10

Książka jest wielkim epickim a zarazem poetyckim freskiem, ukazującym rewolucję przez pryzmat losów pojedynczego człowieka, protestem przeciw niszczeniu wszystkiego, co w nim indywidualne, wolne i twó...

Listy do Ziny. Wspomnienia
Listy do Ziny. Wspomnienia
Zinaida Pasternak, Boris Pasternak

"Kocham cię niezmiernie, i w każdej godzinie i w każdej minucie dziękuję ci" - tak pisał już w pierwszych listach do niej Borys Pasternak, wybitny rosyjski poeta i prozaik, autor kilku tomików wierszy...

Literatura na świecie 6/1973 (26)
czasopismo
Literatura na świecie 6/1973 (26)
Michaił Bachtin, Boris Pasternak, Boris Polevoj, "Redakcja LnS"
Seria: Literatura na świecie

Pierwsze numery LnS to almanach prezentujący rozmaite tendencje współczesnej literatury światowej.

Cytaty

Dzieci są całkowicie szczere, nie wstydzą się prawdy, a my z obawy, by nie wyglądać na zacofanych, gotowi jesteśmy zaprzedać to, co nam najdroższe, chwalimy to co nas odpycha, i potakujemy temu, czego nie rozumiemy.
Wszyscy staliśmy się ludźmi tylko w takiej mierze, w jakiej kochaliśmy ludzi i w jakiej mieliśmy możliwość ich kochać.
Jurii Andriejewicz znów się utwierdzał w swych dawnych obserwacjach, poczynionych w Mieluziejewie. "Ona nie chce się podobać - myślał - być piękna, czarująca. Ma w pogardzie tę stronę kobiecej natury i chce się jak gdyby ukarać za to, że jest tak piękna. I ta dumna wrogość wobec samej siebie czyni ją dziesięć razy bardziej porywającą.

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl