Niniejszm, proszę o dodanie do drzewa kategorii pozycji "Gra paragrafowa".
W bazie książek mamy już kilkanaście pozycji z tego gatunku, dla dzieci i dla dorosłych w postaci książek i komiksów, ale brakuje gałęzi na ich zaszeregowanie.
Mam taką propozycję odnośnie konkursów na kanapie. Fajnie by było gdyby można było edytować swoje odpowiedzi. Dzisiaj przez przypadek wcisnęłam enter i moja odpowiedź zapisała się w połowie i nie mogę dopisać dalszego ciągu.
Proponuję, żeby dało się dodać daty czytania danej książki kilka razy, tzn. żeby czytelnik mógł dodać, że ponownie przeczytał książkę. Takie coś jest dostępne na Goodreads od lat i bardzo się przydaje :)
A jeszcze jak wpisujemy ISBN książki, to są ISBN10 i ISBN13. Na GR działa to tak, że jest jedna książka i dwa pola do tego w opisie, a tutaj nagminnie widzę, że jak książka miała różnie te numery, to ludzie dodają takie książki podwójnie. Może dałoby się to jakoś zrobić = uzyskać większy porządek?
Pomysł super. Popieram.
Ja bardzo dużo widzę duplikatów, których scalić nie sposób. Może tu ten problem leży. Ne wiem.
Co do tych dat ponownego czytania. Dobry pomysł. sama mam ochotę zrobić sobie re-read paru książek i fajnie by było móc odnotować to gdzieś tak, żeby to mogło być widoczne dla innych. Bo póki co zostaje tylko goodreads, ewentualnie zeszyt i długopis.
Nie ma możliwości zaznaczenia, że chce się przeczytać/czytało się różne wydania książki. Różne wydania nie zawsze są tożsame, na przykład inny tłumacz. W tej chwili wyszło nowe tłumaczenie Ani z Zielonego Wzgórza, o którym jest dość głośno. Wyszło nawet pod innym tytułem (Anne z Zielonych Szczytów). Jeśli mam zaznaczone, że przeczytałam książkę, dawno, w starym tłumaczeniu nie mogę już z tym nic zrobić. Tłumaczeń Ani było wiele (to nie jest odosobniony przypadek) i dobrze by było, żeby można było te wydania traktować jako osobne. Jest jakaś szansa na taką zmianę?
Nie chcę się wypowiadać za naszych informatyków, ale jako użytkownik po doświadczeniu z LC mogę autorytatywnie powiedzieć, że są wygody i niewygody tego (co mamy na NK) i innego (co było na LC) rozwiązania. LC na tym m.in. poległo. Można było sobie dodać każde wydanie z osobna, ale też każde z nich miało inny ranking, inne opinie - mimo, że mogły być od tego samego tłumacza i wydawnictwa. Kanapa przyjęła inny model, który wszelkie wydania traktuje jako tę samą powieść. Być może istniałoby rozwiązanie, które pozwoliłoby zachować rozdzielność wydań i całościowy, jednolity ranking - nie wiem. Ale gdyby miało się coś popsuć, jak w LC, to wolę z tej tęsknoty raczej zrezygnować. Obejdę się. Mimo, że np. zbieram różne wydania niektórych książek i nie mogę sobie tu tego zaznaczyć...
@abdita też mi tego brakuje, zwłaszcza, że wiele książek czytam też w oryginale lub w różnych tłumaczeniach i mam po kilka wydań tej samej książki. Kanapa miesza to wszystko w jeden chaotyczny zbiór danych, w którym nie można się połapać bez dodatkowych notatek.
@tsantsara Na LC też to chyba tak nie działa, natomiast dobrze działa na Booklikes. Po wejściu na wydanie główne widzę, że mam w biblioteczce a po wejściu na konkretne wydanie mam przypisane dowolne półki. Bywa, że przy jednym wydaniu mam oznaczone, że przeczytane a przy innym, że chcę przeczytać. Nie wiem jak to wychodzi przy jakiś rankingach bo te mnie nie bardzo interesują. Ale nie sądzę, żeby to nie było do zwalczenia.
To możesz jeszcze wejść na booklikes? Mnie już tam całkiem nie loguje - strasznie mułowaty serwis się zrobił i od 2 lat mi kompletnie przestał działać. Jeszcze wcześniej opuścili go zdaje się moderatorzy... To był dobry serwis - międzynarodowy, umożliwiający interakcję między użytkownikami, niestety opuszczony chyba padnie? Chciałem się przenieść, choćby na niemiecki interfejs, ale jak mówię: zablokował się.
@tsantsara Cały czas korzystam z BL. Tam najprawdopodobniej nie ma żadnego wsparcia jeśli chodzi o jakiekolwiek zmiany, likwidowane są tylko awarie nie bardzo wiadomo przez kogo. Ale ostatnio działa normalnie. To jest chyba najlepiej pomyślany serwis jeśli chodzi o ogólne założenia. Najbardziej przyjazny sposób wprowadzania książek i obsługi biblioteczki.
Paradoksalnie może dlatego jest najlepszy, że nikt tam niczego nie zmienia. Pomyślany dobrze na początek i koniec, działa nawet bez wsparcia. Nie wiem czy wszystko, ale na pewno obsługa biblioteczki.
@abdita @tsantsara tak, Booklikes nadal działa i chodzi - trochę jak "działa nawalone" bo nie wszystko działa jak należy jak np daty przeczytania, które padły jakiś dobry już czas temu (z 5 lat pewnie będzie). O ile datę ukończenia da się ustawić i system "pamięta" o tyle nie da się ustalić na stałe daty rozpoczęcia. Po prostu po wpisaniu i kliknięciu "zapisz", gdy wejdziemy w edycję nadal jest data do ustawienia. Co za tym idzie? Podejrzewam, że to główny problem tego, że skopana jest też funkcja wyzwania czytelniczego. Bo to padło mniej więcej w tym samym czasie. Wyzwanie się nie "zlicza" a i data się nie ustawia. Ja tam nadal jestem, bo mnie na tych wyzwaniach jakoś nie specjalnie tam zależy, grunt, że działają inne rzeczy - ważniejsze, jak np. biblioteczka, dodawanie, usuwanie, blog, półki itd. Ale wiem, że użytkownicy, którzy wyzwanie lubili uciekają z booklikes. Właśnie ustawiłam sobie wyzwanie na ten rok i widzę, że nadal to nie działa. I już chyba nie będzie, bo z tego co mi wiadomo, ktoś już na forum kiedyś o to prosił, żeby to naprawić. Bez odzewu, bo i w zasadzie nie wiem czy tam ktoś jeszcze się interesuje tym - wątpliwe. Jak mówię Nawalone, ale działa.
@abdita chciałam przy okazji sprawdzić statystyki czytelnicze (na Booklikes mieli kiedyś fajne wykresy, zliczało strony przeczytanych książek (w roku chyba), ale za chiny nie mogę tego znaleźć. Albo to też jest skopane (przez co pewnie mogłyby być też te daty rozpoczęcia winne - może? Chyba, że się mylę), albo działa tylko nie pamiętam gdzie się w to wchodziło.
Nigdy nie korzystałam ze statystyk więc nic Ci nie pomogę. Dla mnie każdy taki serwis to głównie wygodny katalog książek. I własnych i tych którymi jestem tylko zainteresowana. Inne rzeczy, dodatki, tak naprawdę mogą dla mnie nie istnieć. Na BL podobała mi się bardzo możliwość prowadzenia mikrobloga. Obie te rzeczy - katalog jako taki i blog były na BL najlepiej rozwiązane. Przede wszystkim też najwygodniejsze dodawanie nowych książek. Wystarczający i klarowny formularz. Czego niestety nie mogę powiedzieć o tym, który jest tutaj. Na szczęście to jeszcze działa, dlatego nadal trzymam się BL, choć wiem, że on istnieje trochę na wariackich papierach i w ogóle nie wiadomo dlaczego działa.
Ale tam rzeczywiście jest coś skopane z datami, bo w biblioteczce też w jednym miejscu szwankują.
Jakoś na Goodreads nie ma z tym problemu żadnego. Rankingi robią się dla wszystkich wydań i dla konkretnego. Może trzeba ściągnąć coś od Amazona (właściciela Goodreads).
Prośba do administracji.
Czy można by było rozdzielić różne wydania książek w taki sposób, żeby zaznaczane przeze mnie półki były przywiązane do konkretnego wydania? To ma duże znaczenie przy książkach mających więcej niż jedno tłumaczenie.
W tej chwili jest tak, że jeśli przeczytałam powiedzmy Hamleta to niezależnie od tego na jakie wydanie wejdę zaznaczone jest "przeczytane". Każde tłumaczenie to zupełnie coś innego, choć nadal wydanie tego samego tytułu. Dobrze by było móc przypisywać półki do konkretnego wydania (w tym wypadku tłumaczenie).
Jeszcze jedna prośba. Po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwiska autora pojawiają się wszystkie książki jak leci, bez ładu i składu. Gdyby tak dodać się klawisz "uszereguj alfabetycznie"? W tej chwili naprawdę trudno znaleźć to, czego się potrzebuje jeśli autor pechowo popełnił wiele książek 😏