08/15

Hans Hellmut Kirst
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
08/15
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Bestsellerowa powieść o powstaniu i upadku III Rzeszy. Kultowa trylogia teraz w jednym tomie! Trylogia „08/15” Hansa Hellmuta Kirsta to jeden z najsłynniejszych cykli literatury opisującej losy niemieckich żołnierzy Wehrmachtu. Głównym bohaterem serii jest bombardier Herbert Asch, który sprzeciwia się wrogiemu systemowi. Asch nie chce poddać się narzucanej przez hitlerowców dyscyplinie i jeśli to tylko możliwe, w ostentacyjny sposób ignoruje polecenia, które często są dla niego poniżające. Buntuje innych członków oddziału. Gdy przychodzi im walczyć na froncie wschodnim, żołnierze są ospali i rozleniwieni. Asch powątpiewa w słuszność prowadzonych działań wojennych. Konflikt między żołnierzami a chcącym osiągnąć sukces dowódcą narasta. Tymczasem sielankę życia koszarowego przerywa atak Rosjan, co będzie zapowiedzią końca wojny, z której każdy chce wyjść cało. Lecz tylko postawa niektórych żołnierzy jest godna pochwały, inni zrobią wszystko, by nawet w obliczu śmierci się wzbogacić... Fenomen popularności Hansa Hellmuta Kirsta trwa nieustannie od czasu wydania pierwszego tomu trylogii „08/15: W koszarach”, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Książki autora osiągnęły łączny nakład 15 milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na trzydzieści języków. Do najważniejszych dzieł Hansa Hellmuta Kirsta należą przede wszystkim: trylogia „08/15”, „Fabryka oficerów” i „Noc generałów”. Wiele jego powieści zostało zekranizowanych.
Data wydania: 2016-11-17
ISBN: 978-83-8097-021-2, 9788380970212
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 1016

Autor

Hans Hellmut Kirst Hans Hellmut Kirst Hans Hellmut Kirst (ur. w 1914 w Osterode, zm. 1989 w Bremie) – jeden z najlepszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych pisarzy niemieckich ubiegłego tysiąclecia, autor ponad 50 książek i krytyk filmowy. Po bezwarunkowej kapitulacji Niemiec w maju...

Pozostałe książki:

Błyskawiczne dziewczyny Fabryka oficerów 08/15 w partii Fabryka oficerów tom 2 08/15. Tom 1-3
Wszystkie książki Hans Hellmut Kirst

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka 08/15 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
6 /10
Przeczytane Beletrystyka_współczesna

Niemiecką popularną perspektywę wojenną i rozumienie faszyzmu poddawały modyfikacji kilka dekad temu poczytne książki Hansa Hellmuta Kirsta. Bestsellerem czytelniczym stała się jego trylogia "08/15" wydana w okresie 1954-1955. Po latach sam autor dopisał kolejne dwa tomy (jeden poprzedzający trylogię, drugi następujący po niej). Opiniowana edycja zawiera klasyczny, trzytomowy trzon z poprawnymi, zgodnie z pierwotnymi intencjami autora, tytułami kolejnych części odnoszącymi się wprost do głównego bohatera - artylerzysty Wehrmachtu Herberta Ascha.

"08/15" to mikrokosmos relacji służbowych, wewnątrz którego toczy się życie jak w mrowisku, a który Kirst pokazał świetnie. Są cwaniacy, sadyści, służbiści i przerażeni poborowi z 'łapanki'. Wszystko odmalowane realistycznie, choć skupione na warstwie dość powierzchownej, tak na miarę życia koszarowego. To męska lektura z typowymi niewybrednymi żartami słownymi, których dużo w każdym wojsku. Ponieważ powieść jest oszczędna w opisy cierpień czy w ogóle w epatowanie wojennymi potwornościami, można ją polecić szerokiemu gronu czytelników. Moja średnia ocena ogólna dzieła Kirsta, to wynik przyjętej przez niego formy prowadzenia narracji i ostatecznego wykreowanego obrazu codzienności wojennej.

Chyba najlepiej realia zostały odmalowane w tomie pierwszym, gdzie wszystkie patologie podległości obserwujemy poprzez codzienność garnizonu, gdzieś w Niemczech przed wybuchem wojny. Nękanie podwładnych, cynizm i oportunizm odmalo...

| link |
@Jagrys
2019-11-14
8 /10
Przeczytane Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka 08/15. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl