13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki

Leszek Kołakowski
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Leszek Kołakowski tworząc Bajki pozostawił czytelnikom wyśmienity prezent: możliwość zbliżenia się do świata filozofii poprzez literackie opowieści. Każda z przedstawionych tu historii fascynuje szeregiem możliwych interpretacji.Lektura tych błyskotliwych filozoficznych opowiastek to zarówno literacka, jak i intelektualna przyjemność. Pewien mieszkaniec Lailonii nazwiskiem IbiUru donosił nam, że dowiedział się, iż interesujemy się Lailonią, i wobec tego przesyła nam zbiorek najmniejszych opowiadań starych i nowych, które są znane w tym kraju. (…) Nasz korespondent zapomniał niestety napisać, gdzie leży Lailonia, i nie podał bliższego adresu, a więc nie mogliśmy mu odpisać. Wzięliśmy tylko ów zbiorek opowiadań i chcemy go wszystkim pokazać, aby wszyscy mogli się dowiedzieć chociaż troszeczkę o Lailonii, kraju, którego nie udało się nam znaleźć na mapie.(fragment książki).
Data wydania: 2015-01-26
ISBN: 978-83-240-3273-0, 9788324032730
Wydawnictwo: Znak
Stron: 189
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Leszek Kołakowski Leszek Kołakowski
Urodzony 23 października 1927 roku w Polsce (Radom)
Leszek Kołakowski– wybitny polski filozof, historyk idei, eseista i publicysta. Wyjechał z Polski w 1968 roku. Związany na stałe z Uniwersytetem Oksfordzkim, wykładał także m.in. w Yale University, University of Chicago i University of California w ...

Pozostałe książki:

Rozmowy z diabłem Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca Czas ciekawy, czas niespokojny Mini-wykłady o maxi-sprawach
Wszystkie książki Leszek Kołakowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-07-14
8 /10
Przeczytane Literatura polska

Znakomite, mądre i świetnie, lekko napisane. Książka daje do myślenia, ale i jest lekko napisana, co w sumie jest ważne, bo jednak miło jest jak człowiek z utęsknieniem czeka na tę chwilę, gdy wyrwie moment na czytanie kilku stron.

Ktoś tu napisał, że opowieści o postaciach z Biblii są drwiną z religii. Nie zgadzam się z tym, przeciwnie, są drwiną z niemyślenia o religii. Filozof drąży, gmera w historiach biblijnych i wyciąga z nich chwilę zastanowienia, prawdę w odróżnieniu od skostniałej doktryny. Świetne były tez rozmowy z diabłem - ten żart z wyobrażeń ludowych, ale poważny ton o istnieniu zła, 'które jest które jest', czyli jest wieczne. Opowieści z Lailonii to rozważania socjologiczne o naturze ludzkiej. To książka świetna.

× 13 | link |
@jatymyoni
2020-07-11
9 /10
Przeczytane Fascynująca Przyjemne i lekkie L. polska Filozofia

Najłatwiej uczyć się poprzez zabawę. Kołakowski poprzez bajki napisane zrozumiałym dla każdego językiem przybliża nam krainę filozofii. Dzięki bajkom możemy wniknąć w naturę człowieka i poznać nasze słabostki, przywary, a także absurdy i głupoty w których na co dzień uczestniczymy. Jednak jak to w bajkach bywa, wszystko jest pokazane z humorem, z dystansem i ironicznie. Oprócz bajek z samej krainy Lailonii dostajemy też parę bajek ze wschodu, w których dominują bardziej ogólne tematy, czym jest prawda, co można wiedzieć, ale po co? Jest też fantastyczna bajka o Lemurach.

Zaskakujące, pełne humoru, a mówiące o poważnych sprawach, zmuszające do zastanowienia i interpretacji. Jak to z bajkami bywa w różnym wieku odbieramy je na różnych poziomach. Dla dzieci jest to świetna zabawa, a dla starszych intelektualna przygoda. Prawdziwe bajki, do których się wraca.

× 7 | Komentarze (1) | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane E-book Bajki dla każdego Beletrystyka_współczesna Filozofia_teologia_1

"13 Bajek z Królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki" to zbiór miniatur pióra Leszka Kołakowskiego. Na tę niewielką książkę składają się, stanowiące tematycznie zamknięty cykl, bajki o fikcyjnym tytułowym państwie, trzy bajki wschodzie, opowiadanie o Lemurach i dwa teksty bardziej zaangażowane politycznie.

Przyjemność z czytania to główny atut. Tekst płynie, człowiek nieświadomie się relaksuje i na koniec bajki stwierdza, że było warto. Bez silenia się na wielkie słowa dostajemy, dzięki autorowi, mnóstwo głębokich przemyśleń nad ludzkimi ułomnościami, karykaturalnie pokazanymi słabostkami.

Kołakowski w formie czerpie z Woltera i Diderota, choć dostrzegam i Swifta oraz Rabelaisa. Zresztą to nie jest ważne, na kim się wzoruje, skoro robi to świetnie. O ludzkich przywarach naszej pokręconej duszy napisano sporo. Profesor nie jest pierwszy, choć jako klasyczny filozof i wnikliwy obserwator rzeczywistości XX-wieku, dodał coś od siebie.

Zdradzić morał, puentę to rzecz nieobyczajna przy opinii o tego typu literaturze, będzie więc o treści enigmatycznie i ekspresowo.

Jest więc o biurokracji rodem z Kafki, jest o wtórności i o przemijaniu widzianym oczami narcyza. Jest świetna bajka o pozorach, formach i sztampie gombrowiczowskiej. Mamy absurdalny, ale i głęboko ludzki, pęd do bycia kimś wyjątkowym. Tę bajkę polecam wszystkim 'wylogowanym z życia do sieci'. Dostaje się uświęconym zasadom, o których nikt już nie pamięta, czemu takow...

× 3 | link |
@zooba
2019-11-30
6 /10
Przeczytane Posiadam 2017

Bajki to zdecydowanie nie moja bajka, ale co tam, raz się żyje :)

Na usprawiedliwienie napiszę, ze to bajki filozoficzne, czyli dla wyrafinowanych czytelników. Na szczęście niezbyt wyrafinowanych, takich jak ja.

O czym więc są te filozoficzne bajki?
Wiadomo, jak to u filozofów, o bycie i jego atrybutach, o istnieniu, o dowodach logicznych i sprzecznościach. Brzmi niekoniecznie ekscytująco, niemniej czytałam je z przyjemnością. Są napisane tak lekko, z tak dobrze dobraną dozą absurdu, która nie przeszkadzała ani trochę, a stanowiła największą zaletę tego zbioru.

Moimi ulubionymi bajkami ogłaszam:
- Wielki Głód za postać arcykapłana
- Lemurię Lemurów za pomieszanie z poplątaniem i demaskowanie kłótliwości
- Legendę o Cesarzu Kennedym za pokazanie gdybologii stosowanej.
Brawo!

× 2 | link |
@nicCiekawego
2011-01-29
10 /10
Przeczytane

mnie również :) a z wszystkich opowiadań najbardziej Wojna Lemurów :)

× 1 | link |
MI
2009-10-23
10 /10
Przeczytane

Podobała mi się ta książka.

| link |
@smc
2012-05-26
Przeczytane

ah, uwielbiam

| link |
SZ
2020-03-24
10 /10
Przeczytane 0_Posiadam 1_Filozofia, etyka, religia 2_Papierowe 3_Przeczytane 2018 4_2016
@Beata_
2019-11-12
10 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam
@Kjun
2011-09-07
5 /10
Przeczytane
@patrylandia
2010-10-13
10 /10
Przeczytane moja domowa biblioteka
@Kinga9955
2010-10-03
10 /10
Przeczytane
@hex
2009-11-14
8 /10
Przeczytane
@SYSTEM
2008-08-07
8 /10
Przeczytane
@sybka
2008-02-25
8 /10
Przeczytane XX / XXI
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl