Ułamki filozofii

Leszek Kołakowski
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Ułamki filozofii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Najwybitniejszy polski filozof komentuje słynne cytaty filozoficzne.

Od „Wiem, że nic nie wiem” Sokratesa, przez „Myślę, więc jestem” Kartezjusza, aż po „Rzeczywistość nie istnieje” Baudrillarda – „Ułamki filozofii” to wybór kilkudziesięciu znanych myśli wielkich filozofów, od antyku po współczesność, uzupełnionych refleksjami Leszka Kołakowskiego. Poruszają najważniejsze kwestie filozoficzne: problem poznania i prawdy, istnienia świata i istnienia Boga, dobra i zła, świadomości i wolności. Leszek Kołakowski, prowadząc czytelnika przez tę bardzo skrótową i osobistą historię filozofii, opatruje słynne zdania wnikliwym, czasem przewrotnym lub krytycznym komentarzem.

„Ułamki filozofii” to oryginalna zachęta do własnych rozważań filozoficznych, inspirująca lektura dla każdego czytelnika.


Data wydania: 2022-10-04
ISBN: 978-83-8295-222-3, 9788382952223
Wydawnictwo: Prószyński Media
Kategoria: Filozofia
Stron: 142
dodana przez: Catta
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Leszek Kołakowski Leszek Kołakowski
Urodzony 23 października 1927 roku w Polsce (Radom)
Leszek Kołakowski – wybitny polski filozof, historyk idei, eseista i publicysta. Wyjechał z Polski w 1968 roku. Związany na stałe z Uniwersytetem Oksfordzkim, wykładał także m.in. w Yale University, University of Chicago i University of California w...

Pozostałe książki:

13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki Mini-wykłady o maxi-sprawach Czas ciekawy, czas niespokojny Rozmowy z diabłem Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca Czas ciekawy czas niespokojny. Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel. Część 2 Herezja Jeśli boga nie ma O co nas pytają wielcy filozofowie Klucz niebieski albo Opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze Śmierć jako własność prywatna Czy Pan Bóg jest szczęśliwy i inne pytania Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań Główne nurty marksizmu. Tom 1. Powstanie Kultura i fetysze Moje słuszne poglądy na wszystko Obecność mitu Ułamki filozofii Wśród znajomych : o różnych ludziach mądrych, zacnych, interesujących i o tym, jak czasy swoje urabiali Główne nurty marksizmu. Tom 2 Główne nurty marksizmu. Tom 3 Jezus ośmieszony Listy 1957-2000 Mini wykłady o maxi sprawach. Seria pierwsza Nasza wesoła apokalipsa. Wybór najważniejszych esejów O co nas pytają wielcy filozofowie. Seria I 128 bardzo ładnych wierszy stworzonych przez sześćdziesięcioro ośmioro poetek i poetów polskich Bajki różne. Opowieści biblijne. Rozmowy z diabłem Bergson Bóg nam nic nie jest dłużny Chrześcijaństwo Co nas łączy? Dialog z niewierzącymi. Debata filozoficzna Królika z Dudkiem o Sprawiedliwości Filozofia pozytywistyczna Horror metaphysicus Jednostka i nieskończoność. Wolność i antynomie wolności w filozofii Spinozy. Język a kultura. T. 4. Funkcje języka i wypowiedzi Kościół w krainie wolności. O Janie Pawle II, Kościele i chrześcijaństwie MAIN CURRENTS OF MARXISM Mini-wykłady o maxi-sprawach. Seria trzecia i ostatnia. Modernity on Endless Trial Myśli wyszukane-Kołakowski Niepewność epoki demokracji O co nas pytają wielcy filozofowie seria II O co nas pytają wielcy filozofowie. Seria III O kryzysie. Rozmowy w Castel Gandolfo 1985 tom II Pisma wczesne Pochwała niekonsekwencji. pisma rozproszone z lat 1955-1968, t. 3 THE PRESENCE OF MYTH WHY IS THERE SOMETHING RATHER THAN NOTHING? Wejście i wyjście oraz inne utwory ku przestrodze i dla zabawy Zeszyty Literackie. Numer specjalny 1/2012. Leszek Kołakowski. Mądrość prawdziwa Świadomość religijna i więź kościelna
Wszystkie książki Leszek Kołakowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ułamki filozofii nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2020-07-14
8 /10
Przeczytane Filozofia L. polska Przyjemne i lekkie

Historia filozofii i odpowiedzi na najważniejsze pytania filozofii napisana przez autora w postaci komentarzy do cytatów największych filozofów. 62 cytaty najbardziej znanych, największych filozofów, od antyku ( Sokratesa „Wiem, że nic nie wiem”) po współczesność (Baudrillarda : „Rzeczywistość nie istnieje.”). Dobór tekstów został starannie uporządkowany i porusza najważniejsze tematy filozofii: istnienie świata i istnienie Boga, dobra i zła, problem poznania i prawdy i inne podstawowe pytania filozofii. Każdy z nich opatrzony komentarzem autora lub jego córki. Komentarze są krótkie, ale wnikliwe, czasem przewrotne, czasem krytyczne, kończą się najczęściej pytaniem do czytelnika, aby mógł samodzielnie dalej podążać dalej tą drogą. Za Karlem Jaspersem można powiedzieć, że wielki filozof to ktoś taki, kogo „ nieskończenie daje się interpretować”. Nie poznamy ostatecznych odpowiedzi, ale podążymy ścieżkami ich poszukiwań. Autor zaprasza do samodzielnych poszukiwań.
Świetnie się czyta, gdyż to lektura lekka, łatwa i przyjemna. Rozważania na pracami poszczególnych filozofów dostosowane do czytelnika, który filozofii nie zna i po raz pierwszy się z nią styka Jest to świetna lektura na pierwsze spotkanie z filozofią. Szkoda, że książkę mam z biblioteki, bo z chęcią bym do niej wracała

× 5 | link |
@Meszuge
2020-08-01
7 /10
Przeczytane

Kilkadziesiąt, najbardziej chyba znanych i najczęściej powtarzanych, cytatów z dzieł wielkich filozofów. Zwykle jedno, najwyżej kilka zdań. Przy każdym cytacie – komentarz. Autorami komentarzy są dwie osoby: Leszek Kołakowski, zmarły w ubiegłym roku w Oxfordzie polski filozof, eseista, publicysta, oraz jego córka Agnieszka Kołakowska. Komentarze – niestety, nie wiadomo, który jest autorstwa Leszka, a który Agnieszki – nie zawsze są tylko wyjaśnieniem, tłumaczeniem cytatu; bywa, że zawierają kolejne pytania i wątpliwości.

Niewątpliwie literatura lekka, łatwa i przyjemna, taka w sam raz na dobry początek i pierwsze spotkanie z filozofią, ale… momentami zastanawiałem się, czy jednak nie za lekka…

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Ułamki filozofii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl