Śmierć jako własność prywatna

Leszek Kołakowski
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Śmierć jako własność prywatna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

„Nie możesz zataić kompletnie tej oto konieczności najprostszej, iż akt porzucenia bytu jest twoją własnością wyłączną, że każdy z osobna bywa zaproszony do wyjścia”.

Tematem kilkunastu tekstów zebranych w tej książce – spośród których część nigdy dotąd nie była publikowana – jest ludzki lęk przed śmiercią, a także możliwość opanowania tego lęku, stawienia mu czoła.

To bardzo zróżnicowane teksty, pokazujące wszechstronność Kołakowskiego jako myśliciela, jak również jego głęboko ludzkie oblicze. Z równym zaangażowaniem i przenikliwością pisze filozof erudycyjny esej i list do nastoletniej czytelniczki, analizuje wielkie biblijne opowieści i wspomina tragicznie zmarłego przyjaciela.

Wobec pytań o sprawy ostateczne, sens życia i śmierci, zawsze jesteśmy samotni. A jednak wielkość Kołakowskiego polega i na tym, że staje on wobec nich razem z czytelnikiem, obok niego. Nie w pozycji nauczyciela, ale jako towarzysz w poszukiwaniach.

I choć jego myśl w swojej ostrości bywa bezlitosna – odsłaniając tę prawdę, że żyjemy w świecie obojętnym, pełnym cierpienia, pozbawionym łaski – jest zarazem pokrzepiająca. Pokazuje bowiem, że nawet w takim świecie można ocalić człowieczeństwo.
Data wydania: 2021-10-18
ISBN: 978-83-240-6324-6, 9788324063246
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Filozofia
Stron: 176

Autor

Leszek Kołakowski Leszek Kołakowski
Urodzony 23 października 1927 roku w Polsce (Radom)
Leszek Kołakowski– wybitny polski filozof, historyk idei, eseista i publicysta. Wyjechał z Polski w 1968 roku. Związany na stałe z Uniwersytetem Oksfordzkim, wykładał także m.in. w Yale University, University of Chicago i University of California w ...

Pozostałe książki:

Rozmowy z diabłem Mini wykłady o maxi sprawach Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca Czas ciekawy, czas niespokojny 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki
Wszystkie książki Leszek Kołakowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Śmierć, to właściwie co?

28.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

W listopadzie, a w szczególności 1 listopada, tłumnie odwiedzamy cmentarze. W tej atmosferze, rodzinnych spotkań przy grobach bliskich nie da się uciec od myśli o śmierci. W ten klimat pełen lęku i niepokoju trafnie wpisują się rozważania historyka filozofii, profesora Uniwersytetu Warszawskiego - Leszka Kołakowskiego. Autor stara się pokazać śmi... {} Recenzja książki Śmierć jako własność prywatna

@Strusiowata@Strusiowata {}× 19

Moja opinia o książce

Opinie

@snaky_reads
2021-12-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Z wielkim zapałem podchodziłem do lektury "Śmierci jako własności prywatnej" Leszka Kołakowskiego. Śmierć to zjawisko, o którym lubię czytać i zawsze w "zwykłych, rozrywkowych" książkach mnie ono intrygowało, więc postanowiłem postawić na "grubszy kaliber".

I cóż, to zdecydowanie są trudniejsze teksty. Przede wszystkim to, co mnie uderzyło, to trudne słownictwo już w pierwszym tekście. W tym też moim zdaniem tkwi problem tego zbioru: utwory są posegregowane zgodnie z datą wydania/napisania, nie zwracając uwagi na trudność w ich przyswojeniu dla zwykłego, szarego czytelnika. Kolejne teksty już były o wiele prostsze (choć, naturalnie, zdarzały się podobne do pierwszego). Zbigniew Mentzel powinien dokładniej zastanowić się nad rozplanowaniem umieszczenia poszczególnych tekstów Kołakowskiego, tak żeby były one przyjaźniejsze w odbiorze i zniechęcały przy pierwszym spotkaniu.

Zostając przy temacie trudności i słownictwa. Styl naprawdę jest patetyczny, często pojawiają się inwersje, a naukowe i szczegółowe słownictwo to chleb powszedni, więc naprawdę trzeba się skupić podczas lektury. Ale mamy też dwa czy trzy metaforyczne opowiadania czy też przypowieści(w tym fragment scenariusza filmowego bodajże), które są proste w przyswojeniu i one tą swoją prostotą i zarazem piękną metaforycznością mnie ujęły.

Pragnę zwrócić także uwagę na monotematyczność tekstów zebranych. Sporo esejów (albo fragmentów listów, opowiadań etc. itd.) ma bardzo podobną treść. Sp...

{} | link |
@abdita
2021-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Posiadam #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym
@Strusiowata
2021-10-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Śmierć jako własność prywatna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl