50 mitów o ateizmie

Russel Blackford, Udo Schüklenk
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
50 mitów o ateizmie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

„Ateizm jest odpowiedzialny za zbrodnie Stalina, Hitlera i Pol Pota. Ateiści nie uznają żadnych wartości. Ateizm to po prostu inna religia…” Na pewno słyszałeś takie rzeczy o ateizmie i ateistach, a jeśli nie takie, to bardzo podobne. Twierdzenia te są, rzecz jasna, fałszywe, ale to nie przeszkadza, by powtarzano je od lat. Tego typu ataki na ateizm często wyrastają z silnych emocji, pewnie dlatego, że zagraża on wartościom kojarzonym z religią (przy-najmniej w mniemaniu tych, którzy czują się w obowiązku jej bronić). Gdy ktoś przyzna się do ateizmu, natychmiast zostaje zarzucony gradem (dyżurnych, chciałoby się rzec) pytań: * Co zostaje z moralności, jeśli odrzucimy boga? * Jaki jest cel życia, jeśli nie ma boga? * Jeśli nie wierzysz w boga, jak w ogóle możesz być czegokolwiek pewien? * Do kogo człowiek ma zwrócić się w kłopotach, jeśli bóg nie istnieje? * Kto nagrodzi dobro i ukarze zło, skoro nie ma nic po śmierci? * Jak bez boga oprzeć się ateistycznemu komunizmowi? * Co z przyrodzoną godnością człowieka i świętością ludzkiego życia, jeśli nie stoi za nimi bóg? * Jak bez boga człowiek może osiągnąć szczęście?
[z „Wprowadzenia”].

50 mitów o ateizmie to książka, która pokazuje, jak na takie (absurdalne w większości) pytania logicznie i rzeczowo odpowiadać.
Tytuł oryginalny: 50 Great Myths about Atheism
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-61710-16-5, 9788361710165
Wydawnictwo: CiS
Kategoria: Religia i Teologia
Stron: 360

Autor

Russel Blackford Russel Blackford
Urodzony w 1954 roku w Australii (Sydney)
Russell Blackford to australijski pisarz, filozof i krytyk literacki.

Pozostałe książki:

50 mitów o ateizmie Dlaczego jesteśmy ateistami
Wszystkie książki Russel Blackford

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy życie bez Boga ma sens?

24.03.2022

Książka stanowi wyczerpujące i solidne omówienie poglądów na temat ateizmu, głównie pochodzących od teistów, którzy przypisują ateistom i ateizmowi wszelkie możliwe grzechy i podłości. Po omówieniu 50 tytułowych mitów, na końcu książki znajdujemy bardzo ciekawy szkic historyczny o początkach i rozwoju ateizmu, oraz spory esej o relacjach pomiędzy ... Recenzja książki 50 mitów o ateizmie

@almos@almos × 25

Sąsiadka twierdzi, że ateizm śmierdzi

9.04.2020

Gdy jesteś w mniejszości i większość nie musi się z tobą konfrontować, łatwo wpakować cię do nieprawidłowo opisanej szufladki – a jest całkiem sporo miejsc na ziemi, gdzie ateiści stanowią wciąż co najwyżej ciekawostkę, kilkuprocentową w skali społeczeństwa. To jak to w końcu jest z tymi ateistami: czy to prawda, że czczą szatana i śmierdzą im sto... Recenzja książki 50 mitów o ateizmie

@KazikLec@KazikLec × 8

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2019-11-09
8 /10
Przeczytane Mam Ateistyczne/antyklerykalne 2018

To ważna i potrzebna książka, może wręcz niezbędna, by czasem w dyskusji jej użyć?
Choć z drugiej strony - jeśli ktoś operuje mitami, to pewnie nie trafi do niego racjonalność. Mity jak najbardziej w użyciu, niejednokrotnie spotkałam się z nimi. Są tak rozpowszechnione, że mnie się już odechciało tłumaczyć i prostować, dobrze, że autorom się jeszcze chce.
Wyprowadza mnie z równowagi opisane w książce i widoczne na każdym kroku poczucie wyższości wierzących, bezpodstawne uznawanie się za lepszych, podczas kiedy ja mam wrażenie, że potrzeba posiadania niewidzialnego przyjaciela to poważna aberracja umysłowa

× 2 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Posiadam Filozofia_teologia_1

Kilka mitów ciekawie opisane. Jak kotś zna temat, to tu nie znajdzie wiele nowych rzeczy. Największy plus to po prostu pozbieranie wszystkiego w jednym miejscu.

| link |
@almos
2022-03-24
7 /10
Przeczytane ebook religia/ateizm
@KazikLec
2020-04-09
5 /10
Przeczytane 2020

Cytaty z książki

O nie! Książka 50 mitów o ateizmie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat