Apetyt na cuda. Przepis na uczonego

Richard Dawkins
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Apetyt na cuda. Przepis na uczonego
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

W roku 2006 po światowym sukcesie "Boga urojonego" Richard Dawkins stał się ikoną ruchów ateistycznych i sceptycznych. Ten sukces przyćmił nawet jego ważne dokonania naukowe i kluczową rolę, jaką w popularyzacji neodarwinizmu – i szerzej, naukowej wizji świata – odegrały jego poprzednie książki – od Samolubnego genu poprzez Fenotyp rozszerzony i kilkanaście innych, aż po Najwspanialsze widowisko świata. W każdym razie dziś nikt, nawet przeciwnicy Dawkinsa (a ma ich wielu) nie kwestionuje jego wyjątkowej pozycji naukowca, intelektualisty i obrońcy rozumu. Apetyt na cuda to pierwszy tom wspomnień, które profesor Dawkins postanowił przygotować z okazji swoich siedemdziesiątych urodzin (tom drugi ukaże się w polskim przekładzie jesienią 2016). Oto, co o książce napisali jej czytelnicy i recenzenci: Piękno idei istotnie budzi w czytelniku apetyt na cuda.(„The Times”) To książka o ciekawości. Ciekawości ludzi, świata, prawdy...(A.J. Jacobs) Poruszający, wciągający i zadziwiająco zarazem intymny obraz wrastania w świat i w naukę.(„The Guardian”) Fantastyczna lektura. Fascynujący wgląd w to, jak kształtował się jeden z najbardziej dociekliwych umysłów epoki.(Maria Popova) Dawkins pokazuje w tej książce, jak kompletnie fałszywy jest kreowany czasem przez media jego obraz (fanatycznego) osobistego wroga Pana Boga. Widzimy kształtowanie się naukowca darzącego sympatią innych ludzi, kochającego muzykę i literaturę, ceniącego uroki życia i poczucie humoru.(„The Independent”) Świetny styl, jasny i elegancki, jak zawsze u Dawkinsa [...] Osobisty przewodnik po świecie ważnego intelektualisty i cenionego popularyzatora nauki, a przy tym wspaniały opis świata akademickiego i angielskich uniwersytetów.(„Financial Times”) To nie tyle wspomnienia, co prawdziwy list miłosny do nauki.(NPR) Richard Dawkins jest moim bohaterem i to, że mogłem przeczytać, jak stał się tym, kim się stał, sprawiło mi wielką frajdę. Dla jednych inspiracją jest Spiderman, dla innych Superman... Dla mnie inspiracją pozostaje Richard Dawkins.(Bill Maher) Dawkins pokazuje, jak wykorzystać własną wiedzę do opisu własnego dojrzewania. Ta książka bez wątpienia stanie się klasykiem wśród autobiografii ludzi nauki.(Michael Shermer) Uczciwość, elokwencja, ciepło i humor [...] Doskonała lektura dla tych, którzy chcą lepiej poznać autora Samolubnego genu jako człowieka, ale też i dla tych, którzy chcą zrozumieć miejsce nauki w naszym świecie.(Lawrence Krauss) Obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników autobiografii, miłośników nauki i oczywiście dla fanów samego Dawkinsa.(„Library Journal”) Doskonale napisane, wciągające, a do tego cały tłum genialnych anegdotek.(„Publishers Weekly”) Dawkins dowodzi tą książką, że nie przypadkiem zajmuje tak wysokie pozycje na listach najbardziej wpływowych intelektualistów początków III tysiąclecia [...] To pasjonujące wspomnienia i zarazem opis ciągłych prób poszukiwania odpowiedzi najtrudniejsze pytania nurtujące ludzkość. (NPR Books)
Tytuł oryginalny: An Appetite For Wonder: The Making of a Scientist
Data wydania: 2016-05-15
ISBN: 978-83-61710-20-2, 9788361710202
Wydawnictwo: CiS
Stron: 272

Autor

Richard Dawkins Richard Dawkins
Urodzony 26 marca 1941 roku w Kenii (Nairobi)
Richard Dawkins - Profesor w katedrze Public Understanding of Science na Uniwersytecie Oksfordzkim; zoolog, etolog, ewolucjonista. Członek wielu towarzystw naukowych, laureat licznych nagród i wyróżnień, doktor h. c. wielu uniwersytetów; popularyzat...

Pozostałe książki:

Bóg urojony Samolubny gen Rozplatanie tęczy Najwspanialsze widowisko świata Rzeka genów Magia rzeczywistości Czterej jeźdźcy Apokalipsy Na skrzydłach wyobraźni Fenotyp rozszerzony Wspinaczka na szczyt nieprawdobieństwa Ślepy zegarmistrz Kapłan diabła Apetyt na cuda. Przepis na uczonego WYRASTAJĄC Z BOGA Przewodnik dla początkujących Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa Opowieść przodka Religiol i inne eseje o rozumie i nierozumie Światełko w mroku Ewolucja myślenia Science in the Soul Ślepy zegarmistrz, czyli Jak ewolucja dowodzi, że świat nie został zaplanowany
Wszystkie książki Richard Dawkins

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Apetyt na cuda. Przepis na uczonego aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Biologia_medycyna_1 Posiadam Nauki_przyrodnicze_ogólne_2

‘Rottweiler Darwina i ateizmu’, Richard Dawkins w pierwszej części autobiografii "Apetyt na cuda", przedstawił swoją genealogię i młodość, do opublikowania „Samolubnego genu”. Większość pierwszej połowy książki wydała mi się słaba, jak na oczekiwania. Chyba Richard nie ma po prostu daru pisania o nie-nauce. Sporo faktów i rodzinnych anegdot wypada z głowy zaraz po wpadnięciu. Nie było w tym jakiejś literackiej metody prowadzenia narracji, przez co tekst jest rwany.
Jedyne, na co zwróciłem uwagę, to życie codzienne Brytyjczyków z klasy średniej w pierwszej połowie XX wieku. Rodzina Dawknsów była zaangażowana w służbę kolonialną, stąd sam bohater wychowywał się pierwsze lata w Afryce płd.-wsch. Ciekawie opisał typowy angielski ‘zimny wychów’, w którym dzieci wysyłano do internatów. Kilka interesujących spostrzeżeń o zmianach obyczajowych wychwyciłem. To wszystko.

Za to druga część książki, to już codzienność akademickiego życia w Oxbridge (Oxford+Cambridge) na przestrzeni ostatnich 60-ciu lat. Autor pokazuje 'od kuchni' spór wybitnych etologów o źródła zachowania zwierząt (str. 146-150). Czy są wrodzone, czy raczej nabyte? Warto również uważnie prześledzić opis angielskiego modelu tutoringu. Według Dawkinsa, kolegia Oxbridge, w klasycznych wykładach niczym się nie różnią od nawet przeciętnych uczelni. Sam uważa, że marnował czas na przepisywanie z tablic, czy notowanie tego, co mówił wykładowca. Wykład powinien prowokować, pokazywać jak stawiać pytania, analizowa...

| link |
@MgorzataM
2019-11-18
7 /10
Przeczytane X: Albion Y: 2016 X: Auto/biografia, pamiętnik, wywiad

Cytaty z książki

O nie! Książka Apetyt na cuda. Przepis na uczonego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat