Kapłan diabła

Richard Dawkins
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Kapłan diabła
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Sztuka zaraźliwego entuzjazmu Kim tak naprawdę jest Richard Dawkins? Genialnym naukowcem czy religijnym szarlatanem? Jego kolejne tezy budzą mnóstwo skrajnych emocji, od zachwytu po zagorzałą krytykę. Jedno jest pewne - to znakomity orator i doskonały pisarz. Teksty wychodzące spod jego pióra są uznawane za wybitne i nawet najwięksi przeciwnicy przyznają, że argumentacja, jaką stosuje, jest niebezpiecznie przekonująca… Możesz kochać Dawkinsa albo go nienawidzić, nie wolno Ci jednak przejść obojętnie obok tej książki. Jest ona imponującym wycinkiem naszego wszechświata, doskonale przeanalizowanym i odkrytym na nowo. To zebrane w jednej książce najlepsze i najbardziej przełomowe z esejów Dawkinsa: na temat pseudonauki, determinizmu, memetyki, religii, terroryzmu i wielu innych. To także poruszający hołd złożony przyjaciołom i polemistom. Przyjrzyj się z bliska myśleniu i pasji jednego z największych intelektualistów naszych czasów. Poznaj jego trzeźwe poglądy na rzeczywistość oraz refleksje, które sprawią, że spojrzysz na wiele spraw we własnym życiu z zupełnie nowej perspektywy.
Data wydania: 2014-01-30
ISBN: 978-83-246-7262-2, 9788324672622
Wydawnictwo: Editio
Stron: 320
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Richard Dawkins Richard Dawkins
Urodzony 26 marca 1941 roku w Kenii (Nairobi)
Richard Dawkins - Profesor w katedrze Public Understanding of Science na Uniwersytecie Oksfordzkim; zoolog, etolog, ewolucjonista. Członek wielu towarzystw naukowych, laureat licznych nagród i wyróżnień, doktor h. c. wielu uniwersytetów; popularyzat...

Pozostałe książki:

Bóg urojony Najwspanialsze widowisko świata Rozplatanie tęczy Samolubny gen
Wszystkie książki Richard Dawkins

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kapłan diabła? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2019-11-10
5 /10
Przeczytane Popularnonaukowe 2017 Mam

To najsłabsza książka Dawkinsa, jaką czytałam. Są w niej jego poglądy, są ciekawe tropy, kierujące do innych lektur, wartych przeczytania, ale ogólnie mam wrażenie braku spójności.
Zbiór tekstów publikowanych przy rozmaitych okazjach jakoś nie bardzo się broni i mocno mnie znużył.

× 1 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Biologia_medycyna_2 Reportaże_i_ współczesny_świat Nauki_przyrodnicze_ogólne_2 Filozofia_teologia_2 Posiadam

"Kapłan diabła. Opowieści o nadziei, kłamstwie, nauce i miłości" jest zbiorem esejów i tekstów okolicznościowych napisanych przez Richarda Dawkinsa.

Większość wybranych tekstów skupia się na interesujących zoologa tematach, znanych z innych publikacji. Są, charakteryzujące się ostrym językiem, nawoływania o zwalczanie o przesądów i ignorancji wynikających z niczym nieuzasadnionej wiary. Są pełne pasji teksty o sensie i współczesnym rozumieniu darwinizmu. Mamy tekst podsumowujący dwie dekady ewolucji pojęcia 'mem' (str. 164-167), którego jest autorem.

Cały pierwszy rozdział "Nauka i wrażliwość" to Dawkins, którego lubię najbardziej. Trafia w sedno z problemami edukacji, punktuje kreacjonizm, obskurantyzm polityków. Ośmiesza pseudointelektualne koncepcje postmodernistycznych guru wydziałów humanistycznych, którzy za naukę uznali bełkot zbitki niedefiniowalnych słów.
Niemal równie ciekawy okazał się rozdział "Zainfekowany umysł", zbierający bliższe kognitywistyce i trudne do wyplenienia przykłady 'wirusów' umysłu, determinujące mnóstwo ludzkich zachowań dalekich od rozsądku, krytycyzmu i realizmu. Poddaje dekonstrukcji argumenty osób religijnych, kulturowych relatywistów i zwykłych szarlatanów.

Dużą wartość stanowią przytoczone lektury, które pasjonują Dawkinsa i zapewne wpłynęły na jego sposób widzenia świata. Są przypomniane, mało znane w Polsce, ciekawe książki o życiu w Afryce. Pada długa lista świetnych prac popularyzatorskich XX-wiecznych...

| link |
@MLB
2021-06-22
6 /10
Przeczytane Popularnonaukowe/non-fiction/reportaż

Cytaty z książki

O nie! Książka Kapłan diabła. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl