Bóg urojony

Richard Dawkins
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 57 ocen kanapowiczów
Bóg urojony
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 57 ocen kanapowiczów

Opis

„W Bogu urojonym Dawkins demaskuje i z pasją odrzuca religię we wszystkich jej postaciach, a czyni to z typowym dla siebie talentem, erudycją, intelektualną przekorą i poczuciem humoru. To świetnie napisany i doskonale uargumentowany wywód; lektura, po którą winien sięgnąć każdy, kogo interesuje temat religii i wiary oraz roli, jaką pełnią w społeczeństwie.” „Synopsis”
Data wydania: 2007-05-01
ISBN: 978-83-85458-28-9, 9788385458289
Wydawnictwo: CiS
Stron: 520
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Pozostałe książki:

Rzeka genów Najwspanialsze widowisko świata Rozplatanie tęczy Magia rzeczywistości Samolubny gen
Wszystkie książki Richard Dawkins

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Bóg urojony nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2020-04-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

A mnie się podobała.
Daleko mi do merytorycznych, naukowych dyskusji, a może pseudonaukowych na tematy poruszane w książce.
Faktycznie, autor wiele razy drażnił mnie swoją przemądrzałością i ciągłymi odwołaniami do wcześniejszych lub późniejszych rozdziałów.
Ale to do mnie należała decyzja - czytam nadal lub nie. Chcę się zapoznać z treścią, albo nie. Na szczęście ciągle jeszcze możemy czytać to co chcemy.
A ta treść zmusza do myślenia, do zastanowienia się - co ja myślę na ten temat? W wielu przypadkach R. Dawkins ubrał w słowa moje myśli, na co pozostało mi tylko kiwanie głową.
Nie zgadzam się zaś z negatywnymi opiniami co do tłumacza. Nie wszystko można przetłumaczyć idealnie, bo dosłownie przetłumaczone nic nie znaczy. Tłumacz bardzo ładnie wyjaśniał to i wiele innych kwestii, odnosił się też do polskich realiów.
Generalnie - uważam, że, warto przeczytać i warto mieć swoje zdanie.

{}× 12 | Komentarze (1) | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Filozofia_teologia_2

Warto - może nie idealna w argumentacji, ale chyba coś ruszyła w polskim zabetonowanym świadku sacrum.

{}× 5 | link |
@wredna_suka
2008-09-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Rzeczywiście wyświechtany cytat, ale co można napisać po przeczytaniu kilku stron w Empiku o książce w którą trzeba się wgryźć i przemyśleć? Ja czytałem ją przez 3 tygodnie wieczorami i muszę przyznać, że było warto bo pomaga zrzucić klapki z oczu... i wcale nie trzeba być już przekonanym wystarczy mieć otwarty umysł.

{}× 4 | link |
@szoszor
2010-11-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Na początku byłem zawiedziony - maglowanie w kółko tych samych kwestii tylko na innych przykładach plus trochę autoreklamy autora i dywagacji zamiast faktów kończyło się omijaniem kolejnych akapitów. Myślę, że książka była pisana głównie dla Amerykanów, więc może tak trzeba ;) Potem już było coraz ciekawiej i bardziej rzeczowo. Ostatecznie uważam, że książkę warto przeczytać niezależnie od tego czy jest się wierzącym (może kogoś oświeci) czy ateistą (uporządkuje temat i utwierdzi w przekonaniu ;) tylko trzeba przebrnąć przez nudniejszy początek.

{}× 3 | link |
@frodo
2008-07-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Jak każda książka Dawkinsa intrygująca. I kopalnia wiadomości o różnych aspektach religijności i antyreligijności.

{}× 3 | link |
@Toska98
2020-03-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Jestem osobą duchową, lecz nie religijną. Wiem, że nie możemy wierzyć w przekonania i naleciałości kulturowe ludzi sprzed tysięcy lat. To ujmuje godność wszystkim kobietom i ubliża inteligentnym mężczyznom. Jednocześnie całym sercem jestem w dziedzinach naukowych, dzięki którym możemy wspinać się na wyżyny intelektualne. Dawkins zauważył, że ewolucja niesie w sobie nie tylko dobre, ale i złe cechy. Niektóre z nich są zupełnie nieprzydatne. Uważa, że jedną z nich jest pragnienie ludzi, by w coś wierzyć. Ja natomiast twierdzę, że to pragnienie nie jest negatywnym następstwem ewolucji, a potrzebą, którą zaszczepił w nas Bóg. Autor teraz by się pewnie zaśmiał. No cóż, może to udany żart. Ja jednak sądzę, że największą krzywdę Bogu zrobili ludzie. Nie potrafiąc pojąć tego, Kim/Czym On jest, spłycili Go do postaci przypominających człowieka, nadali ludzkie cechy charakteru i włożyli w to swoje przekonania i tradycje kulturowe. A później zręcznie zaczęli to wykorzystywać – i wykorzystują po dziś dzień.

Link do całej recenzji: https://znakomita.com/2020/03/16/polemika-z-religiami-bog-urojony-10-2020/

{}× 2 | link |
@Airain
2020-03-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane

Rozczarowanie. Byłoby miło dowiedzieć się czegoś nowego z ust (czy raczej stronic) "papieża ateistów", a tu wciąż te same odgrzewane kotlety. Plus niezdrowa obsesja na tle nieosiągalnej nagrody Templetona.

To ja sobie wrócę do Woltera.

{}× 2 | link |
@Grzegorz
2021-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Popularnonaukowe

Moje pierwsze spotkanie z Dawkinsem, ale wiem że na pewno nie ostatnie. "Bóg Urojony" nie jest jakimś "zamachem" na czyjeś odczucia religijne, bo spotkałem się z takimi opiniami zanim po tę książkę sięgnąłem. Dawkins oferuje w niej racjonalne i zdrowe podejście i nie są to jakieś wyssane z palca historie, ponieważ mamy tu do czynienia z przemyślanymi, udokumentowanymi oraz popartymi niezbitymi dowodami oraz naukowym podejściem faktami. Autor, można powiedzieć - zdziera zasłonę ciemnoty i głupoty, jaka - mimo że mamy dwudziesty pierwszy wiek, wciąż okrywa sprawy tzw. wiary oraz religii. W książce znajdziemy sporo historycznych faktów, wgłębimy się co nieco w "zwichnięte" poglądy religijnych fundamentalistów, ujrzymy w jaśniejszym świetle sporo absurdów, którymi (oraz dlaczego) są "karmieni" tzw. wierni różnych wyznań. Czytelnik zetknie się również z rażącymi przypadkami nietolerancji oraz psychopatycznej wręcz wrogości, z jaką spotykają się ludzie myślący inaczej niż zindoktrynowana część społeczeństwa. Myślę, że pozycja ta przypadnie do gustu zwłaszcza czytelnikowi z tzw. otwartym umysłem.

{}× 1 | link |
@calamitas
2010-04-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Książka niby naukowa, a jednak ubawiłam się chwilami jak nigdy. Nie nazwałabym sibie ateistką, a mimo to w wielu punktach zgadzam się z Dawkinsem. Poza tym jego ironiczne i krytyczne spojrzenie na świat i ludzkie zachowania są mi bardzo bliskie. Polecam, aby choć spróbować poszerzyć sobie horyzonty tą lekturą. Można się dowiedzieć wielu interesujących rzeczy.

{}× 1 | link |
@Qavtan
2008-05-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Warta przeczytania z pewnością, żeby dowiedzieć się więcej. Czasem zbyt ostra i z nienajlepiej dobranymi przykładami, ale ja z przyjemnością ją czytałem, polecam zainteresowanym tematem ateizmu.

{}× 1 | link |
@Sasi89
2011-02-22
Przeczytane

Szczerze mówiąc chciałabym poruszyć tylko jedną kwestię-formalną, porzucając warstwę treściową, bo na to tutaj jest zbyt mało miejsca (wcale, wbrew pozorom, nie jestem zwolenniczką teorii kreacjonistycznej). Uderzyło mnie to, że zarzucając Kościołowi agresywną i populistyczną retorykę akurat w tej książce Dawkins posługuje się bardzo podobną, w nieco może łagodniejszej formie.

{} | link |
@deadbishop
2010-03-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Za długa. Merytorycznie zmieściłaby się - ja wiem... - na 1/4 swojej objętości... Poza tym jakaś taka przesycona retoryką, zupełnie niepotrzebnie. Dawkins zamiast wypowiadać się jak naukowiec, zaczyna krzyczeć jak fanatyk...

{} | link |
@SYSTEM
2008-09-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Chcę przeczytać

Próbowałem to coś parę razy czytać w Empiku, ale za każdym razem szybko miałem dość. Że tak polecę wyświechtanym cytatem - autor myli niebo z jego odbiciem na powierzchni stawu.

{} | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@janpolonis
2012-06-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Bóg Starego Testamentu jest prawdopodobnie najmniej przyjazną postacią całej literatury pięknej: zazdrosny i dumny z tej zazdrości; małostkowy, niesprawiedliwy, nie znający przebaczenia pedant...”
{}× 1
#
“Twierdzić, iż owa pierwsza przyczyna, wielkie nieznane, odpowiedzialne za to, że istnieje raczej coś niż nic, to istota, która potrafiła zaprojektować Wszechświat i przemawiać do miliardów lud...”
{}
#
“Jeśli jed­na oso­ba ma uro­jenia, mówi­my o cho­robie psychicznej. Gdy wielu ludzi ma uro­jenia, na­zywa się to re­ligią.”
{}× 15
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl