Na skrzydłach wyobraźni

Richard Dawkins
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Na skrzydłach wyobraźni
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Marzenia o lataniu

Marzycie czasem, że potraficie latać niczym ptak? Szybowanie bez trudu ponad wierzchołkami drzew, wznoszenie się i opadanie, zabawa i uniki w trzecim wymiarze. Kiedy w Anglii wystukuję na klawiaturze niniejsze wyrazy, te „lecą” do chmury, gotowe „wylądować” w amerykańskim komputerze. Mogę „polecieć” wirtualnie z Oksfordu do Australii, patrząc po drodze na usytuowane „w dole” Alpy i Himalaje. Nie wiem, czy maszyny antygrawitacyjne rodem z fantastyki naukowej staną się kiedykolwiek rzeczywistością. Wątpię i nie chcę nawet snuć dalszych rozważań na ten temat. Książka, trzymając się naukowych faktów, przedstawia sposoby na pokonanie grawitacji, choć dosłownie uciec przed nią się nie da. Jak nam, ludziom, udało się z naszą technologią, i zwierzętom, z ich uwarunkowaniami biologicznymi, poradzić sobie z problemem oderwania się od stabilnego podłoża: z ucieczką, nawet jeśli tylko na jakiś czas lub częściowo, przed tyranią grawitacji? Jakie benefity w świecie natury niesie latanie?

Nic dziwnego, że niektórzy spośród największych umysłów w dziejach ludzkości, zwłaszcza Leonardo da Vinci, pragnęli wzbić się w powietrze niczym ptak i projektowali maszyny, które miały pomóc im urzeczywistnić owo pragnienie. Pozostały prototypami, bo też nie mogło być w większości przypadków inaczej, co nie oznaczało porzucenia marzeń o lataniu.

Podtytuł książki Walka człowieka i ewolucji z grawitacją, jak można się spodziewać, zapowiada treść książki — opisy najrozmaitszych sposobów pokonania grawitacji, odkrytych na przestrzeni wieków przez ludzi i w ciągu milionów lat przez zwierzęta.
od autora


Rozdział I. Marzenia o lataniu

Rozdział II. Dlaczego warto latać?

Rozdział III. Skoro latanie jest takie świetne,dlaczego niektóre zwierzęta utraciły skrzydła?

Rozdział IV. Latanie jest łatwe, jeśli jesteś mały

Rozdział V. Jeśli musisz być duży i latać, powiększ powierzchnię swojego ciała

Rozdział VI. Loty bez napędu: spadochroniarstwo i lotniarstwo

Rozdział VII. Lot z napędem i jak to działa

Rozdział VIII. Lot z napędem w świecie zwierząt

Rozdział IX. Być lżejszym od powietrza

Rozdział X. Nieważkość

Rozdział XI. Plankton powietrzny

Rozdział XII. "Skrzydła" roślin

Rozdział XIII. Różnice między latającymi wytworami ewolucji a maszynami latającymi

Rozdział XIV. Jaki jest pożytek z połowicznie wykształconego skrzydła?

Rozdział XV. Pozaziemskie pragnienie: lot to dopiero początek

O autorze i ilustratorce
Podziękowania
Indeks haseł
Tytuł oryginalny: Flights of Fancy. Defying Gravity by Design and Evolution
Data wydania: 2024-08-28
ISBN: 978-83-289-0203-9, 9788328902039
Wydawnictwo: Helion
Stron: 344
dodana przez: Vernau

Autor

Richard Dawkins Richard Dawkins
Urodzony 26 marca 1941 roku w Kenii (Nairobi)
Richard Dawkins - Profesor w katedrze Public Understanding of Science na Uniwersytecie Oksfordzkim; zoolog, etolog, ewolucjonista. Członek wielu towarzystw naukowych, laureat licznych nagród i wyróżnień, doktor h. c. wielu uniwersytetów; popularyzat...

Pozostałe książki:

Bóg urojony Samolubny gen Rozplatanie tęczy Najwspanialsze widowisko świata Rzeka genów Magia rzeczywistości Czterej jeźdźcy Apokalipsy Na skrzydłach wyobraźni Fenotyp rozszerzony Wspinaczka na szczyt nieprawdobieństwa Ślepy zegarmistrz Kapłan diabła Apetyt na cuda. Przepis na uczonego WYRASTAJĄC Z BOGA Przewodnik dla początkujących Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa Opowieść przodka Religiol i inne eseje o rozumie i nierozumie Światełko w mroku Ewolucja myślenia Science in the Soul Ślepy zegarmistrz, czyli Jak ewolucja dowodzi, że świat nie został zaplanowany
Wszystkie książki Richard Dawkins

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Marzenia o lataniu...

20.10.2024

Książka Na skrzydłach wyobraźni” przyciąga do siebie swoją okładką jak również intrygującym nieco tytułem. Człowiek od zawsze zazdrościł ptakom i sam chciałby móc unosić się w przestworzach. Temat latania zawsze był i jest fascynujący, może nawet teraz jeszcze bardziej, bo mamy więcej wiedzy i możliwości, żeby stworzyć różne maszyny umożliwiające... Recenzja książki Na skrzydłach wyobraźni

@maciejek7@maciejek7 × 27

Sztuka latania

15.10.2024

Latanie jest piękne, ale niezbyt oczywiste. Wymaga czasu, sprytu, odwagi, spostrzegawczości, niezależnie czy szuka sposobu na oderwanie się od ziemi przyroda czy ludzka technika. Popularnie, z pasją i ciekawie o sposobach w jakich organizmy ziemskie radzą sobie w grawitacją napisał Richard Dawkins. „Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolu... Recenzja książki Na skrzydłach wyobraźni

Lekcja na temat wyobraźni

18.11.2024

Są książki, od których nie można oderwać wzroku. Są książki, które pobudzają wyobraźnię. Są książki, które po prostu trzeba przeczytać. Oto jedna z nich... Interesująca okładka, a także niesamowite ilustracje wewnątrz publikacji, które przyciągają wzrok, a do tego pobudzają fantazję są tym, co sprawia, że nie da się przejść obojętnie obok książki... Recenzja książki Na skrzydłach wyobraźni

Gawędy brytyjskiego zoologa

21.09.2024

Dlaczego niektóre zwierzęta utraciły skrzydła? Czym jest plankton powietrzny? Jak działają helikoptery? Jak wyglądały fororaki i dlaczego wyginęły? Na te oraz wiele innych pytań odpowiada w swojej książce Richard Dawkins - brytyjski zoolog, etolog i ewolucjonista, ale przede wszystkim wspaniały gawędziarz. „Na skrzydłach wyobraźni. Walka cz... Recenzja książki Na skrzydłach wyobraźni

@gloria11@gloria11 × 6

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@paulina2701
2024-11-18
9 /10
Przeczytane

Są książki, od których nie można oderwać wzroku.
Są książki, które pobudzają wyobraźnię.
Są książki, które po prostu trzeba przeczytać.
Oto jedna z nich...


Interesująca okładka, a także niesamowite ilustracje wewnątrz publikacji, które przyciągają wzrok, a do tego pobudzają wyobraźnię są tym, co sprawia, że po prostu nie da się przejść obojętnie obok tej książki. Choć rozważania autora wymagają skupienia na lekturze, to jeśli czytelnik zdecyduje się wkroczyć do zaproponowanego świata wyobraźni, z pewnością tego nie pożałuje.

Z kolejnych rozdziałów dowiadujemy się fascynujących rzeczy, a wszystko to jest poprzeplatane rzetelnymi i niezwykle pomysłowymi sposobami pokazania zdawałoby się dosyć trudnych zagadnień w niezwykle obrazowy i wymowny sposób. Licznym odwołaniom do świata przyrody, analogii czy homologii towarzyszą rozważania podszyte wiedzą fizyczną czy matematyczną. Autor w niesamowity sposób potrafi zainteresować odbiorcę i sprawić, że będzie chciał zgłębiać kolejne tajemnice.

× 5 | link |
@maciejek7
2024-10-20
8 /10
Przeczytane konkurs naukowe i popularnonaukowe Posiadam

Książka Na skrzydłach wyobraźni” przyciąga do siebie swoją okładką jak również intrygującym nieco tytułem. Człowiek od zawsze zazdrościł ptakom i sam chciałby móc unosić się w przestworzach. Temat latania zawsze był i jest fascynujący, może nawet teraz jeszcze bardziej, bo mamy więcej wiedzy i możliwości, żeby stworzyć różne maszyny umożliwiające także ludziom fruwać niemal jak ptaki... Richard Dawkins w lekki i swobodny a nawet żartobliwy sposób chce się podzielić swoją wiedzą na temat latania.

× 3 | link |
@MLB
2024-11-17
8 /10
Przeczytane EbM
@Carmel-by-the-Sea
2024-10-15
8 /10
Przeczytane Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Posiadam Biologia_medycyna_1
@gloria11
2024-08-23
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Marzycie czasem, że potraficie latać niczym ptak? Jak tak i kocham to. Szybowanie bez trudu ponad wierzchołkami drzew, wznoszenie się i opadanie, zabawa i uniki w trzecim wymiarze.
Nic dziwnego, że niektórzy spośród największych umysłów w dziejach ludzkości, zwłaszcza Leonardo da Vinci, pragnęli wzbić się w powietrze niczym ptak, projektując maszyny, które miały pomóc im urzeczywistnić owo pragnienie.
Legendarny Ikar z mitologii greckiej miał przyczepione do ramion skrzydła z piór spojonych woskiem. Ikar podleciał w swej pysze zbyt blisko słońca, wosk się roztopił, a syn Dedala runął do morza i zginął.
Sir Arthur Conan Doyle stworzył do bólu racjonalnego Sherlocka Holmesa. najsłynniejszego fikcyjnego detektywa. Inną postacią, która wyszła spod pióra szkockiego pisarza, jest nietuzinkowy i ekscentryczny profesor Challenger.
Sen trwa. Każdego dnia, surfując w sieci, przenosimy się do wirtualnej rzeczywistości.
Dodaj cytat