Artyści '44

Agnieszka Cubała
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Artyści '44
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Gwiazdy w Powstaniu Warszawskim

Mieczysław Fogg w otwartej trumnie zobaczył martwą dziewczynę w wieku 16–17 lat o ślicznej twarzy. Była ubrana w granatowy fartuch, ramię opinała biało-czerwona opaska. Młoda bohaterka powstania sprawiała wrażenie istoty pogrążonej w głębokim śnie. Nie mógł powstrzymać łez.

Hance Brzezińskiej towarzyszył nieustanny lęk. Bała się o trzynastoletniego syna. Żeby tylko na wieść o tym, że matka walczy, nie próbował do niej dołączyć. I żeby nie zginął tak jak ci ośmiolatkowie, co to z butelkami na czołgi chodzili.

Jan Ekier na chwilę tylko stracił rezon, gdy koło jego ucha świsnęła kula, najpewniej rykoszet. Sala wypełniona po brzegi żołnierzami chciała dalej słuchać Etiudy rewolucyjnej. Wokół trwał nieustanny ostrzał. Chopin dziwnie inaczej brzmi przy akompaniamencie wybuchów i drżeń szyb.

Artyści ’44 przedstawiają prawdziwe losy gwiazd kina, teatru i estrady w Powstaniu Warszawskim. Byli żołnierzami i walczyli z bronią w ręku. Służyli, dając koncerty i organizując przedstawienia. Wielu po prostu próbowało przeżyć i ochronić bliskich. Tracili przyjaciół, rodziny, dzieci. Widzieli zniszczenie ukochanych miejsc. Ich losy są tak różne, jak i ich artystyczne talenty.

Znamy ich twarze i role. Widzieliśmy przedstawienia, słuchaliśmy śpiewu. Podziwialiśmy i oklaskiwaliśmy. Teraz – dzięki Agnieszce Cubale – dowiadujemy się, że łączy ich jeszcze jedno: straszne doświadczenie Powstania Warszawskiego.

W książce poznamy powstańcze losy między innymi: Adama Brodzisza, Małgorzaty Damięckiej, Mieczysława Fogga, Aliny Janowskiej, Stefana Kisielewskiego, Marii Kownackiej, Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Łapickiego, Zdzisława Maklakiewicza, Jeremiego Przybory, Ludwika Solskiego Danuty Szaflarskiej, Władysława Szpilmana, Krystyny Zachwatowicz-Wajdy.

Data wydania: 2022-07-27
ISBN: 978-83-8032-800-6, 9788380328006
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategoria: Historia
Stron: 392
dodana przez: Vernau

Autor

Agnieszka Cubała Agnieszka Cubała Agnieszka Cubała - pasjonatka historii Powstania Warszawskiego. Swoją przygodę z tym tematem rozpoczęła od napisania książki "Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego". Pracowała w Muzeum...

Pozostałe książki:

Warszawskie dzieci`44 Kobiety`44 Miłość`44 Artyści '44 Sten pod pachą, bimber w szklance... Życie codzienne powstańczej Warszawy Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu... Ku wolności... : międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego Miłość bez jutra Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia Wielkopolanie ‘44
Wszystkie książki Agnieszka Cubała

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Artysta kontra wojna

14.09.2022

Warszawa lat trzydziestych to miejsce wypełnione barwnymi postaciami. Teatry, kina i kabarety — właśnie tam skupiało się całe kulturalne życie i właśnie te formy sztuki przeżywały swój rozkwit. Do tego kawiarnie, dancingi oraz restauracje pełne były interesujących osobowości. A potem nadszedł rok '39 i zaczęło się piekło. Na miasto spadły bomby i ... Recenzja książki Artyści '44

@mewaczyta@mewaczyta × 13

Barwna Warszawa

2.02.2023

Lata trzydzieste w Warszawie, to czas muzyki, teatru, sztuki i kabaretu. To właśnie wtedy swoim kunsztem aktorskim i wokalnym rozbawiał publiczność Jeremi Przybora, Danuta Szaflarska czy Mieczysław Fogg. To okres, w którym było gwarno, radośnie, a pojęcie czasu właściwie nie istniało. I właśnie wtedy, kiedy wszystko było piękne i szczęśliwe, a z o... Recenzja książki Artyści '44

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

MA
@Maja77
2023-05-26
6 /10
Przeczytane
@mewaczyta
2022-09-14
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃
@Zaczytane_koty
2023-01-29
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

(...) wolność i pokój nie są dane raz na zawsze, a poczucie bezpieczeństwa może okazać się iluzoryczne, nie tylko przez różnorodne klęski żywiołowe, ale i na to, że natura ludzka i prawa rządzące światem pozostają od wieków niezmienne.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl