Sten pod pachą, bimber w szklance... Życie codzienne powstańczej Warszawy

Agnieszka Cubała
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Sten pod pachą, bimber w szklance... Życie codzienne powstańczej Warszawy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Powstanie Warszawskie sztucznych legend nie potrzebuje - to słowa, które posłużyły autorce pracy za motto przy poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak wyglądało życie codzienne w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Rezultat? Książka niezwykła, pełna dramatów, wzruszeń, ale i humoru. Oparta na rzetelnych źródłach, gruntownej analizie tematu, licznych rozmowach i spotkaniach z powstańcami. Zagłębiając się w lekturę, widzimy z niezwykle bliskiej perspektywy twarze warszawiaków - zarówno tych walczących na pierwszej linii, jak i tych, którzy po prostu próbowali przetrwać. Poznajemy ludzi, którzy - na przekór wszystkiemu - starali się przeżyć dane im dni jak najpełniej. Priorytetem zawsze była walka. Żołnierz marzył, by mieć ?stena pod pachą? i choć kilka granatów. Każdego dnia obawiał się, czy wystarczy mu amunicji, by odeprzeć następny atak nieprzyjaciela, czy strzela wystarczająco celnie i celowo. Ale tuż za barykadą toczyło się barwne, intensywne życie. Autorka opisuje je niezwykle ciekawie, dając czytelnikowi szansę na poznanie różnorodnych jego aspektów - często zupełnie nieznanych.
Data wydania: 2015-11-19
ISBN: 978-83-11-13954-1, 9788311139541
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 528

Autor

Agnieszka Cubała Agnieszka Cubała Agnieszka Cubała - pasjonatka historii Powstania Warszawskiego. Swoją przygodę z tym tematem rozpoczęła od napisania książki "Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego". Pracowała w Muzeum...

Pozostałe książki:

Warszawskie dzieci`44 Kobiety`44 Miłość`44 Artyści '44 Sten pod pachą, bimber w szklance... Życie codzienne powstańczej Warszawy Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu... Ku wolności... : międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego Miłość bez jutra Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia Wielkopolanie ‘44
Wszystkie książki Agnieszka Cubała

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Sten pod pachą, bimber w szklance... Życie codzienne powstańczej Warszawy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ryszpak
2019-12-01
9 /10
Przeczytane Wspomnienia / wywiady U ludzi II wojna - wspomnienia A.D. 2016 Posiadam II wojna - ruch oporu

Wspaniała książka o Powstaniu Warszawskim, z fragmentami wspomnień, bardzo dużą ilością fotografii. Autorka w każdym z rozdziałów starała się przedstawić jeden z aspektów życia w Warszawie 1944 roku, od oczywiście uzbrojenia, poprzez kuchnię, organizację służby medyczne, śluby, sanitariaty, łączność, ubiór, alkohol, humor powstańczy, media, kwatery, życie w schronach.
Prócz oparcia się na oczywistych i powszechnie znanych źródłach, Autorka przeprowadziła w latach 2007-2013 ankietę wśród uczestników walk, której wyniki i treść odpowiedzi obszernie cytuje.

Bardzo gorąco polecam.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Sten pod pachą, bimber w szklance... Życie codzienne powstańczej Warszawy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl