Babetta

Nina Wähä
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Babetta
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Elektryzująca historia o kobiecej przyjaźni i miłości do kina

Jak zaczynają się relacje? Miłość łatwo opatrzeć datą, ma wyraźny początek i koniec. Pierwszy pocałunek. Zerwanie. Ale co z przyjaźnią? Ona się do nas zakrada.

Katja i Lou poznały się 15 lat temu. Połączyła je przyjaźń i marzenie o przyszłości w blasku fleszy. Jednak życie napisało inny scenariusz; Katja nadal szuka swojej drogi, a Lou zagrała w obsypanym nagrodami filmie Babetta, który uczynił z niej gwiazdę. Od premiery minęły lata i sława Lou zbladła. Jedynie więź łącząca kobiety jest na tyle silna, że kiedy Lou zaprasza Katję na wakacje do francuskiej posiadłości, przyjaciółka zgadza się bez wahania. Żadna z nich nie wie, że to początek przełomowego lata.

Po świetnie przyjętym Testamencie Nina Wähä powraca z kolejną znakomitą powieścią. To wnikliwe studium kobiecej przyjaźni i zazdrości oraz hołd złożony kinematografii – opowieść o przemyśle filmowym, #metoo oraz władzy wciąż spoczywającej w rękach mężczyzn.

Data wydania: 2023-08-23
ISBN: 978-83-67815-00-0, 9788367815000
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Stron: 336
dodana przez: landrynkowa

Autor

Nina Wähä Nina Wähä
Urodzona 21 marca 1979 roku w Szwecji (Österhaninge)
Szwedzka pisarka, aktorka i piosenkarka. Zadebiutowała w 2007 roku powieścią S som i syster. Trzy lata później ukazała się jej kolejna książka: Titta inte bakåt!. Była główną wokalistką w indiepopowym zespole muzycznym Lacrosse. Pomysł na napisanie...

Pozostałe książki:

Testament Babetta
Wszystkie książki Nina Wähä

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nietuzinkowo o przyjaźni i kinie

WYBÓR REDAKCJI
30.10.2023

„Babetta” autorstwa Niny Waha traktuje o przyjaźni w pełnym pozorów świecie kina. Wspomnę, że powieść należy do ciągle poszerzającej się o kolejne znakomite pozycje Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich, a po tej powieści mój apetyt na poznanie następnych zdecydowanie wzrósł. Relację pomiędzy dwiema kobietami obserwujemy przez pryzmat emocji jednej ... Recenzja książki Babetta

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@aga.kusi_poczta.fm
2023-12-29
Przeczytane

Literatura skandynawska jest inna ... niż ta, jaką uchwyciła w BABETTCIE autorka. Jest lepsza, a historia opisana tu jest... na pewno nie w stylu północnym. Zdecydowanie nie.

jestem zaskoczona nagrodami przyznawanymi tej książce. Zadziwiona peanami na jej cześć... Bo dla mnie jest to powieść jakich wiele. ona jest jej tłem i podporządkowuje się owej przyjaciółce co jakiś czas obiecując sobie, że to już ostatni raz... że następnego nie będzie... że to i tamto, a i tak tkwi w tym, w co wdeptała.
BABETTA to historia dwóch kobiet, najlepszych przyjaciółek od nastoletnich lat. Znajomość z czasem ewoluuje, jest dorastanie, inne studia, rozłąka i dorosłe życie z dala od siebie. Ale wystarcza jeden telefon i dochodzi do spotkania.

Ale... Może zamysł na fabułę ciekawy, lecz wykonanie... takie sobie. Przeczytasz, szybko zapomnisz

× 22 | link |
@ilona_m2
2023-08-24
8 /10
Przeczytane

Gorące upalne lato, basenowe kadry, drogie wnętrza i trochę smaków - w takich oto klimatach poruszać się będziemy w najnowszej powieści Niny Waha. Tym razem to bardziej kameralna opowieść o przyjaźni gorączkowej i kanibalistycznej.
Lou wciąż błyszczy, zawsze się spóźnię, a Katja wciąż pozostaje w jej cieniu, wciąż czeka. W tej przyjacielskiej relacji mocno iskrzy, obecne napięcie seksualne sprawia, że trudno wywnioskować co tak naprawdę łączy obie kobiety. Przez całą opowieść przewija się wątek przywiązania, uległości, a na dokładkę autorka sięga po dość mocno eksploatowany temat miłosnego trójkąta. Wszystko tu iskrzy i elektryzuje.
Mnogość tematów podejmowanych przez autorkę - od przyjaźni, przemocy seksualnej, po toksyczne układy i stygmatyzację płci pięknej pokazują talent autorki i kunszt powieści.
Nie obędzie się bez wydźwięków feministycznych.

Jeśli przeczytaliście powieść Utonęła Therese Bohman z łatwością dostrzeżecie jak te historie wzajemnie ze sobą korespondują, ile wspólnych cech posiadają.
Babetta serwuje nam opowieść, którą można odczytywać na wielu płaszczyznach i dopisuje do tego dość niekonwencjonalne zakończenie. Pokochałam autorkę za wiwisekcję rodzinnych wielowątkowych dramatów, tym razem poznałam jej nowe nieco bardziej kameralne oblicze i polecam równie mocno.

× 3 | link |
@ISIA
2024-02-13
4 /10
Przeczytane Literatura skandynawska

Raczej nie nazwałabym relacji pomiędzy dwiema bohaterkami przyjaźnią, bardziej obsesyjną fascynacją jednej z nich, pozbawionej własnej osobowości narratorki powieści, drugą - kumpelką z młodości, która zagrawszy w wieku nastoletnim główną rolę w filmie "Babetta" stała się znaną i rozpoznawalną gwiazdą. Lou-Babetta, obecnie 34-letnia, mieszka w willi na południu Francji wraz ze swoim dwa razy starszym kochankiem i zaprasza tam na wakacyjny pobyt od lat niewidzianą Katję.

Książkę czyta się przez większość czasu nieźle, nic wielkiego, ot kawałek obyczajowy z życia gwiazd filmowych i ich zwyczajnych znajomych, po czym w finale następuje taki zwrot akcji (bez spoilerów), że natychmiast ocena spadła na łeb na szyję.

Autorka chyba miała pomysł na fabułę thrillera, ale że nie umiała napisać go tak, żeby zbudować interesujące postacie i stopniować napięcie, to wyszła historia o tym, że dwie nieciekawe dziewuchy przez 90% książki spędzają wakacje snując się po posiadłości milionera i najbliższej okolicy, a w finale jebudu! i nagle tragedia grecka.
No nie, to tak nie działa.

× 2 | link |
@nellik29
2023-12-03
6 /10
Przeczytane
@czytanie.na.platanie
2023-10-30
8 /10
Przeczytane Przeczytane 2023 Posiadam
@donka
2023-11-07
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Babetta. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat