Ballada ptaków i węży

Suzanne Collins
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 71 ocen kanapowiczów
Ballada ptaków i węży
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 71 ocen kanapowiczów

Opis

AMBICJA GO NAPĘDZA. RYWALIZACJA GO MOTYWUJE. WŁADZA JEDNAK MA SWOJĄ CENĘ. Dziesiąte Głodowe Igrzyska rozpoczyna poranek dożynek. W Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow zamierza skwapliwie skorzystać z szansy, jaką jest rola mentora, i zdobyć sławę. Potężny niegdyś ród Snowów podupadł i niepewny los Coriolanusa zależy teraz od tego, czy zdoła on pokonać innych mentorów urokiem osobistym i sprytem. Tyle że los nie bardzo mu sprzyja. W udziale przypadła mu dziewczyna z Dystryktu Dwunastego, najbiedniejszego z biednych. Losy obojga splotą się ciasno – każda decyzja, którą podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie rozgrywa walkę na śmierć i życie, ale poza areną zaczyna się w nim budzić współczucie… Tylko jak postępować według zasad, gdy pragnie się przetrwać za wszelką cenę?
Tytuł oryginalny: The Ballad Of Songbirds And Snakes
Data wydania: 2020-06-17
ISBN: 978-83-8008-758-3, 9788380087583
Wydawnictwo: Media Rodzina
Cykl: Igrzyska śmierci, tom 4
Stron: 544
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Suzanne Collins Suzanne Collins
Urodzona 11 sierpnia 1962 roku w USA (Hartford)
Jej ojciec był oficerem United States Air Force, stacjonował w Wietnamie podczas wojny. Swoją pisarską karierę rozpoczęła w 1991 roku jako twórca telewizyjnych programów dla dzieci. Tworzyła także scenariusze dla stacji Nickelodeon, m.in.: Klarysa ...

Pozostałe książki:

Gregor i Niedokończona Przepowiednia Gregor i Klątwa Stałocieplnych Igrzyska śmierci 3. Kosogłos Igrzyska śmierci. Tom 1 W pierścieniu ognia
Wszystkie książki Suzanne Collins

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

To nie jest jedna z typowych książek dla młodzieży

WYBÓR REDAKCJI
15.07.2020

Przenieśmy się na moment do okolic roku 2008 - to właśnie wtedy miało miejsce wydanie pierwszej książki z serii ,,Igrzyska śmierci''. Powieść Suzanne Collins niemal od razu stała się światowym bestsellerem, którego ekranizację mogliśmy zobaczyć na kinowych ekranach w 2012 roku. Oczywiście - nie zabrakło nawiązań oraz porównań do znanych nam już hi... Recenzja książki Ballada ptaków i węży

O co tyle szumu?

WYBÓR REDAKCJI
16.07.2020

Gdzie się człowiek nie obróci, tam widzi okładkę „Ballady ptaków i węży”. Osacza, wyskakuje z najmniejszego zakątka Internetu, kusi, aby dać jej szansę. Jest promowana do tego stopnia, że wielu obawia się otworzyć lodówkę, by czasem tam nie ujrzeć tej książki (choć zapewne i tak by się ucieszyli z darmowego egzemplarza, bo ten swoje kosztuje), tym... Recenzja książki Ballada ptaków i węży

I niech los, zawsze ci sprzyja

25.02.2021

Coriolanus Snow jest potomkiem wielkiego rodu Snow'ów, chylącemu się ku upadkowi. Wojna za czasów dzieciństwa zabrała mu ojca, matkę, majątek oraz pozostawiła trwały ślad w jego umyśle. Mieszka w najlepszym apartamencie swej rodziny w Kapitolu, chociaż ten rozpada się coraz bardziej, chłopak nie ma wyboru. Nie wie jak długo zdoła zachować pozory, ... Recenzja książki Ballada ptaków i węży

"Ballada ptaków i węży"

4.07.2020

Jestem pewna, że nie muszę nikomu przedstawiać Suzanne Collins, za sprawą „Igrzysk śmierci” stała się nie tylko znana, ale także rozpoznawana w środowisku filmowym i czytelniczym. Swoją przygodę tą trylogią rozpoczęłam od filmu, który dla każdego z nas był czymś ciekawym, inny i okrutnym. Ukazywał to, z czym od zawsze ściera się ludzkość, z nią sa... Recenzja książki Ballada ptaków i węży

Moja opinia o książce

Opinie

@piratksiazkowy
2020-10-05
6 /10
Przeczytane

Siadając do tej lektury, obawiałem się, że będzie to pewnego rodzaju odcinanie kuponów.

W trakcie historii poznajemy Coriolanusa Snow, który wiele lat później zostaje prezydentem Panem i śledzimy 10 Igrzyska Głodowe. Jedną z bohaterek jest Lucy Gray, uczestniczka Igrzysk z Dystryktu 12, której mentorem zostaje Snow.

Historia pokazuje w pewnym stopniu rozwój samych Igrzysk i tego w jaki sposób dawna wojna wpływa na postrzeganie dystryktów przez Kapitol.

Liczyłem, że dowiemy się trochę więcej o tym w jaki sposób Snow doszedł do władzy - o pewnych wydarzeniach w książce nie miałem pojęcia, ale być może dlatego, że oryginalną trylogię czytałem już parę ładnych lat temu.

Początek mnie zirytował - rozumiem, że koszula miała stanowić symbol tego jak ważne dla Snowa było to jak inni go postrzegają, ale ile można się nad tym rozwodzić? Mimo to dałem się historii wciągnąć, ale końcówka (chociaż przewidywalna) trochę mnie rozczarowała. Pewne wątki pozostały otwarte i jako że to jednotomówka to chyba wolałbym, żeby tych niedopowiedzeń nie było.

Nie żałuję czasu spędzonego przy lekturze, bo śledzenie samych Igrzysk naprawdę bardzo mi się podobało, ale Ballada nie chwyciła mnie za serce.

× 2 | link |
@megaraa
2021-11-11
9 /10
Przeczytane

Zupełnie inny kaliber. Książka brutalna, przepełniona mrokiem, to nie jest już historia dla młodzieży, która ma w sobie nadzieję, a my liczymy, że ostatecznie wszystko dobrze się skończy. Bardzo pozytywne zaskoczenie.

× 2 | link |
@natalii.1008.1
2020-11-21
9 /10
Przeczytane

Doceniam ogromny kunszt pisarski autorki.
Świetna opowieść o młodym Snowie, pokazująca jego brutalne oblicze. To nie jest dobry bohater, ale Collins świetnie zobrazowała jego młodość. Jak bardzo był zdeterminowany, aby być na szczycie. Ta książka będzie moim love-hate , bo z jednej strony podziwiam autorkę za tą opowieść, za genialne przemyślenie fabuły, dowiedzieliśmy się tak wiele o igrzyskach. Z drugiej strony Corio to brutalny bohater, który posunie się do strasznych rzeczy, żeby osiągnąć swoje cele. Nie ogółu, tylko swoje, jest strasznym egoistą.
Nie podobały mi się piosenki, to nie był mój klimat, dodawały oryginalności jednak nie dla mnie.
Jednak z całego serca polecam!

× 1 | link |
@sanaecozy
2020-08-29
6 /10
Przeczytane

Lepsza od trylogii Igrzysk. Naprawdę dobrze się to czytało, fajnie opowiedziana historia Snowa, nie po to, by go usprawiedliwić, ale po to, by w jakimś stopniu zrozumieć. Mogliśmy poznać jego wewnętrzne mroki. Dużo się dzieje, poznajemy też początki organizacji Głodowych igrzysk. Książka bogata w ciekawostki.

× 1 | link |
@Oliwia_Antonina_Zalewska
2021-06-04
10 /10
Przeczytane

Osobiście podobała mi się ta książka.

× 1 | link |
@NataliaTw
2021-04-01
7 /10
Przeczytane

"Ballada ptaków i węży" to prequel Igrzysk Śmierci, po który sięgnęłam właściwie w ciemno. Jest to historia, która opowiada o młodym Coriolanus'ie Snow, którego poznajemy podczas przygotowań do 10 Głodowych Igrzysk. Przy okazji przygotowań do tego wydarzenia, jego organizatorzy postanowili wprowadzić pewne zmiany do jego przebiegu, w celu uatrakcyjnienia powyższego przedsięwzięcia. Jedną ze zmian było wprowadzenie roli mentorów, którzy mieli być kimś w rodzaju menadżerów trybutów. Coriolanus'owi przypada rola mentora trybutki z dwunastego dystryktu, która sprawia wrażenie niezrównoważonego kolorowego ptaka, co nie jest dla głównego bohatera przyczyną do radości. Jest on wręcz pewien, że jego trybutka dość szybko odpadnie z igrzysk, a on straci możliwość wybicia się i zdobycia nagrody, dzięki której będzie mógł pójść na uniwersytet.

W "Balladzie ptaków i węży" poznajemy historię rodziny przyszłego prezydenta Snow'a. Przede wszystkim dowiadujemy się, że czas wojny i okres po niej był trudnym doświadczeniem dla chłopaka i jego bliskich, którym nie wiodło się zbyt dobrze. Jednak mimo to Coriolanus został wychowany w przekonaniu, że należy do elity Kapitolu i w przyszłości zostanie prezydentem Panem. Widzimy, że chłopak jest szalenie inteligentny, ma zdolność strategicznego myślenia oraz radzenia sobie w wielu różnych trudnych i niespodziewanych sytuacjach. Jednak z drugiej strony dostrzegamy jak bardzo podatny jest ...

| link |
@books___and___cats
2020-07-05
6 /10

Książkę oceniam tak na 6.5 gwiazdki.

Co do tej książki to miałam strasznie mieszane uczucia. Gdzie sama trylogia Igrzysk Śmierci podobała mi się bardzo, zarówno książki jak i filmy to Ballada Ptaków i Węży, a przynajmniej tak 2/3 książki nie wiem czemu mnie wymęczyły. Czytałam mnóstwo opinii i na prawdę nie widziałam ani jednej negatywnej, dlatego bardzo mnie zdziwiło, że cała historia mnie nie wciągnęła do reszty jak wszystkich, pomimo świetnego stylu i generalnie bardzo ciekawej fabuły.

Książka oczywiście ma wiele plusów!
Na pewno zszokowało mnie to jak w ogóle traktowali trybutów, trzymanie ludzi w klatce, głodzenie przed igrzyskami, w samej trylogii czegoś takiego nie było, wręcz przeciwnie, przecież najadali się do syta. No warunki mieli straszne. Na plus również według mnie wypadła postać Sejanusa Plintha, chyba jako jedyny widział tak naprawdę, że coś z tym wszystkim jest nie tak i mimo jego nieudolnych prób, rzeczywiście się starał cokolwiek zmienić. Jeżeli chodzi o Coriolanusa to działał mi strasznie na nerwy, no jak można być tak zapatrzonym w siebie i uważać że jest się najlepszym we wszystkim, bo jest się Snowem? Chodzi mi tu o notoryczne powtarzanie tego, że będzie kiedyś prezydentem. Były momenty, że rzeczywiście dało się go lubić, ale było ich na prawdę niewiele, było to po prostu kilka aktów dobroci z jego strony.

Sama książka podzielona jest tak jakby na 3 części, z czego tak naprawdę dopiero wciągnęła mnie ta ostatnia, kie...

| link |
@klarita_mm
2021-03-05
Przeczytane Przeczytane w 2020 Fantasyka

Macie tak czasami, że obawiacie się wydanych po latach książek z jakiejś serii aby nie zepsuły dobrych wspomnień ? Ja mam tak często. I tym razem obawy również były.

"Ballada ptaków i węży" powraca nas do świata Panem. W odległych latach, bo cofamy się aż do X Głodowych Igrzysk, mamy okazję poznać młodego Snowa. Znamy go już jako prezydenta, który wręcz nienawidzi trybutki z 12 dystryktu. Nikt jednak nie sądził, że jako 18-latek był mentorem tego terytorium a ówczesna trybutka Lucy była równie silną osobowością co Katnis.

Do serii Igrzysk Śmierci mam duży sentyment. Byłoby mi przykro gdyby ballady to zepsuły. Na szczęście nie było tak źle! Książka mimo lekko nużącego początku ma wciągającą fabułę. Sam świat jest interesujący, bo poznajemy jego podstawy. Bohaterom mogę zarzucić tylko to, że powielają schematy znane nam z igrzysk. Na plus trzeba przyznać, że chociaż główne postacie, takie jak Luci, Coriolan i jego rodzina, są bardzo dopracowani. Oczywiście musiał pojawić się też wątek romantyczny, który trochę mnie zaskoczył.

Ballady jako całość oceniam na dobrą i przyjemną rozrywkę. Igrzyska nadal będą moimi ulubieńcami, ale za to ten prolog ukazuje wiele ciekawostek, jak np. dlaczego Snow tak kocha róże? Co się takiego stało ze Snowem, że stał się tak bezwzględnym prezydentem? Albo skąd wzięła się piosenka "Are you, are you coming to the tree"? Dlatego śmiało mogę powiedzieć, że dobrze się przy niej bawiłam. Dla fanów Igrzysk będzie ciekawym...

| link |
@karmelowamysz
2020-08-04
10 /10
Przeczytane

Stało się. Skuszona opiniami przeczytałam "Balladę ptaków i węży". Chociaż Panem nie należy do najmilszych miejsc, ucieszyłam się z powrotu do niego i zobaczenia go w innym świetle.

Dobrze było poznać historię Coriolanusa Snowa. Jest to smutna historia, nie tylko jego, ale również jego kuzynki, przyjaciół, Lucy Grey i innych trybutów. Świat, w którym przyszło im żyć jest światem po wojnie.

Czytając "Igrzyska śmierci" zastanawiałam się dlaczego Snow taki jest. Czytając "Balladę ptaków i węży" zrozumiałam, że nie miał wyboru. Dzieciństwo i młodość poświęcił na utrzymywaniu pozorów, dążył żeby być najlepszy, bo wiedział że inaczej nie ma szans na "życie na poziomie". Czy mogła jego historia potoczyć się inaczej? Pewnie mogła, jednak wtedy nie wiadomo czy by przeżył.

Przeczytałam książkę w kilka godzin i miałam po niej "kaca" przez kilka dni. Mam nadzieję, że nie jest to ostatnia książka opowiadająca o Panem.

| link |
@piwka
2020-12-29
Przeczytane Ebooki

"Snow zawsze na szycie" dostaje od losu szanse na odzyskanie pozycji społecznej swojej rodziny.Jako uczeń akademii ma za zadania 1.Co zrobić,żeby mieszkańcy Panem oglądali już organizowane po raz 10 igrzyska? a 2. Żeby jego trybutka z najgorszego 12 dystryktu wygrała? Snow na początku książki pokazyny jest jako niewinny chłopiec,który jak się może wydawać jest życzliwym,dobrym,koleżeńskim chłopcem.Z czasem to się zmienia i wychodzi na jaw jego prawdziwe"ja".To zasługuje na dalszy ciąg,bo Snow ma do pokazania dużo więcej.

| link |
@kaate7
2020-07-15
Przeczytane

Dopiero po 2/3 ksiazki zrozumialam jak ta czesc laczy sie z trylogia i moze dobrze, bo podejrzewalam, ze wszystko przebiegnie inaczej. Bawilam sie dobrze, ale ostatnia czesc juz mnie meczyla.

| link |
@Wilczekczyta
2020-09-16
9 /10
Przeczytane Przeczytane 2020

Genialna, wiele wyjaśniająca i sprawiająca, że człowiek zastanawia się, co siedziało głównemu bohaterowi w czasach, kiedy Katniss pojawiła się na igrzyskach.

| link |
@snaky_reads
2022-07-17
6 /10
Przeczytane
@kotwksiazkach
2022-03-15
7 /10
Przeczytane
@jupi2328
2022-02-19
6 /10
Przeczytane 2022
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Wszystko jedno, co mówicie, nie macie prawa głodzić ludzi, karać ich bez powodu. Nie macie prawa odbierać im życia i wolności. To coś, z czym każdy się rodzi i czego nie możecie sobie wziąć. Z...”
× 2
#
“Przedstawienie trwa, dopóki kosogłos nie zaśpiewa.”
× 2
#
“Uważam, że każdy człowiek ma w sobie wrodzone dobro. Wie, kiedy przekracza granicę i staje się zły. To właśnie próba pozostania po właściwej stronie tej granicy stanowi prawdziwe życiowe wyzwa...”
× 3
#
“Gdzieś tam w dolinie, w dolinie gdzieś Gwizdek pociągu zanucił pieśń, Słyszę, najdroższy, pociągu pieśń, Gwizdek pociągu zanucił pieśń. Zbuduj wysoko, zbuduj mi dom, Żebym zdołała wypatrzeć g...”
× 2
#
“Młodym umysłom brak doświadczenia, ale czasem nadrabiają idealizmem.”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Igrzyska Śmierci
Igrzyska Śmierci
Suzanne Collins
9/10
Trylogia Suzanne Collins o zmaganiach Katniss Everdeen nie tylko z innymi trybutami na arenie Głodow...
W pierścieniu ognia
W pierścieniu ognia
Suzanne Collins
8.9/10
Listopadowa ekranizacja W pierścieniu ognia Suzanne Collins jest pretekstem do publikacji powieści w...
Igrzyska śmierci 3. Kosogłos
Igrzyska śmierci 3. Kosogłos
Suzanne Collins
8.6/10
Z okazji filmowej premiery pierwszej części Kosogłosa ostatnia część trylogii Suzanne Collins ukazuj...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl