Bellevue. Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku

David M. Oshinsky
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Bellevue. Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Szpital Bellevue w nowojorskiej East Side zajmował niegdyś barwne i przerażające miejsce w powszechnej wyobraźni jako zbiorowisko zmasakrowanych ofiar przestępstw, zaciekłych psychopatów, oszalałych z bólu i cierpiących na egzotyczne choroby pacjentów. Wiele lat później stał się inspiracją dla serialu nakręconego przez Netflix „Szpital New Amsterdam”.

David Oshinsky, amerykański badacz historii i laureat nagrody Pulitzera, przedstawia fascynującą historię kultowego nowojorskiego szpitala publicznego, która odzwierciedla jednocześnie rozwój medycyny.

Przez niemal trzysta lat żadna epidemia, żadna katastrofa i żaden postęp w medycynie nie omijał Bellevue. Leczono w nim tysiące żołnierzy wojny secesyjnej, tam utworzono zalążek pogotowia ratunkowego i zorganizowano pierwszą szkołę pielęgniarską dla kobiet. To szpital Bellevue spopularyzował fotografię medyczną i leczenie psychiatryczne oraz zachęcił Nowy Jork do podejmowania zintegrowanych działań w dziedzinie zdrowia publicznego.
Ostatnie dekady XX wieku przyniosły szerzącą się przestępczość, narkomanię i bezdomność – problemy, które postawiły pod znakiem zapytania przetrwanie szpitala publicznego. Dopiero kryzys AIDS ugruntował trwałą pozycję Bellevue jako największego gwaranta bezpieczeństwa w Nowym Jorku, kultowego szpitala ostatniej szansy.
Tytuł oryginalny: Bellevue. Three Centuries of Medicine and Mayhem at America's Most Storied Hospital
Data wydania: 2022-03-23
ISBN: 978-83-66997-99-8, 9788366997998
Wydawnictwo: Mamania
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 448
dodana przez: ReginaCatta

Autor

David M. Oshinsky David M. Oshinsky
Urodzony w 1944 roku w USA
David Oshinsky – amerykański historyk. Ukończył studia na Cornell University. W 1971 uzyskał doktorat na Brandeis University. Profesor na University of Texas at Austin. W 2006 za książkę Polio: An American Story zdobył Nagrodę Pulitzera w dzie...

Pozostałe książki:

Polio. Historia pokonania choroby Heinego-Medina
Wszystkie książki David M. Oshinsky

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Fascynująca!

WYBÓR REDAKCJI
28.03.2022

Sięgając po „Bellevue. Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku” nie miałam żadnych oczekiwań, a jedynie nadzieję, że nie okaże się czymś w rodzaju kalendarium, przez które będę musiała się przedzierać, bo zaatakują mnie „suche fakty”. Te obawy bardzo szybko się ulotniły, bo już właściwie od pierwszych stron zrozu... Recenzja książki Bellevue. Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku

Bellevue

5.04.2022

David Oshinsky "Bellevue" Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku, Czy można o historii szpitala napisać w sposób naprawdę pasjonujący? Zajmujący czytelnika bez reszty? Od pierwszej do ostatniej obdarowując opowieścią, która chociaż zawiera wiele istotnych dat, wydarzeń oraz nazwisk, okazuje się być historią ż... Recenzja książki Bellevue. Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2022-04-05
9 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 Wydawnictwo Relacja Współpraca

Książki popularnonaukowe znajdują zawsze specjalne miejsce na liście moich czytelniczych zainteresowań. Tym razem skusiłam się na książkę Davida Oshinsky "Bellevue. Trzy stulecia stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku".

Dla niektórych z niebywałą łatwością przychodzi opisywanie wybranego przez siebie tematu. Oshinsky, amerykański badacz historii przedstawił w sposób szczegółowy i interesujący całą historię, jaka rozgrywała się w murach nowojorskiego szpitala publicznego.
Trzysta lat to naprawdę ogrom czasu, a wydarzenia jakie spotkały Bellevue zasługują na swoją uwagę. Początki zawsze są trudne, w medycynie mamy wgląd w jak, naprawdę dogodnych czasach przyszło nam żyć. Dawniej można powiedzieć głównie lekarze eksperymentowali, a badania to nic innego jak obserwacje nałożonych zleceń na pacjentach. Dlatego chwała za teraźniejszą rozwiniętą medycynę.

Samo Bellevue nie miało wytchnienia od początku, liczne epidemie, wojna secesyjna. Kształtowanie pogotowia ratunkowego i zorganizowanie szkoły pielęgniarskiej. Poznajemy przełomy w medycynie, które miały właśnie początki w murach kultowego nowojorskiego szpitala, ale i także liczne kryzysy.
Jest to naprawdę wszechstronna literatura warta poznania, nie tylko dla osób z kierunku medycznego. Uważam, że takie książki są potrzebne dla zrozumienia tak wielu kwestii, które kształtowały się na przestrzeni stuleci, aby osiągnąć dopracowanie i zając szczególne miejsce w kartach hi...

× 11 | link |
MA
2022-05-04
8 /10
Przeczytane

Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku.
Bellevue to szpital w Nowym Jorku i najstarszy szpital publiczny w Stanach Zjednoczonych.

Bellevue wywodzi swoje początki z pierwszego stałego przytułku w mieście , dwupiętrowego ceglanego budynku ukończonego w 1736r.

W 1798 r. miasto nabyło farmę Belle Vue, posiadłość w pobliżu East River, która służyła do kwarantanny chorych podczas serii epidemii żółtej febry . Szpital został formalnie nazwany Szpitalem Bellevue w 1824 roku.
Bellevue było powszechnie kojarzone z leczeniem chorych psychicznie pacjentów dlatego stało się lokalnym określeniem szpitala psychiatrycznego . To już dawno przeszłość, ponieważ szpital rozwinął się przez lata w kompleksowy ośrodek medyczny, obejmujący ambulatoryjną , specjalistyczną i wykwalifikowaną opiekę pielęgniarską, a także usługi ratunkowe i szpitalne . Szpital obejmuje 25-piętrowy ośrodek opieki nad pacjentami i zatrudnia 1200 lekarzy oraz około 5500 pracowników wewnętrznych.

Bellevue jest szpitalem zapewniającym opiekę zdrowotną osobom bez względu na ich status ubezpieczenia lub zdolność do zapłaty.
Dlaczego sięgnęłam po tą książkę?
Przede wszystkim dlatego, że już dawno interesował mnie szpital z tak bogatą historią. Byłam ciekawa, gdzie tkwi jego niebywały fenomen.
Początkowo niepozorny budynek przerodził się w miejsce nauczania, leczenia i pomocy.
To tu powstała pierwsza przychodnia dla dzieci, pierwsza szkoł...

| link |
@toptangram
2022-04-05
9 /10
Przeczytane
@StartYourDayWithBooks
2022-03-28
9 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Bellevue. Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl