Bóg imperator Diuny

Frank Herbert
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 36 ocen kanapowiczów
Bóg imperator Diuny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 36 ocen kanapowiczów

Opis

Czwarta powieść Franka Herberta dotycząca uniwersum Diuny. Po raz pierwszy wydana w 1981 roku. Pokonawszy Alię i podporządkowawszy sobie ród Corrinów, Leto II objął rządy w Imperium i wprowadził je na swój Złoty Szlak. Trzy i pół tysiąca lat narzuconego spokoju zmieniło niewiele. Bene Gesserit, Tleilaxanie, Ixanie i Gildia Kosmiczna - trzymani w ryzach groźbą odcięcia dostaw melanżu ? gotowi są zrobić wszystko, by w końcu pozbyć się człowieka-czerwia. Syn legendarnego Muad\'Diba staje w obliczu najbardziej diabolicznego spisku w historii. Spisku, który może doprowadzić nawet do śmierci Boga... \"Doskonały towar... Wręcz uderzający do głowy\" - Los Angeles Times Dom Wydawniczy REBIS jest wydawcą sześciotomowego cyklu Kroniki Diuny, na który składają się powieści: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny i Kapituła Diuną. Dom Wydawniczy REBIS jest również wydawcą trylogii Legendy Diuny Briana Herberta i Kevina J. Andersona obejmującej powieści: Dżihad Butleriański, Krucjata przeciw maszynom i Bitwa pod Corrinem. FRANK HERBERT (1920-1986) to jeden z najwybitniejszych twórców literatury SF, zdobywca prestiżowych nagród Hugo, Nebula i Prix Apollo, autor kilkunastu doskonałych powieści i zbiorów opowiadań, prekursor nurtu ekologicznego w fantastyce. Polski czytelnik zna m.in. jego Oczy Heisenberga, Gwiazdę chłosty, Władcę niebios i Twórców bogów. Sławę przyniósł mu jednak przede wszystkim epokowy cykl ?Kroniki Diuny? ? barwna epopeja przedstawiająca dzieje pustynnej planety Arrakis, źródła najcenniejszej substancji we wszechświecie: melanżu.
Data wydania: 2009-03-24
ISBN: 978-83-7301-846-4, 9788373018464
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Kroniki Diuny, tom 4
Seria: Diuna
Stron: 490
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Frank Herbert Frank Herbert
Urodzony 8 października 1920 roku w USA (Tacoma, Waszyngton)
Frank Herbert – amerykański pisarz science fiction. Znany przede wszystkim jako autor wielokrotnie nagradzanej serii powieści Kroniki Diuny. Twórczość Herberta określana jest jako soft science fiction i łączy zagadnienia z zakresu ekologii, filoz...

Pozostałe książki:

Heretycy Diuny Dzieci Diuny Bóg Imperator Diuny Mesjasz Diuny Diuna
Wszystkie książki Frank Herbert

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Bóg imperator Diuny? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Cocophilia
2011-06-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Długo nie miałam ochoty na prozę Franka Herberta. Niestety poprzednia część rozczarowała mnie ... Nie po to sięgam po książkę, żeby momentami czuć się jak widz kiepskiej telenoweli. Na szczęście minęło wiele stuleci od tamtych wydarzeń i mamy okazję przypatrywać się Arrakis u schyłku panowania Boga Imperatora z perspektywy sfabularyzowanych dzienników. Wydarzenia w uniwersum Diuny toczą się swym naturalnym torem. Dawki politycznych gier i intryg są dobrze wyważone, lecz nie można oprzeć się wrażeniu, że machinacje znanych nam organizacji (poza niektórymi wyjątkami) są codziennością w życiu dworu Imperatora - a tym samym tylko tłem. Nad fabułą pada wielki cień Leto. Właśnie jego osoba jest centrum powieści, który nakłania czytelnika do dalszej lektury – rozplątywania motywów i przemyśleń tej wieloosobowej istoty, „cudu wszechświata”. Kto pokochał Diunę za te nawarstwianie się konszachtów w poprzednich tomach, ten się może rozczarować. Kto przejdzie obojętnie obok Leto II Atrydy, ten nie przebrnie i nie zrozumie mocy tej książki. Mimo, że pewne rozwiązania w tej historii nieco mnie irytują, tym razem wybaczam Herbertowi, bo znajdują swoje uzasadnienie i fundamenty. Po lekturze omal nie przeczytałam tego tomu drugi raz, co mi się raczej nie zdarza. Ciężko mi polecić tą książkę – tym razem biorę odpowiedzialność tylko za swoje gusta, a mi się podobało. I to bardzo.

{}× 2 | link |
@Imperator
2008-08-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Coz, nie zgadzam się z poniższym komentarze. Bóg Imperator to przede wszystkim książka wymagająca i fakt, że nie chce ci się 'kopać' w poszukiwaniu sensu świadczy albo o twoim lenistwie, albo o braku dojrzałości. Tu nie chodzi o dokopywanie sie do intencji autora, ale wyciągnięcie własnych przemyśleń. Bóg Imperator to książka o dużym ładunku filozoficznym, dlatego rozumiem, że może ci się nie podobać. Jednak fakt, że książka nie sprawiła ci za dużej rozrywki, nie oznacza, że ksiązka jest słaba. Wręcz przeciwnie - Bóg Imperator to jedna z najbardziej humanistycznych, najmądrzejszych i najbardziej wymagających książek, jakie powstały w dziejach nie tylko SF. Niemożność zrozumienia czegoś nie oznacza, że to coś jest złe... Sugeruje sie nad tym zastanowic, bo ocenianie czegoś pod kątem swoich niemożności jest nieodpowiedzialne i niedojrzałe.

{}× 2 | link |
@hotaru
2007-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadane

Chyba najgorsza część serii, dzieje się dobrych kilka setek lat po wydarzeniach z "Dzieci Diuny". Miejsce to samo, ale jakoś inne. I te postaci... Zupełnie umknęły mi motywy działania Leto II - Czerwia. Oczywiście, to pewnie dlatego, że nie przedarłem się mistyczno-religijno-mesjanistyczną otoczkę, ale to książka, a nie wykopaliska - nie chcę próbować dokopać się do intencji Autora. A przynajmniej nie chce mi się kopać na 10 metrów wgłąb.Sama w sobie - na tle innej literatury science fiction - nie jest taka zła. Może się podobać. Herberta stać jednak na więcej, co udowodnił pozostałymi książkami z cyklu.

{}× 1 | link |
@BurntSnow
2009-08-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

faktem jest, że ta część kronik ma zupełnie inną atmosferę niż poprzednie 3 - można niemal odczuć zgnuśnienia świata pod rządami Leto II. dlatego z jednej strony jest to pewien minus w stosunku do poprzednich części, ale bez niego nie dałoby się przedstawić tej historii o poświęceniu i przekleństwie jasnowidzenia, a Herbert zrobiłto po mistrzowsku.

{} | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Chcę przeczytać Safety Posiadam 2011 i wcześniej 2019 Posiadam
@piccola.ap
2021-05-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Almaranth
2021-02-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
SZ
2020-04-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane 0_Posiadam 1_Fantastyka i Science-Fiction 2_Papierowe 3_Przeczytane
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
JU
2010-06-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Diuna
@Chassefierre
2019-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Science Fiction
@fprefect
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane A Frank Herbert Posiadam
@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam
@Orestea
2019-08-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
PI
2011-10-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Bóg imperator Diuny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Diuna
Diuna
Frank Herbert
{}9.2/10
Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki. Arrakis, zwana Diuną, to j...
Mesjasz Diuny
Mesjasz Diuny
Frank Herbert
{}8.6/10
Stworzona przez klasyka amerykańskiej science-fiction epopeja przedstawia dzieje pustynnej planety A...
Dzieci Diuny
Dzieci Diuny
Frank Herbert
{}8.6/10
Po dziewięciu latach, odkąd Paul Muad'Dib zgodnie ze zwyczajem Wolan odszedł na pustynię, na Diunę p...
Heretycy Diuny
Heretycy Diuny
Frank Herbert, Miłogost Reczek
{}8.5/10
Piąty tom sześciotomowego cyklu „Kroniki Diuny”. Blisko półtora tysiąca lat po śmierci Boga Imp...
Diuna: Kapitularz
Diuna: Kapitularz
Frank Herbert
{}8.3/10
Konflikt pomiędzy Bene Gesserit i Czcigodnymi Macierzami doprowadził do unicestwienia Diuny. Zakon ż...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl