Byłam po drugiej stronie lustra

Arnhild Lauveng
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Byłam po drugiej stronie lustra
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Przez dziesięć lat Arnhild przebywała na oddziałach psychiatrycznych z diagnozą schizofrenii. Była psychotyczką, która własne ciało cięła do krwi odłamkami szkła. Dzisiaj, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Oslo, pracuje jako psycholog.
Lauveng zabiera nas w świat głosów i halucynacji, szczurów i wilków, pokazując, w jaki sposób symptomy wyrażają własną logikę i znaczenie. Opis jej walki o wyzdrowienie, wspomaganej przez służbę zdrowia oraz przez matkę i siostrę, które nigdy nie straciły nadziei, to mocna lektura. Książka o zwycięstwie, w które wierzyli tylko nieliczni.
”Jest to książka o nadziei. O tym, że nawet wtedy, gdy nie ma już żadnego wyjścia, kiedy jesteś pod ścianą, warto wierzyć zarówno w siebie samego, jak i w dary ślepego losu. Arnhild Lauveng pokazuje, że czasem (bynajmniej nie zawsze) niemożliwe staje się możliwe. To wiadomość szczególnie cenna dla bliskiego otoczenia ludzi chorych.” prof. Wiesław Łukaszewski, SWPS.
Data wydania: 2007-11-28
ISBN: 978-83-925897-2-3, 9788392589723
Wydawnictwo: Smak Słowa
Seria: Seria z kluczem
Stron: 200
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Człowiek nie jest chorobą, tylko na nią choruje.

2.06.2020

Schizofrenia, schizofrenia paranoidalna te słowa często budzą w nas lęk i niezrozumienie. Zapominamy, że za tym słowem kryje się człowiek, taki jak my, tyle tylko, że ciężko doświadczony przez chorobę. Nie jestem psychologiem ,wieki temu przeczytałam książkę prof. Kępińskiego „Schizofrenia” . Zapamiętałam z niej stwierdzenia profesora, że to są ta... Recenzja książki Byłam po drugiej stronie lustra. Wygrana walka ze schizofrenią

@jatymyoni@jatymyoni × 9

"Byłam po drugiej stronie lustra"

10.02.2014

Jak wiele wiemy o ludzkich cierpieniach, chorobach, z którymi się borykają inni? Czy przypadkiem nie jest tak, że słysząc diagnozę cudzego schorzenia natychmiast szufladkujemy daną osobę względem jej zaburzeń? Nie obchodzi nas, co czuje i czego potrzebuje chory, my widzimy tylko nazwy i kojarzące się z nimi stereotypy. Wystarczy wspomnieć choćby ze... Recenzja książki Byłam po drugiej stronie lustra

@kingam@kingam × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

EK
@EwaK.
2022-05-30
8 /10
Przeczytane

Schizofrenia - choroba, o której wiedziałam niewele. Książka, po którą sięgnęłam przypadkowo otworzyła mi oczy na problem chorych i ich rodzin. Opieka medyczna nad pacjentami pozostawia wiele do życzenia, a akcja tej książki toczy się w skandynawskim kraju. Wyobrażam sobie, jak kiepsko to musi działać w Polsce. Autorka sama była przez wiele lat chora na schizofrenię, ale wyleczyła się (to rzadkość), skończyła psychologię, więc jej opowieść nie jest wyssana z palca. Przeczytałam jednym tchem. Wstrząsające. Co czują chorzy, co im siedzi w głowie, jak cierpią i panicznie się boją i jak niewielu zdrowych jest w stanie ich zrozumieć, a przede wszystkim im pomóc, często wystarczy drobny gest, ale trzeba o tym wiedzieć.
„Byłam po drugiej stronie lustra..." pozwala oswoić tę straszną chorobę, której my - ludzie zdrowi najczęściej się boimy. I choroby, i chorych.

Książka napisana jest trochę chaotycznie i w nie najpiękniejszym stylu. Ale przecież ani to powieść, ani praca naukowa, a autorem jest dziewczyna, która nie ma ambicji być literatem, tylko po prostu wyszła z choroby i spisała swoje doświadczenia. Więc wcale mi to nie przeszkadzało, a wręcz dodało książce wiarygodności. Nie wiem, czy jest na polskim rynku księgarskim inna tego typu pozycja. Jestem zachwycona, że na tę trafiłam.

× 2 | Komentarze (1) | link |
@KKKK
@KKKK
2011-10-12
8 /10
Przeczytane Choroby psychiczne

Problem schizofrenii widziany oczyma byłej chorej na tę straszną chorobę. Autorka po całkowitym wyleczeniu opisuje rzeczywistość od momentu zachorowania do całkowitego wyleczenia, lata cierpienia i wyobcowania, mozolny proces zdrowienia i powrót do normalnego życia. I co najważniejsze - to się faktycznie udaje. Przepełniona optymizmem opowieść byłej schizofreniczki rzuca całkiem nowe światło na tę chorobę. Polecam!

× 2 | link |
@slawomir_gumieniak
@slawomir_gumieniak
2021-05-05
5 /10
Przeczytane Etap 1 od Drewnicy do Drewnicy

Książka jest strasznie chaotyczna jak umysł osoby chorej na schizofrenię. Każdy kolejny rozdział praktycznie wcale nie wiąże się z kolejnym. Nie jest to jakieś wnikliwe stadium choroby tylko zbiór luźnych przemyśleń z okresu gdy autorka była chora rozciągniętych do ponad 200 stron.

| link |
@jatymyoni
2020-06-02
10 /10
Przeczytane Bardzo dobra książka Biografie, autobiografie, pamiętniki L. skandynawska Psychologia
@Chassefierre
2019-11-20
7 /10
Przeczytane Skandynawia i okolice
CZ
@czeresnia
2015-09-12
5 /10
Przeczytane
@Jjolka
2013-04-23
8 /10
Przeczytane
DO
@dorsz
2012-03-31
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Byłam po drugiej stronie lustra. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl