Chłód kwietniowego słońca

Elísabet Kristín Jökulsdóttir
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Chłód kwietniowego słońca
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Refleksyjna opowieść o miłości i poszukiwaniu sensu życia, nagrodzona w 2020 r. Islandzką Nagrodą Literacką. Historia młodej Védís – samotnej matki, która przeżywa traumę po nagłej śmierci ojca – z tłem dzieciństwa naznaczonego problemem alkoholizmu w rodzinie. Smutek Védís po stracie ojca jest zabarwiony gniewem i tęsknotą, z którymi nie potrafi sobie poradzić ani dać im wyrazu. Powieść, która przenosi nas w niepowtarzalne realia Reykjavíku lat 80.

W „Chłodzie kwietniowego słońca” Elísabet Jökulsdóttir pochyla się nad tematami miłości, choroby afektywnej dwubiegunowej i utraty ojca. To autobiograficzna powieść o zmaganiach z przeszłością, w której rozłąka, poczucie straty, styl życia bohemy i nieokiełznana kreatywność stoją ze sobą w sprzeczności, co prowadzi do wielu zmagań, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. To powieść, która daje wgląd w świat lat osiemdziesiątych, jednocześnie dokumentując poszukiwanie tożsamości i miłości.
– Komisja selekcyjna Islandzkiej Nagrody Literackiej
Data wydania: 2024-02-10
ISBN: 978-83-67503-13-6, 9788367503136
Wydawnictwo: Glowbook
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 144
dodana przez: mewaczyta

Autor

Elísabet Kristín Jökulsdóttir
Urodzony w 1958 roku
Prozaiczka, poetka i dramatopisarka, absolwentka Islandzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Pochodzi z rodziny literatów: jej ojciec Jökull Jakobsson uważany jest za twórcę współczesnego dramatu islandzkiego, matka Jóhanna Kristjónsdóttir była pisarką i d...

Pozostałe książki:

Mistrzowie opowieści. Skandynawskie lato Chłód kwietniowego słońca
Wszystkie książki Elísabet Kristín Jökulsdóttir

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Chłód kwietniowego słońca aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2024-02-24
6 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

„Chłód kwietniowego słońca“ to powieść, jaka bawi się czasem, psychicznymi zaburzeniami czy drogą ku zatraceniu. Dużą rolę odgrywają uzależnienia, choroba afektywna dwubiegunowa czy skomplikowane relacje z mężczyznami (ojcem oraz partnerem). Wszystko ocieka nieprawidłowym funkcjonowaniem w rzeczywistości, falami emocji, wewnętrznym rozdarciem, a chaos w chronologii potęguje ogólny nieporządek wewnętrzny bohaterki. Gdzieś przewija się jej samotne dziecko, gdzieś ona jest samotnym dzieckiem, gdzieś przewija się emocjonalna niestabilność innych, gdzieś ona jest emocjonalnie niestabilna. Fabułą jest relacja z samym sobą oraz bliskimi, a czytelnik zderza się ze stanami wewnętrznymi jednostki.

Słyszałam, że zapada w pamięć.
Słyszałam, że daje do myślenia.
Na mnie tak powieść nie podziałała, ale nic konkretnego nie mogę jej zarzucić. Po prostu odbiła się ode mnie, była zbyt chaotyczna i niezgrabna, nie zaangażowała moich emocji. Czytałam, odkładałam, a potem z rezygnacją do niej wracałam. Do końca miałam nadzieję, że nasza relacja ulegnie zmianie, ale nic z tego. Nie była dla mnie, ale to ten przypadek, gdzie nie jest to wyznacznikiem jakości.


przekł. Jacek Godek


Islandzka Nagroda Literacka, czyli najważniejsze odznaczenie dla powieści islandzkiej.

× 4 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Chłód kwietniowego słońca. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl