Chłopi

Władysław Reymont ...
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 158 ocen kanapowiczów
Chłopi
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 158 ocen kanapowiczów

Opis

Chłopi w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna.

Przestawiamy jedną z najwybitniejszych polskich powieści, nagrodzoną Nagrodą Nobla w 1924 r. Powieść, zwana czasem epopeją chłopską, przedstawia życie wiejskiej społeczności polskiej wsi Lipce na tle zmieniających się pór roku - od jesieni do lata. Razem z mieszkańcami czytelnik przeżywa ich kłopoty i radości, uczestniczy w obchodach świąt i uroczystości religijnych, bierze udział w procesach sądowych i konfliktach między różnymi grupami społecznymi.

Nie brak tutaj waśni rodzinnych, jak konflikt między Maciejem Boryną i jego synem Antkiem, a także dramatów miłosnych, których główną bohaterką jest jedna z najciekawszych postaci literackich - Jagna Paczesiówna, wokół której losów osnuta jest akcja powieści.

Wydanie tego ponadczasowego utworu w serii Kolorowa Klasyka jest niezwykle dopracowane graficznie, uzupełnione doskonałymi ilustracjami oddającymi atmosferę powieści, a twarda oprawa jest wyjątkowo trwała i estetyczna.

Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-7517-913-2, 9788375179132
Wydawnictwo: GREG
Serie: Biblioteka Narodowa: Seria I, Kanon literatury polskiej, Klasyka Polska, Kolorowa Klasyka, Arcydzieła literatury [Dragon], Biblioteka Ludowa, Złota seria, Wolne Lektury, Lektura z opracowaniem [GREG]
Stron: 724
dodana przez: AnotherOne
Mamy 46 innych wydań tej książki

Autor

Władysław Reymont Władysław Reymont
Urodzony 7 maja 1867 roku w Polsce (Kobiele Wielkie)
Władysław Stanisław Reymont – powieściopisarz, nowelista. Reymont w młodości często zmieniał zawody, był m.in. krawcem, aktorem, dróżnikiem. Dużo podróżował po Polsce i za granicą. Jego twórczość przypada na okres Młodej Polski i mieści się w nurcie...

Pozostałe książki:

Marzyciel Komediantka Ziemia obiecana Wampir Świąteczna noc
Wszystkie książki Władysław Reymont

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piękna wydmuszka?

WYBÓR REDAKCJI
31.10.2021

Czytanie „Chłopów” było trochę jak oglądanie obrazów Gierymskiego – piękne, ale po pewnym czasie powszednieją. A może to był Malczewski? Bez różnicy. Oni, młodopolacy, wszyscy mieli hyzia na punkcie wsi i wszystkiego co wiejskie... taki Wyspiański na przykład, ze swoim „Weselem”, to znaczy z weselem kolegi, też na wsi się działo, i jeszcze wiochę ... Recenzja książki Chłopi. Tom I

@Mackowy@Mackowy × 33

Niedocenione arcydzieło

WYBÓR REDAKCJI
23.10.2020

Książkę Reymonta czytałem dawno temu jako lekturę, wtedy mnie zupełnie nie zainteresowała. Wróciłem do niej teraz w wersji czytanej, znakomicie zresztą przez Michała Białeckiego, i się zachwyciłem. Oto opowiada Reymont rok z życia jednej wsi w XIX wieku, a opowieść to piękna i straszna, zaś kończy się okropnie, jak grecka tragedia. Już w pierwszy... Recenzja książki Chłopi

@almos@almos × 22

"Wsi spokojna, wsi wesoła (...) " ale czy na pewno?

13.06.2022

Cytat rozpoczynający recenzję nie pochodzi z "Chłopów", a z "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" Jana Kochanowskiego. Przekornie skojarzył mi się natomiast od razu z tym klasykiem, chociaż obraz wsi wyłaniający się z lektury jest całkowicie inny, nie jest ona na pewno spokojna, a i nie zawsze wesoła. "Chłopi" to w sumie cztery tomy — każdy odpowia... Recenzja książki Chłopi. [T. 1], Jesień

@viki_zm@viki_zm × 14

Moja opinia o książce

Opinie

@Meszuge
2020-08-14
4 /10
Przeczytane

Bez żadnych oporów przeczytałem całość, choć szkoła wymagała tylko pewnych fragmentów, i może nie uznałbym „Chłopów” za arcydzieło, ale… kawałek dobrego pisarstwa na pewno. Kłopot polegał na tym, choć może kłopot niewielki, że wiedziałem już wtedy zbyt dużo o genezie powstania powieści, a także miałem świadomość, że Reymont stworzył właściwie sztuczny świat, ze sztucznie stworzonym językiem. Nie umniejsza to wartości dzieła literackiego, ale staje się ono przez to mniej wiarygodne w warstwie historycznej. Z „Chłopów” raczej nie można dowiedzieć się rzetelnie, jak żyli i jak się porozumiewali chłopi w XIX wieku.
O ile do „Cichego Donu” zapewne jeszcze kiedyś wrócę, to do „Chłopów” zdecydowanie nie. To dobra powieść, ale nie czuję potrzeby takiego wracania.

× 5 | link |
@Elviska
2012-09-01
10 /10

W szkolnych czasach wydawała mi się nudna, zapoznałam się więc jedynie z wymaganymi fragmentami oraz streszczeniem. Powróciłam do niej tuż po studiach. I... zachwyciła mnie! Do tego stopnia, że uważam ją za jedną ze swych ulubionych książek. Nie przeszkadzały mi ani opisy, ani stylizacja języka. Zachwyciła mnie m.n. dlatego, że sama pochodzę ze wsi. Kiedyś cała ta tematyka wydawała mi się nudna, teraz - bardzo bliska memu sercu. Wieś (oczywiście trochę inna od tej z czasów Reymonta, ale jednak na swój sposób podobna) jest obecna w moich wspomnieniach. Teraz - mam wrażenie- takiej wsi już nie ma...

× 3 | link |
AG
2012-01-03
5 /10
Przeczytane Responsabilités scolaires...

Lektura znana jest jako jedna z najgorszych w spisie. Osobiście uważam, że nie jest aż tak zła, choć tematyka chłopska nie należy do najciekawszych. Rozległe opisy przyrody, przywoływane przez Rocha historyjki oraz stylizacja języka utrudnia czytanie, a momentami zniechęca. Mnie zaciekawiły relacje pomiędzy Jagną, Boryną i Antkiem i głownie dlatego czytałam dalej. Całość niestety nie porywa.

× 2 | link |
YA
2007-10-20

Książka przepiękna, przebogata. Niezwykle ukazuje świat w jakim żyli niegdyś chłopi i życie ludzkie ze wszystkimi jego aspektami. Napisana przepięknym językiem, chcoć utrudnieniem może być używanie gwary. Z lektur szkolnych wybierając - najdojżalsza i najpoważniejsza, ukazująca w pewnej części prawdę życia człowieka "nieskażonego". Albo przynajmniej coś na ten kształt

× 1 | link |
@Zorg
2012-05-18

Stylizacja językowa mogłaby być gdyby fabuła była zajmująca. Książka strasznie nudna, a przynajmniej ten kawałek który trzeba było przeczytać w ramach lektury. Tematyka może być zajmująca ale trzeba mieć jeszcze talent (np. Bolesław Prus w "Placówce" opisywał te same sprawy ale bardziej nadaje się do czytania).

× 1 | link |
@LadyEssex
2009-08-20
8 /10
Przeczytane Moja biblioteczka

Pierwsza część - Jesień mnie się nie podobała. Była szara i smutna moim zdaniem. Druga była jeszcze gorsza, ze względu na swoją monotonność. Ale Wiosna i Lato bardzo przypadły mi do gustu. Naprawdę. Szczególnie kilka ostatnich rozdziałów. Ogólnie książka dobra i w miarę ciekawa.

× 1 | link |
@marlencia1986
2010-03-18
Przeczytane

Genialna książka. Zawarłam ją w prezentacji na maturze ustnej z polskiego. To było 5 lat temu. Najbardziej utkwiła mi w pamięci najbarwniejsza postać książki, czyli Jagna. Przepiękna kobieta, która nie potrafiła wpasować się w kanony małej, zacofanej wsi....

× 1 | link |
IR
2007-10-18
5 /10
Przeczytane

Moze gdyby nie opracowywanie tego w szkolach w Gombrowiczowskim stylu "bo to wielka epopeja wiejska jest..." bym nie byla do tej ksiazki tak zle nastawiona. Dzielo samo w sobie nawet ciekawe, napewno jak na tamte czasy i tak bardzo nowoczesne.

× 1 | link |
@viki_zm
2022-06-13
6 /10
Przeczytane 2022 Książka papierowa Posiadam 12 klasyków na 12 miesięcy 2022 rok

"Wsi spokojna, wsi wesoła (...) " ale czy na pewno?

Cytat rozpoczynający recenzję nie pochodzi z "Chłopów", a z "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" Jana Kochanowskiego. Przekornie skojarzył mi się natomiast od razu z tym klasykiem, chociaż obraz wsi wyłaniający się z lektury jest całkowicie inny, nie jest ona na pewno spokojna, a i nie zawsze wesoła.

"Chłopi" to w sumie cztery tomy — każdy odpowiadający kolejnej porze roku. Ja przeczytałam tylko pierwszy zatytułowany jako Jesień i ten czas jest tutaj kluczowy, gdyż właśnie wtedy rozgrywają się opisane wydarzenia.

Bohaterowie — z nimi mam lekki problem. Każda z wymienionych postaci jest dość dokładnie opisana, Reymont nie pozostawia złudzeń — wszyscy są dość istotni. Nie ma za to głównej postaci, chociaż może można byłoby stwierdzić, że taką jest Maciej Boryna, z kilku względów nie do końca zgadzam się z tą tezą. Skoro kreacja bohaterów nie była zła, a wręcz pogłębiona to możecie zapytać, dlaczego miałam z nimi problem? O ile dobrze policzyłam i poszperałam — a starałam się bardzo — było ich prawie pięćdziesięciu. A to oznacza dokładnie tyle imion i nazwisk, a także faktów z nimi związanych do zapamiętania i niepomylenia.

Może posunę się do odważnych wniosków, ale za bohatera w "Chłopach" uznałabym również wieś. Noblista bardzo dokładnie przedstawił nie tylko mieszkańców, ale również same Lipce. Prace, obyczaje, zajęcia i codzienne ż...

| link |
@megaraa
2021-11-11
10 /10
Przeczytane

Moja ukochana książka! W liceum mieliśmy przeczytać tylko jeden tom, ale zachwyciła mnie do tego stopnia, że przeczytałam wszystkie 4 i zmienilam temat maturalny na motyw wsi w literaturze, aby wycisnąć z tej historii jeszcze więcej. Znajomi od tylu lat pukają się w głowę i pytają, jak można aż tak bardzo lubić "Chłopów"? :D ano można!

| link |
MM
2011-09-08
10 /10
Przeczytane

Zupełnie nie moja bajka, ale ma swój nieodparty urok i... charyzmę? Szkoda, że limity czasowe ograniczają treść, zabierając 3/4 książki, i ucinając w pół (że się tak wyrażę) bohaterów :| Dzieło na miarę Nobla trzeba przyznać ;)

| link |
@MalyMol
2009-08-30
Przeczytane

Bardzo mi się podobała. Poruszyła mnie. Na temat z "Chłopów" pisałam wypracowanie na maturze z polskiego :D:D i muszę napisać, że był to świetny wybór... Wiele zawdzięczam tej książce. Jak również wiele się z niej nauczyłam.

| link |
AG
2009-05-26
10 /10
Przeczytane

Świetna książka, którą czyta się z zaciekawieniem, chociaż trochę się to ciągnie przez jej obszerność. Jednak żyłam nią przez cały czas czytania a później jeszcze tydzień. Warto przeczytać. Lektura czy nie, polecam :)

| link |
AG
2010-12-20

Na szczęście nie tylko ja ją pochłonęłam jednym tchem,a myślałam właśnie, że jestem dziwna z tego powodu:) niezwykle dzisiejsza opowieść, schematy charakterów, zachowań odnajduję wszędzie naokoło. Polecam

| link |
@Joanna89
2010-02-16
Przeczytane Na półce w domu

Świetna książka, przeczytałam ją, bo pisałam pracę maturalną z polskiego, i jestem nią zachwycona. Kocham wieś i opis zwyczajów i przyrody był dla mnie wisienką na torcie:) POLECAM!!!

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nie patrzcie na człowieka, jeno na jego uczynki.”
× 3
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl