Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości

Jennifer Wright
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów
Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów

Opis

Z tej książki dowiesz się, że zabić cię moze:
  • Taniec, 
  • Brudne ręce, 
  • Seks, 
  • W zasadzie wszystko
W 1518 roku kobieta zaczęła tańczyć w centrum Strasburga. Po tygodniu dołączyły do niej 34 osoby, po miesiącu kolejne 400. Wszyscy zmarli z powodu ataków serca, udarów mózgu, wycieńczenia organizmu. Zatańczyli się na śmierć. 

Od stuleci ludzkość była nawiedzana przez śmiercionośne plagi. Od czasów Imperium Rzymskiego, przez średniowiecze, aż po XX wiek dżuma, gruźlica, cholera i inne choroby starały się zabić jak najwięcej osób. 

Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości pozwala spojrzeć nam na najmroczniejsze chwilę w historii. Z lekkością i humorem poznać najtragiczniejsze zarazy oraz bohaterów, którzy z nimi walczyli. 
Tytuł oryginalny: Get well soon: History's Worst Plagues and the Heroes
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-66517-34-9, 9788366517349
Wydawnictwo: Poznańskie
Seria: Zrozum
Stron: 340
dodana przez: Bookmaania

Autor

Jennifer Wright Jennifer Wright
Urodzona w 1986 roku w USA
Jennifer Wright jest felietonistką New York Post i New York Observer. Publikuje również w Cosmopolitan, Glamour i Maxim. Jej lekarstwem na gorsze dni są gin, powtórki serialu Rockefeller Plaza 30 i biografie historyczne. Jest autorką czterech książe...

Pozostałe książki:

I (nie) żyli długo i szczęśliwie. Najgorsze rozstania w historii I że ci (nie) odpuszczę. Najbardziej mordercze kobiety w historii
Wszystkie książki Jennifer Wright

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Warto ją przeczytać.

WYBÓR REDAKCJI
25.03.2020

Autorka w swojej publikacji opowiada czytelnikom o największych plagach w historii ludzkości, o tych najmroczniejszych czasach. Opisuje wszystko w sposób lekki i z humorem, dzięki czemu ta poważna tematyka jest przedstawiona w przystępny i ciekawy sposób. Przeczytacie tutaj o plagach, które pojawiły się już w czasach Imperium Rzymskiego, o tych ze... Recenzja książki Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości

@Loletka.@Loletka. × 6

o epidemiach w czasach pandemii

7.04.2020

Odkąd tylko zobaczyłam zapowiedź tej książki (jeszcze za starych, dobrych czasów, kiedy nie żyliśmy w świecie ogarniętym pandemią) wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć. Podejrzewałam, że książka mi się spodoba, bo jakkolwiek może to dziwnie zabrzmi, uwielbiam tego rodzaju tematykę. Jednak na pewno nie spodziewałam się, że czytając o największych p... Recenzja książki Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości

@Sylwia_K@Sylwia_K × 4

Powrót do przeszłości

20.02.2020

Autorka skrupulatnie i dokładnie opisuje choroby, o których zapewne każdy słyszał i wie mniej więcej co to za przypadłość. Jednak czy wiemy skąd się dokładnie wzięły? Jakie miały podłoże? Bardzo ciekawa i charakterystyczną książka. Jennifer Wright dokładnie opisuje przebiegi chorób, już z pierwszych wieków. Dochodzimy do genezy powstania dole... Recenzja książki Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości

Pij mocz i ropę

28.05.2020

"Kiedy wstajesz rano, pomyśl, jak cennym przywilejem jest być żywym: oddychać, myśleć, cieszyć się, kochać". Marek Aureliusz Od tysięcy lat ludzkość gnębią różne plagi i epidemie. Jedna z nich doprowadziła do "upadku starożytnego Rzymu". I nie, nie był to seks, wbrew temu, co wszyscy sobie myślą o tych czasach i rozwiązłości, jaka w nich panowała... Recenzja książki Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości

Moja opinia o książce

Opinie

@kryminal_na_talerzu
2021-02-25
8 /10

„Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości” Jennifer Wright był tytułem otwierającym nową serię książek popularno-naukowych przystępnych dla każdego Wydawnictwa Poznańskiego. W swojej książce autorka przedstawia 13 chorób, które opanowały ludzkość – jedne są bardziej znane jak tyfus, polio czy dżuma, inne mniej jak plaga taneczna czy śpiączkowe zapalenie mózgu. Okres, który autorka wzięła pod swoje pióro też jest szeroki – sięga starożytności, poprzez kolejne wieki, aż do współczesności i AIDS, o którym trochę pisze w epilogu. Co ważne, autorka ma rewelacyjne pióro! Z humorem (!) pisze o tych wszystkich makabrycznych chorobach, z taką lekkością, że książkę czyta się jak najlepszą rozrywkę, a przecież temat jest poważny. To książka, która opowiada o rozwoju medycyny, o ważnych postaciach w jej historii i o lekcjach, które możemy wyciągnąć na przyszłość. Dzięki lekkiemu stylowi przystępna jest dla każdego czytelnika. Ja jestem w pełni usatysfakcjonowana i na pewno sięgnę po kolejny tytuł tej autorki „I (nie) żyli długo i szczęśliwie. Najgorsze rozstania w historii”.

× 4 | link |
@Antoniowka
2021-02-14
7 /10
Przeczytane

Będzie trochę długo, ale nie mogę się powstrzymać przed umieszczeniem dwóch cytatów z książki:

„Żyjemy w bezprecedensowo szczęśliwej epoce. Doświadczyliśmy niemal trzydziestu lat bez choroby, której nie umielibyśmy leczyć, zabijającej zdrowych młodych ludzi w bogatych krajach. Nie potrafię rozstrzygnąć, czy to szczęście się kiedyś skończy – mam nadzieję, że nie – ale w przeszłości zawsze w końcu do tego dochodziło”*.

„[…] jakieś sto lat temu, w 1918 roku, 50 milionów ludzi na całym świecie zmarło na grypę hiszpankę: chorobę, której przyczyny wciąż nie znamy i której nadal nie potrafimy leczyć ani wytępić. Nie wiemy też, czy kiedyś nie powróci”**.

No cóż, patrząc na to, co się obecnie dzieje, spełniły się najgorsze przypuszczenia Autorki. Oto bowiem nadeszła pandemia godna XXI wieku i nie trzeba było powrotu grypy hiszpanki…

Muszę przyznać, że każda z przedstawionych plag – kolejno: Zaraza Antoninów, dżuma, taneczna plaga, ospa, syfilis, gruźlica, cholera, trąd, tyfus, grypa hiszpanka, śpiączkowe zapalenie mózgu, lobotomia, polio oraz w epilogu AIDS – była straszna, to czytając o grypie hiszpance miałam ciarki na plecach.

Książka, choć bardzo ciekawa – łączy nie tylko opisy chorób, ale też posiada rys historyczny osadzający plagi w ówczesnej rzeczywistości – to ma jedną podstawową wadę. Jest pisana przez Amerykankę, dla Amerykanów i w amerykańskim stylu.

Lubię, gdy książka popularnonaukowa jest pisana lekkim językiem. ...

× 3 | link |
@zetbasia27
2020-09-30
7 /10
Przeczytane


Lekko i z humorem o największych zarazach w historii świata. Pandemie były zawsze odkąd ludzie zaczęli się gromadzić w większe skupiska, gdzie wirusy i bakterie mogły się mnożyć w niezwykle komfortowych dla siebie warunkach zarażając wszystkich wokół. Epidemie dziesiątkowały ludność i wygasały. Grasowała dżuma, gruźlica, tyfus, kiła, cholera, ospa i inne.
Książkę czyta się niezwykle lekko bo autorka pisze o najciekawszych sprawach nie zagłębiając się zbytnio w naukowe opisy działania wirusów i bakterii.
Polecam, bardzo ciekawa pozycja.

× 1 | link |
RE
2020-12-30
Przeczytane

Ciężko było oderwać się od tej książki :) w lekki i przyjemny (czasem nawet zabawny) sposób dowiadujemy się z niej jakie choroby nawiedzały nas na przestrzeni wieków. Niektóre z nich są wręcz nieprawdopodobne, w głowie się nie mieści to, co ludzie w tamtych czasach wyprawiali:P Niektóre sposoby zwalczania chorób w dzisiejszych czasach uznane byłyby za co najmniej szalone. Bardzo ciekawa i wciągająca książka.

× 1 | link |
@ksiazkirabe
2020-04-20
8 /10
Przeczytane 2020 Legimi

Świetna książka, która w bardzo lekkim, przyjemnym, a momentami wręcz zabawnym stylu opowiada o różnych chorobach i epidemiach. Autorka przywołuje w niej, zarówno ciekawe postacie mające wpływ na leczenie i walkę ze wspomnianymi chorobami (pozytywny, ale też negatywny, niestety), mówi o zaskakujących chorobach (jak plaga taneczna), a także o dziwnych, czasem wręcz oburzających i wstrząsających praktykach i teoriach (jak lobotomia). Wbrew poruszanym tematom, jest to książka bardzo sympatyczna i lekka, a zarazem merytoryczna i pełna ciekawostek. Bardzo polecam!

Przeczytana w ramach Olimpiady Czytelniczej

| link |
@xnanciaax
2022-06-07
8 /10
Przeczytane
AM
2022-05-29
7 /10
Przeczytane
@lordofthedreams9
2021-12-09
6 /10
Przeczytane 📚 posiadam 🌌 popularnonaukowe
@MLB
2021-11-24
6 /10
Przeczytane EbM
SZ
2021-05-06
5 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 2_Biblioteka 1_Popularnonaukowa
@mommy_and_books
2021-04-15
10 /10
Przeczytane
@karsob85
2021-02-28
7 /10
Przeczytane
@cafeetlivre
2020-12-31
8 /10
Przeczytane
@mariakosiarz
2020-12-28
6 /10
Przeczytane
@opisujeksiazki
2020-08-13
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“"...nie trzeba być geniuszem, utalentowanym naukowcem czy lekarzem, by mieć swój wkład w walkę z chorobami: wystarczy być człowiekiem, którego obchodzą inni ludzie."”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl