Ćwiczenia z utraty

Agata Tuszyńska
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Książka Ćwiczenia z utraty
Książka Ćwiczenia z utraty
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

\"Ćwiczenia z utraty\" to zapis kilkunastu ostatnich miesięcy wspólnego życia Agaty Tuszyńskiej i jej męża, krytyka literackiego, tłumacza i podróżnika, emigranta ’68 roku, Henryka Dasko. Z jednej strony Ćwiczenia z utraty to rzeczowo, prawie na „gorąco” spisywany dziennik, który odsłania grozę choroby oraz to, że nikt nie jest przygotowany i oswojony ze śmiercią. Z drugiej strony to piękna, emocjonalna książka poetycka. Opowieść o miłości, śmierci i walce o godność umierania. Dzielili życie przez kilkanaście lat. Między kontynentami, z daleka, kawałkami wydzieranymi z pracowitego czasu obojga - dni, tygodnie, rzadko więcej, bo były obowiązki, odpowiedzialność, jego dzieci, jej studenci, książki, biznesowi partnerzy. Ich czas miał się właśnie zacząć. Wybrali dla siebie wspólny warszawski adres. Ale mężczyzna, którego kochała, i z którym miała się zestarzeć śmiertelnie zachorował. Wyrok był nagły i jednoznaczny- nowotwór złośliwy mózgu. Nie było nadziei. W geście obrony mówili o miłości: „Będziemy walczyć, będziemy razem. Nie poddamy się\". Agata Tuszyńska – pisarka, poetka, reportażystka, córka znanego reportera sportowego Bohdana Tuszyńskiego i dziennikarki Haliny Przedborskiej. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze na warszawskiej PWST. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką książek o teatrze i biografii m.in. Marii Wisnowskiej, Isaaka Bashevisa Singera oraz Ireny Krzywickiej. Ostatnia jej książka-autobiograficzna Rodzinna historia lęku wydana przez Wydawnictwo Literackie, spotkała się z gorącym przyjęciem (kandydowała do nagrody Medicus, wydana przez francuskie wydawnictwo Gallimard odniosła międzynarodowy sukces). W swoim dorobku autorka ma m.in. nagrodą im. Ksawerego Pruszyńskiego, przyznawaną przez polski PEN-Club.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-08-04099-7, 9788308040997
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Medycyna
Stron: 250
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Agata Tuszyńska Agata Tuszyńska Córka Bogdana Tuszyńskiego, reportera i historyka sportu i Haliny Przedborskiej, dziennikarki. Historyk teatru, wyższe studia ukończyła na wydziale Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie, doktorat z nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki Pols...

Książki Agata Tuszyńska

Wszystkie książki Agata Tuszyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ćwiczenia z utraty nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

2010-10-05
Przeczytane

To bardzo wzruszająca ,piękna i zarazem trudna książka.Jej autorka jest poetką pisarką i scenarzystką .Mieszka w Toronto."Ćwiczenia z utraty " to zapis literacki ponadrocznej choroby nowotworowej męża autorki ,walki o powrót do zdrowia -niestety zakończony śmiercią .Agata i Henryk tworzą niezwykła parę - są bardzo sobie bliscy ,a jednocześnie dużo pracują ,podróżują ,wprost łakną życie.Są ze sobą szczęśliwi - diagnoza spada na nich jak grom z jasnego nieba - nowotór mózgu tzw glejak w IV stadium.Lekarze nie dają szanas na wyleczenie ,dają nadzieję jedynie na kilka miesięcy życia.Jednak się nie poddają i dzielnie walczą .Kolejne pobyty w szpitalu ,chemio i radioterapie ,operacje ,sięganie po medycynę niekonwecjonalną .Miłość -dojrzała i głęboka daje im wiele siły ,ale przeciwnik jest nieubłagany.W czasie choroby para pobiera się w szpitalnej kaplicy.Choroba Henryka to dla obojga czas bardzo trudny ,czas podsumowań,wspomnień a zarazem marzeń i tęsknot.Wielki szacunek składam na ręce pani Agaty za odwagę opisania tak trudnych przeżyć - bo napewno dla kogoś będącego w podobnej jak ona sytuacji ta książka będzie przewodnikiem i nauczy jak przeżyć godnie czas bólu i walki.To prawda ,wiem z własnego doświdczenia ,że miłość i bliskość kochanej osoby w szpitalu niesamowicie pomaga i daje olbrzymią moc siły niczym bioenergioterapia.

{} | link |
@MarKo
2012-08-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Agata Tuszyńska w "Ćwiczeniach z utraty" opisała rok walki ze śmiertelną chorobą męża. Przemyślenia dotyczące śmierci przeplatają się z historią znajomości jej i Henryka,ze wspomnieniami, z literaturą i sztuką. Ponadto ta opowieść jest świadectwem wspaniałej kobiecej przyjaźni. Mężczyźni niestety oblali ten test. Są momenty kiedy czytanie boli, jednak warto zmierzyć się z tym bólem aby powstać może silniejszym, może mądrzejszym, ale na pewno wrażliwszym na cudze nieszczęście. "Kiedyś na dyżurze płakałam razem z mamą Pawełka - pisze — i w zupełnej bezradności i desperacji powiedziałam jej, że to, co może zrobić dla swojego synka, to kochać go, kochać go i że Paweł odejdzie, kiedy dostanie całą miłość, po jaką przyszedł na ten świat. I mówiłam jeszcze, że czasem ktoś musi żyć aż osiemdziesiąt lat lub więcej, żeby dostać swoją miłość."

{} | link |
@SYSTEM
2008-12-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Chcę przeczytać

A. Tuszyńska jak zwykle biegła w słowie. Tym razem tematyka dramatyczna. Autorka opisuje rok z życia Agaty Tuszyńskiej, jej partnera i jego raka mózgu.Historia, jak się można domyślić, przeeeciężka. W połowie zaczęłam się nawet zastanawiać, po co ja czytam tę książkę?? Dlaczego skazuję się na przeżywanie tego wszystkiego, przecież to nie mi umiera bliski!!!Przeczytałam ją jednak do końca, odłożyłam na półkę i teraz boję się tam nawet spoglądać.

{} | link |
VE
2020-02-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Ćwiczenia z utraty”- Agata Tuszyńska

Książka Pasja według św. Hanki
Pasja według św. Hanki Anna Janko
{}7.6/10
Najnowsza książka Anny Janko to piękna opowieść o potężnej s...
Książka Polska mistrzem Polski
Polska mistrzem Polski Krzysztof Varga
{}7.3/10
Żyjemy w czasach ostatecznych, koniec świata zbliża się nieu...
Książka Facecje
Facecje Patryk Bryliński, Maciej Kaczyński
{}6.5/10
To wszystko nieprawda! Zbiór wymyślonych rozmów nieżyjących ...
Książka Zagroda zębów
Zagroda zębów Wit Szostak
{}7.5/10
Zagroda zębów to zbiór miniatur literackich, będących apokry...
Książka To nie jest kraj dla pracowników
To nie jest kraj dla pracow... Rafał Woś
{}9/10
Ta książka wywoła rewolucję! Co się stało z naszą pracą, co ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Ćwiczenia z utraty. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe