Czarna krew

Krzysztof Bochus
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Czarna krew
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Pasjonująca saga kryminalna z wielką historią w tle.

Ktoś celowo podpala nocny klub w centrum Warszawy. W pogorzelisku znalezione zostaje ciało zamordowanego właściciela klubu, Jakuba Korna. To tragiczne zdarzenie uruchamia lawinę dramatycznych zdarzeń, które niczym fatum, ciąży nad rodziną Kornów. Na jej zlecenie śledztwo podejmuje Marek Smuga, prywatny detektyw, były oficer policyjnej dochodzeniówki, który musiał odejść ze służby w dwuznacznych okolicznościach.
Dochodzenie przypomina morderczy tor przeszkód. Pojawia się kolejny trup. Mnożą się mylne tropy. Smuga nie może liczyć na nikogo. Policja mu nie ufa, a mająca dwuznaczną przeszłość rodzina Kornów, sama staje w centrum podejrzeń.

Październik 1944
Spalona przez Niemców Warszawa dogorywa. Na prawym brzegu Wisły instaluje się NKWD. Wśród miejscowej ludności karty rozdaje lokalny watażka o pseudonimie Czarny. Stojąc na czele własnej bandy, bezwzględnie zaprowadza swoje porządki. Karze i grabi miejscowych złodziei, psuje szyki szabrownikom, wymusza okupy. Kim jest i jakimi pobudkami się kieruje? Działa na rzecz podziemia czy może jest w cichej zmowie z UB? To tylko złodziej czy ktoś więcej?

Co łączy obie te pozornie niezależne historie?

„Czarna krew” to fascynująca opowieść o grzechach, które trudno odkupić. O wielkiej miłości przekraczającej granice dobra i zła. O tajemnicy, która pokonała czas i ludziach uwikłanych w meandry dziejów.
Data wydania: 2022-10-12
ISBN: 978-83-67343-60-2, 9788367343602
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Cykl: Marek Smuga, tom 1
Stron: 368
dodana przez: ejwa1960
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Krzysztof Bochus Krzysztof Bochus
Urodzony 9 czerwca 1955 roku w Polsce (Kwidzyn)
Z zawodu dziennikarz, publicysta i wykładowca akademicki. Współautor książek o profilu historycznym. Sprawował kierownicze funkcje w wielu redakcjach, był m.in. redaktorem naczelnym miesięcznika „Sukces”. W innym wcieleniu: współwłaściciel spółki de...

Pozostałe książki:

Lista Lucyfera Czarny manuskrypt Kruchy lód Szkarłatna głębia Boski znak Czarna krew Martwy błękit Wachmistrz Zabójczy Pocisk. Polska krew. Miasto duchów Klątwa Lucyfera Wirtuoz Wachmistrz. Dogrywka Dolina gniewu Zabójczy pocisk. Dziedzictwo 1920 Nadzieja nie umiera nigdy Magazyn literacko-kryminalny Pocisk Nr 19/20 (Lipiec - Sierpień 2018)
Wszystkie książki Krzysztof Bochus

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

PRZEPIS NA PAPKĘ

2.11.2022

A pomyśleć, że kiedyś tak się zachwycałam debiutem Krzysztofa Bochusa („Czarny manuskrypt”). A pomyśleć, że z taką nadzieją sięgałam po jego książkę drugą („Martwy błękit”), ale nadzieja okazała się płonna. Dałam jednak autorowi jeszcze jedną szansę. I co? Powiedzieć, że „Czarna krew” srogo mnie zawiodła – to nic nie powiedzieć. Gdy z wielkim mo... Recenzja książki Czarna krew

@Rudolfina@Rudolfina × 34

W odchłani nienawiści

18.11.2022

„Jesteśmy więźniami przeszłości, nie ma jutra bez rozliczenia tego, co uczyniono nam wczoraj.” Z prozą Krzysztofa Bochusa miałam okazję się zetknąć przy okazji kryminałów retro z serii z Krystianem Abellem. Wtedy sięgnęłam po tę serię z polecenia innego czytelnika, bo ani autor, ani seria kryminałów, które napisał, nie były mi znane. Ogólnie krym... Recenzja książki Czarna krew

@gala26@gala26 × 26

Wolę kryminały retro Bochusa

24.04.2024

Autor znany dotychczas z ciekawej serii kryminałów retro dziejących się w Gdańsku tym razem napisał książkę częściowo zanurzoną we współczesności. No właśnie, mamy w książce dwa mocno odległe czasowo wątki. W pierwszym dostajemy opowieść o bandytach operujących na prawobrzeżnych przedmieściach Warszawy w końcu 1944 roku, to tereny już zajęte prze... Recenzja książki Czarna krew

@almos@almos × 24

Genialny kryminał!

18.10.2022

"Jesteśmy więźniami przeszłości, nie ma jutra bez rozliczenia tego, co uczyniono nam wczoraj." Krzysztof Bochus ponownie fascynuje i zachwyca! Powołał już do życia kilku pełnokrwistych bohaterów, których z łatwością pokochałam. Mogłabym czytać o nich bez końca! Zapowiedź kolejnej powieści z zupełnie nowym bohaterem przyjęłam z iskrą w oku i z ni... Recenzja książki Czarna krew

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@beata87
2022-12-31
8 /10
Przeczytane

Noir kryminał, którego akcja toczy się w dwóch planach czasowych. Czasy wojny i współczesne, dwie karty historii, które ten Autor znakomicie połączył. Intryga kryminalna nieoczywista, choć niby prosta, ale zamglona.
Odsłuchałam z ogromną przyjemnością.

× 12 | link |
@spectator_zm
@spectator_zm
2022-10-27
9 /10
Przeczytane ebook

Krzysztof Bochus to jeden z moich ulubionych autorów, więc bardzo się ucieszyłem z kolejnej jego powieści.
Nie jest to cykl o Christianie Abellu, czy Adamie Bergu. To zupełnie inna, nowa historia, której akcja dzieje się w Warszawie, a jej początek sięga 1944 roku. Drugi wątek jest jak najbardziej współczesny, dzieje się w czerwcu tego roku, a więc zaledwie kilka miesięcy temu.
"Czarna krew" to mroczny kryminał, właściwie w stylu noir, gdzie akcja toczy się w ciężkiej i dusznej atmosferze. Brutalna zbrodnia na właścicielu klubu nocnego daje początek wydarzeń, które sięgają aż do roku 1939. Śledztwo prowadzi prywatny detektyw Marek Smuga, były komisarz policji z niezwykle barwną i burzliwą przeszłością. Muszę przyznać, że autor pokusił się o niezwykle ciekawą postać, którą znakomicie nakreślił, a na kartach powieści stopniowo odsłaniał jego tajemnice...
Powieść napisana w charakterystycznym dla Krzysztofa Bochusa stylu. Pełna zagadek i historycznych wątków. Nie brakuje zaskoczeń i zwrotów akcji, oraz oczywiście trzymającego w napięciu dramatycznego zakończenia. Czuć między wierszami stosunek autora do aktualnej rzeczywistości politycznej. Jak wpływa na pracę policji i prokuratury. Czekam na kolejny tom, gorąco polecam!

× 4 | link |
@coolturka104
2022-11-08
7 /10
Przeczytane

"Czarna krew" Krzysztofa Bochusa to tak zwana niespodziewanka od Wydawnictwa.
O autorze słyszałam wiele dobrego, lecz nigdy nie było nam po drodze. Ten niespodziewany prezent od Skarpa Warszawska sprawił, że w końcu mogłam na własnej skórze przekonać się, czy wszystkie te pochlebne opinie na temat twórczości pana Krzysztofa, mają rację bytu.

Warszawa współcześnie
Podpalono jeden z warszawskich klubów nocnych, wraz z właścicielem. Do zajęcia się sprawą, rodzina ofiary wynajmuje prywatnego detektywa Marka Smugę.

Spalona przez Niemców w 1944 roku stolica rządzi się własnymi prawami. Prym wiedzie tu Czarny i jego banda. Kim jest, skąd się wziął, a najważniejsze, co łączy obie te pozornie niezależne historie?

"Jesteśmy więźniami przeszłości, nie ma jutra bez rozliczenia tego, co uczyniono nam wczoraj"

Czeka nas skomplikowane śledztwo, mnóstwo zaskakujących zwrotów akcji i zawiłych intryg, a ze wszystkim musi poradzić sobie nieoczywisty główny bohater, Marek Smuga, prywatny detektyw, były policjant o niejasnej i bolesnej przeszłości. Znakomita postać, z którą mam ochotę spotkać się raz jeszcze.

"Czarna krew" to nie tylko fascynująca opowieść o grzechach przeszłości, które nie sposób odkupić, to również historia wielkiej namiętności przekraczającej wszelkie granice.

Mięsisty, mocny, pełnokrwisty kryminał, w którym przeszłość splata się z teraźniejszością.

× 3 | link |
@andrzej.trojanowski
2022-10-25
8 /10

Krzysztof Bochus w powieści „Czarna krew” bardzo ciekawie przedstawił kryminalną historię. Jestem pod wrażeniem lekkości z jaką poruszałem się w opowieści. Dwie płaszczyzny czasowe, jakże odległe a jednocześnie bliskie za sprawą obłąkanego zemstą osobnika mającą wpływ na życie ludzkie. Przekonywująca historia, nie przerysowana opowieść mogąca się wydarzyć tu i teraz. Jest to moje pierwsze spotkanie z Bochusem, tak się złożyło, i zaręczam, że nie ostatnie.

× 3 | link |
@tomzynskak
2022-10-26

Co może łączyć ze sobą historia z października 1944 i czerwca 2022?

Ktoś celowo podpala klub nocy, a w pogorzelisku zostaje odnalezione ciało właściciela. Wydarzenie to uruchamia całą lawinę tragicznych zdarzeń, a Marek Smuga - prywatny detektyw i były oficer policji próbuje się dowiedzieć o co w tym tak naprawdę chodzi i jaki związek ma z tym wszystkim lokalny watażka Czarny działający w 1944.

Po „Czarnej krwi” nie spodziewałam się kompletnie niczego. Wszystko dlatego, że było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora, ale z całą pewnością nie ostatnie.
„Czarna krew” to genialny kryminał który pochłania czytelnika i sprawia, że przenosi się on do Warszawy teraźniejszej, ale i tej za czasów, gdy stacjonowało tam NKWD. Cała akcja dynamiczna i biegnie dwutorowo. Od samego początku da się wyczuć, że wydarzenia z przeszłości będą miały wpływ na teraźniejszość. Jednak w naszej głowie rodzi się pytanie jaki i czy aby napewno pożar klubu nie był jedynie zasłoną? Napięcie czuć od samego początku do końca, a akcja jest poprowadzona idealnie. Nie skłamię jeżeli powiem, że książka ta była dla mnie nieodkładalna. Nawet jeżeli musiałam się z nią na chwilę rozstać to i tak fabuła, ale i bohaterowie krążyli mi po głowie. A jak już mowa o bohaterach to ich kreacja jest niesamowita. Postać prywatnego detektywa, Marka Smugi odrazu mnie kupiła. Jego sposób dedukcji, emocje. Wszystko to było niezwykle prawdziwe.

...

× 1 | link |
@Iwona_Nocon
2024-03-18
9 /10
Przeczytane

Czarna krew to moje pierwsze spotkanie z twórczością Krzysztofa Bochusa. Cieszę się, że trafiłam na początek nowej serii, ponieważ Marek Smuga to postać, która zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Akcja powieści toczy się w dwóch okresach czasowych w 2022 i 1944. W teraźniejszości ktoś celowo podpala nocny klub w centrum Warszawy. W pożarze zginął szef klubu Jakub Korn. Na zlecenie żony zmarłego, Marek Smuga, detektyw, były policjant podejmuje się przeprowadzenia dochodzenia w sprawie podpalenia i morderstwa. W przeszłości spalona przez Niemców Warszawa dogorywa. Wśród miejscowej ludności karty rozdaje mężczyzna o pseudonimie Czarny, który karze i grabi miejscowych złodziei, wymusza okupy. Kim jest i czym się kieruje? Jak te dwie z pozoru dalekie od siebie historie się ze sobą złączą? Jestem pod wrażeniem tej powieści, tego, jak zgrabnie autor połączył przeszłość z teraźniejszością. Praktycznie do samego końca czytelnik jest trzymany w niepewności, co mnie bardzo cieszyło, bo lubię ten dreszczyk emocji, który każdy z rozdziałem przybiera na sile. Tajemnica wisząca nad tą powieścią dopracowana jest w najdrobniejszych szczegółach, dlatego tak dobrze czytało mi się tę powieść. Ode mnie 9/10.

× 1 | link |
@almos
2024-04-24
5 /10
Przeczytane audiobook kryminał/sensacja/thriller
KD
@kd.mybooknow
2024-03-20
7 /10
@biblioteczka.agi
2023-11-03
6 /10
Przeczytane Współprace
@_zaczytana_marge_
@_zaczytana_marge_
2023-03-05
9 /10
Przeczytane Książki polskich autorów Ulubione thriller i kryminały
@ethelyn
2022-12-21
7 /10
Przeczytane
@gala26
2022-11-18
8 /10
Przeczytane 2022 Moja prywatna biblioteczka Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Listopad 2022 Z historią w tle Thriller, sensacja, kryminał
@Rudolfina
2022-11-02
1 /10
Przeczytane Omijać!!!
ZA
@jjoollkkaa.20
2022-10-22
10 /10
BT
@Bozena_T
2022-10-23
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Czarna krew. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Kruchy lód
Kruchy lód
Krzysztof Bochus
7.8/10
Od warszawskiej Pragi po berliński Kreuzberg. Od Bieszczad po Zanzibar i Pembę we wschodniej Afryce...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl