Szkarłatna głębia

Krzysztof Bochus
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Książka Szkarłatna głębia
Książka Szkarłatna głębia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Zima roku 1934. W elbląskim domu modlitwy zostają znalezione okrutnie okaleczone zwłoki Wima Oxelrode, starszego gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej. Wkrótce w równie makabrycznych okolicznościach ginie kolejny członek wspólnoty. Radca kryminalny Christian Abell staje przed podwójnie trudnym zadaniem. Musi przełamać zmowę milczenia w hermetycznej społeczności żyjącej na obrzeżach cywilizacji i odnaleźć nieuchwytnych zabójców. Abell niestrudzenie tropi morderców. Ale w tym śledztwie nic nie jest oczywiste i wciąż mnożą się prowadzące donikąd tropy. Obłąkańcze idee, niewygasłe namiętności, walka o władzę, zwykła chciwość. Wszystko może okazać się prawdą lub tylko jej pozorem. A gdy Abell wreszcie zbliży się do sedna sprawy, na jego drodze stanie przeciwnik podbijający wciąż stawkę w grze o życie lub śmierć, równie zdeterminowany i przenikliwy jak on sam… W tle sugestywnie odmalowany klimat lat 30. w Prusach Wschodnich. Marszruta zbrodni wiedzie przez niemiecki Elbląg, katedrę we Fromborku i skute mrozem mennonickie wioski na Mierzei Wiślanej.
Data wydania: 2018-05-09
ISBN: 978-83-287-0959-1, 9788328709591
Wydawnictwo: Muza
Cykl: Christian Abell, tom 3
Stron: 416

Autor

Krzysztof Bochus Krzysztof Bochus
Urodzony 9 czerwca 1955 roku w Polsce (Kwidzyn)
Z zawodu dziennikarz, publicysta i wykładowca akademicki. Współautor książek o profilu historycznym. Sprawował kierownicze funkcje w wielu redakcjach, był m.in. redaktorem naczelnym miesięcznika „Sukces”. W innym wcieleniu: współwłaściciel spółki de...

Książki Krzysztof Bochus

Wszystkie książki Krzysztof Bochus

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Z całego serducha polecam wam "Szakrłatną głębię".

{} WYBÓR REDAKCJI
5.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Szkarłatna głębia" to bardzo dobry kryminał retro. Cenię sobie bardzo książki, które oprócz rozrywki pomagają odświeżyć bądź poszerzyć wiedzę. A ta książka właśnie taka jest. Zapewnia bardzo dobry relaks oraz towarzystwo wielce charyzmatycznego i niebezpiecznie pociągającego Christiana Abella, dodatkowo przybliżając nam historię wydobywania bursz... {} Recenzja książki Szkarłatna głębia

@Justyna_K@Justyna_K {}× 23

Retro kryminał z klasą

{} WYBÓR REDAKCJI
1.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

WOW! WOW WOW! Otwieram książkę i cóż moje oczy widzą? Rzecz dzieje się w moim rodzinnym mieście! Elbląg nie jest miastem, o którym zazwyczaj się pisze, więc była to dla mnie ogromna niespodzianka i zdecydowanie zachęta do zapoznania się z treścią. Rok 1934 i okrutne morderstwo przywódcy wspólnoty mennonickiej zamieszkującej tereny Mierzei Wi... {} Recenzja książki Szkarłatna głębia

@Nina@Nina {}× 20

Morderstwo w klimacie retro

{} WYBÓR REDAKCJI
7.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

@Obrazek „Złe dni mają to do siebie, że się ciągną i ciągną bez końca. Tak jakby los testował ludzką wytrzymałość na ciosy i niepomyślne wieści. “ Kryminały nie są u mnie na pierwszych miejscach przy wyborze lektury ale od czasu do czasu sięgam po nie, tym bardziej, gdy gwarantują dobrą jakość. „Szkarłatna głębia“ zachęciła mnie okładką ale t... {} Recenzja książki Szkarłatna głębia

@Mirka@Mirka {}× 12

Krwawe bursztyny

7.06.2018

Szkarłatna głębia to kryminał policyjny retro, którego fabuła umieszczona została w roku 1934 na terenach Elbląga, Gdańska i okolic Mierzei Wiślanej. W elbląskim domu modlitwy zostają znalezione zwłoki starszego gminy menonickiej. Okrutnie okaleczone świadczą o tym, że oprawca był bardzo brutalny. W krótkim czasie dochodzi do kolejnego makabryczne... {} Recenzja książki Szkarłatna głębia

@ewfor@ewfor {}× 3

Moja opinia o książce

Opinie

@sandrajasona
2019-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018 Retro

To już trzecie spotkanie z Christianem Abellem. Jak zawsze udane.
Zostaje zamordowany w okrutny sposób przywódca wspólnoty mennonitów, śledztwo zaczyna prowadzić radca kryminalny Abell, niedługo zostaje zamordowany w podobny sposób syn jego przeciwnika. Abell ma odkryć kto zabił i dlaczego. W międzyczasie poznaje ekscentrycznego Mossa i ludzi związanych z przemysłem bursztynowym. Ktoś też się chce zemścić na jego najbliższych.
Abell jak zawsze dystyngowany i szarmancki, ale też mściwy, polubiłam też wachmistrza Kukułkę. Mam nadzieję, że w czwartej części Christian wreszcie zwiąże się z ukochaną.
Nie ukrywam, że polubiłam cały cykl właśnie za historię, tutaj mamy dużo informacji o mennonitach, bursztynie i jego historii wydobycia. A dwudziestolecie międzywojenne uwielbiam.

{}× 6 | link |
@Sargento_Garcia
2019-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Trzeci tom przygód radcy kryminalnego Christiana Abella. Głowa część akcja książki ma miejsce w 1934r. w okolicach Elbląga a dokładniej na Mierzei Wiślanej. Czytelnik wraz z głównym bohaterem trafia do małej, zamkniętej i izolującej się od otoczenia wspólnoty wyznaniowej gdzie popełnione zostają brutalne morderstwa, pojawia się również korupcja i żądza władzy. To już i tak skomplikowane śledztwo dodatkowo jeszcze utrudniają zawirowania polityczne wynikające z umacniającego swoją pozycję w Prusach faszyzmu.

Autor wszystko to doskonale ze sobą łączy, dawkuje i wyważa, tworząc spójną i ciekawą historię, którą bardzo dobrze się czyta.

{}× 5 | link |
@beata87
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Najukochańsze

Rewelacyjny trzeci tom cyklu kryminalno-historycznego o Christianie Abellu. Powieść genialnie napisana, skonstruowana wciągająco i bardzo dramatycznie… sprawa kryminalna jest tylko osnową, na której autor rozsnuwa tło historyczne i obyczajowe lat 30-tych w Wolnym Mieście Gdańsku i na Żuławach: zarówno sytuację polityczną po dojściu do władzy Hitlera, jak i obyczajowość tamtych czasów, no i przybliża nam życie Mennonitów. P. Bochus doskonale pokazał sytuację ludzi popierających oraz przeciwnych polityce kanclerza III Rzeszy, a swoistą ciekawostką jest historia wydobywania bursztynu na Pomorzu Gdańskim. Zaskakujące zakończenie.
Powieść napisana pięknym językiem, każda informacja, każde zdanie posiada znaczenie, barwę i czar. Arcydzieło!

{}× 4 | link |
@Bibliotecznie
2019-08-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Trzeci tom przygód komisarza Christiana Abella przeniósł mnie w lata trzydzieste XX wieku. Mamy mroźną zimę 1934 roku, a w Elblągu, w domu modlitwy mennonitów, zostają znalezione zwłoki starszego gminy, Wima Oxelrode. Śmierć ta nie jest naturalna, mimo podeszłego wieku mężczyzny. W krótkim czasie ginie kolejny członek wspólnoty i choć tym razem jest to młody chłopak, makabryczne okoliczności nie pozostawiają wątpliwości. Jego również zamordowano. Radca kryminalny Christian Abell rozpoczyna niezwykle trudne i zagmatwane śledztwo.

Dochodzenie prowadzone przez głównego bohatera ewoluuje z każdą stroną. Wciąż wypływają nowe wątki i mnożą się ślepe tropy. Abell ma pełne ręce roboty, a my wraz z nim. Zagadka jest interesująca i daje do myślenia, a działania radcy gdańskiej Kripo wciągają w wir zdarzeń.

Autor świetnie przedstawił atmosferę lat trzydziestych minionego wieku. Tło powieści idealnie koreluje z rozwiązywaną zagadką kryminalną, Abell zaś jest postacią tak plastyczną, że można go sobie bez trudu wyobrazić w kolejnych scenach powieści. Zwróciłam również uwagę na pojawiające się w powieści wątki osobiste, związane z życiem prywatnym Christiana. Fajnie było poznać go trochę bliżej.

Jedynym minusem dla mnie, tak jak w przypadku pierwszego tomu tej serii, było umieszczenie wyjaśnień niektórych pojęć na końcu książki. Czytałam powieść na czytniku, więc trudno byłoby mi zaglądać tam za każdym razem, gdy natrafiałam na oznaczone słowo.

Powie...

{}× 2 | link |
@ewfor
2018-06-07
Przeczytane

Bardzo realnie ukazany świat w przededniu wybuchu II W.Ś., w którym liczą się koneksje, pieniądze i władza, to z pewnością duży plus tej powieści. Realizm tego okresu, ukazany jest tak naturalistycznie, że wystarczy zamknąć oczy, i człowiek przenosi się w lata 30. ubiegłego wieku. Wciągająca fabuła w połączeniu z ciekawymi dialogami i wyjątkowymi osobowościami bohaterów to coś, co nie pozwoliło mi na zbyt częste przerwy w czytaniu. I chociaż ja, istota bardzo wrażliwa na ból i cierpienia innych z ciężkim sercem wczytywałam się w sceny opisujące bardzo brutalne, wręcz makabryczne, to muszę przyznać, że autor opisał je dość obrazowo. Jeszcze teraz wzdrygam się na samo ich przypomnienie. W tej niesamowitej historii wciągającej nas nie tylko w głąb społeczności mennonitów, czy w brutalne morderstwa, mamy okazję poznać również niektóre tajniki wydobywania bursztynu w ówczesnym czasie, oraz siłę chciwości jaka kryje się za posiadaniem tej kopalnianej żywicy, cieszącej się do dziś uznaniem wielu, nie tylko producentów biżuterii.

{}× 1 | link |
@Betsy59
2019-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2019 E-book

Lepsza niż część druga, lecz słabsza, niż pierwsza. Autor nie nudzi już tak strasznie wykładami, lecz cała rzecz nie ma uroku nowości. Akcja przewidywalna, powtarzają się te same schematy (np. w każdej części musi być co najmniej jeden zamach na życie Abella). Główny plus, to historia mennonickich osadników na Mierzei Wiślanej i wydobycia bursztynu tamże. Minus – znowu przypisy na końcu książki. Aby się zorientować w której miejscowości na znanej mi Mierzei toczy się akcja (autor podaje tylko niemieckie nazwy)- musiałam co chwila włączać Google.

{}× 1 | link |
@ZapomnianaBiblioteka
2018-12-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Zima 1934 r. zapadnie na długo w pamięci zamieszkującej Żuławy Wiślane społeczności mennonitów. 9 stycznia Emma Winter, członkini tej wspólnoty, znajduje w domu modlitwy zmasakrowane ciało starszego gminy Wima Oxelrode. Śledztwo w sprawie bestialskiej zbrodni prowadzi radca kryminalny Christian Abbel. Radca podejrzewa, że mordercy należy szukać w kręgu mennonitów. Niestety już pierwszego dnia napotyka na szereg przeszkód...

Więcej na:
http://www.zapomnianabiblioteka.pl/2018/12/szkaratna-gebia.html

{}× 1 | link |
@czytamduszkiem
2020-03-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Syndzia
2020-01-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Chcę przeczytać
@Mirka
2020-01-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Polecam
@Nina
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane E-book 2019
@Justyna_K
2019-12-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Egzemplarze recenzenckie Serie kryminał/thriller
@ejwa1960
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Z biblioteki 2019 Sensacja, thriller, horror,kryminał
@Beata_
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Co czytać po książce “Szkarłatna głębia”- Krzysztof Bochus

Książka Blizna
Blizna Danuta Chlupová
{}8.3/10
Katarzyna otrzymuje ofertę półrocznego wyjazdu do Ostrawy, a...
Książka Internat
Internat Izabela Degórska
{}7.7/10
Pożerasz książki? Uważaj! Ta książka może pożreć ciebie! Wik...
Książka Ostatnia iskra nadziei
Ostatnia iskra nadziei Magdalena Wala
{}8/10
Wzruszająca opowieść z czasów drugiej wojny światowej o naj...
Książka Maryla z Zielonego Wzgórza.
Maryla z Zielonego Wzgórza. Sarah McCoy
{}7.4/10
Niezwykła, płynąca prosto z serca powieść dla miłośniczek ...
Książka Dziewczyna kata
Dziewczyna kata Magdalena Knedler
{}7.6/10
Julia Zan, młoda dziennikarka, prowadzi w lokalnym radiu pr...

Cytaty z książki

O nie! Książka Szkarłatna głębia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Książka Czarny manuskryt
Czarny manuskryt Krzysztof Bochus
{}7.3/10
Mroczny kryminał rozgrywający się w fascynujących latach 30....
Książka Martwy błękit
Martwy błękit Krzysztof Bochus
{}7.1/10
W Sopocie znalezione zostają zwłoki znanego żydowskiego kole...
Książka Miasto duchów
Miasto duchów Krzysztof Bochus
{}9/10
„Miasto duchów“ to nowoczesne połączenie thrillera psycholog...
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{} #