Czas odnaleziony

Marcel Proust
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Czas odnaleziony
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Narrator wielkiego cyklu powieściowego Marcela Prousta tłumaczy czytelnikowi jedno: co to znaczy widzieć jasno w zachwyceniu. Wystar czy ożywić wspomnienia, chwytać w locie wizje, nawet niewyraźne, które jednak uruchamiają naszą wrażliwość. Potrzeba impulsu: może t o być - jak u Prousta - smak magdalenki umoczonej w herbacie. Tytuł powstałego w latach 1913-1927 cyklu wskazuje na główny problem, jaki zajmował francuskiego pisarza. Zasadą organizującą kompozycję całego cyklu jest pojęcie czasu indywidualnego, czasu istniejąceg o w ludzkiej świadomości, niezależnie od fizycznie upływających godzin, dni i lat. To dzieło mówi o tym co ukryte, o siłach tkwiącyc h w podświadomości ludzkiej, ale nie o siłach ciemnych, mrocznych, lecz tych, które czynią umysł precyzyjnym, jasnym, otwartym na pi ękno.
Data wydania: 2001
ISBN: 978-83-06-02790-7, 9788306027907
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Cykl: W poszukiwaniu straconego czasu, tom 7
Stron: 467
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Marcel Proust Marcel Proust
Urodzony 10 lipca 1871 roku we Francji ( Neuilly-Auteuil-Passy)
Marcel Proust – francuski pisarz, autor powieści W poszukiwaniu straconego czasu. Rodzice Prousta byli zamożnymi mieszczanami. Marcel urodził się w Auteuil (przyłączonym do 16. dzielnicy Paryża w 1860) w domu wuja swojej matki, dwa miesiące po tym,...

Pozostałe książki:

W stronę Swanna W poszukiwaniu straconego T II Czas odnaleziony Sodoma i Gomora Strona Guermantes Uwięziona Nie ma Albertyny Utracona Pamięć i styl Albertine Disparue (2139) Chardin & Rembrandt In Search of Lost Time v.2 In Search of Lost Time v.3 In Search of Lost Time v.4 In Search of Lost Time v.5 In Search of Lost Time v.6 Koniec zazdrości Le Mystérieux correspondant et autres nouvelles inédites Melancholiczna wilegiatura Pani de Breyves Obojętny Plaisirs et les Jours Poranek u księżnej de Guermantes Prisonniere Przeciwko Sainte-Beuve'owi REMEMBRANCE OF THINGS PAST VOL II REMEMBRANCE OF THINGS PAST VOLI Recherche du Temps Perdu v4 Recherche du Temps Perdu v7 W cieniu rozkwitających dziewcząt W poszukiwaniu straconego czasu Tom 6 Nie ma Albertyny W stronę Swanna. W cieniu zakwitających dziewcząt Wahania serca Wiolanda lub światowość Wyznanie młodej dziewczyny Śmierć Baltazara Silvande Śmierć katedr
Wszystkie książki Marcel Proust

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

życie tak szybkie, tak krótkie...

19.10.2023

„Początek jest trudny zwłaszcza gdy już wiemy że pierwsze nie jest pierwsze” * bo przecież życie niesie nas przez szaleńcze wertepy nieświadomej świadomości. Prowadzi poprzez korytarze duszy i zakręty psychiki, a ścieżki te snują się bez końca. Poszukujesz sensu tego wszystko, co było ci dane przeżyć i odczuwać. Dajesz się ponieść myślom, marze... Recenzja książki Czas odnaleziony

"CZAS ODNALEZIONY" MARCEL PROUST

9.12.2016

Z okazji stulecia pierwszego wydania "W poszukiwaniu straconego czasu" w języku polskim, Wydawnictwo MG postanowiło wznowić cały cykl. "Czas odnaleziony" jest ostatnim, siódmym tomem. Powieść ta jest swojego rodzaju autobiografią i zapiskami filozoficznymi Marcela, który jest tu narratorem i głównym bohaterem. Mowa tu o jego dzieciństwie, dojrzewa... Recenzja książki Czas odnaleziony

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@PonuryDziadyga
2021-12-25
5 /10
Przeczytane 2014

Ha, wreszcie dobrnąłem do końca tej serii. Cyklu wymagającego olbrzymich pokładów cierpliwości, w wielu miejscach nieludzko nudnego i zwyczajnie przegadanego.
W Proustowej prozie można podziwiać język niemal barokowo wykwintny, wyegzaltowany do granic, jak również ukazanie ze szczegółami francuskiej sfery mieszczańskiej i szlacheckiej. Z tym, że autor wyraźniej podkreśla ich przywary niźli nieliczne (jeśli w ogóle takowe występują) zalety.
Pierwszy tom, „W stronę Swanna” nastroił mnie optymistycznie, ale jak się okazało, dalej było tylko gorzej. Drażnią gigantyczne zdania, przy początku których trzeba się skoncentrować, by dobrnąć do końca i nie zgubić wątku i sensu. Opisy wywołujące gwałtowny opad powiek, ich gargantuiczne rozmiary i pedantyczne podejście do choćby głupiego skrawka materiału, jego faktury i koloru; skuteczniej wywołują uczucie senności niż Persen.
Bohater to typowy pięknoduch, nieskalany pracą, nie posiadający właściwie własnego zdania, snobistyczny, flegmatyczny birbant. Do tego z każdego kąta wyziera jego narcyzm i piramidalna hipokryzja. Nie można mu odmówić inteligencji, ale nie wykorzystuje jej w pełni, gdyż (do czego się w piątym tomie przyznaje) jest wręcz patologicznym leniem. Jest w nim zresztą sporo z samego autora (począwszy od imienia), jak na książkę na poły autobiograficzną przystało. Może to wyglądać tak, że się na bohatera uwziąłem, ale naprawdę tak się przedstawia bilans wad i zalet.
Uporczywe (nawet w czasach pełni dojr...

| link |
@aga.kusi_poczta.fm
2023-10-19
8 /10
Przeczytane
@oliwa
2019-11-10
8 /10
Przeczytane
@Zaneta
2019-10-29
10 /10
Przeczytane Październik 2019 KLASYKA
@karolcia.p
@karolcia.p
2014-03-28
8 /10
Przeczytane
@martagieks
@martagieks
2010-11-17
8 /10
Przeczytane Tour de France
TU
@Turkusowy
2009-02-14
10 /10
Przeczytane
AL
@Alicja_W
2007-11-28
10 /10
Przeczytane
RO
@romanjas
2007-09-01
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Czas odnaleziony. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

W stronę Swanna
W stronę Swanna
Marcel Proust
8.0/10
W stronę Swanna to pierwszy tom quasi-autobiograficznego cyklu Marcela Prousta W poszukiwaniu strac...
W cieniu zakwitających dziewcząt
W cieniu zakwitających dzie...
Marcel Proust
8.5/10
Druga część cyklu „W poszukiwaniu straconego czasu”.
Strona Guermantes
Strona Guermantes
Marcel Proust
8.8/10
"Gdy tylko dźwięk jakiś zasłyszany dawniej lub zapach kiedyś odczuwany przypominają się naszej pamię...
Sodoma i Gomora
Sodoma i Gomora
Marcel Proust
8.4/10
„Sodoma i Gomora” to czwarty tom quasi-autobiograficznego cyklu Marcela Prousta „W poszukiwaniu stra...
Uwięziona
Uwięziona
Marcel Proust
7.6/10
„Gdy tylko dźwięk jakiś zasłyszany dawniej lub zapach kiedyś odczuwany przypominają się naszej pamię...
Nie ma Albertyny
Nie ma Albertyny
Marcel Proust
8.3/10
„Gdy tylko dźwięk jakiś zasłyszany dawniej lub zapach kiedyś odczuwany przypominają się naszej pamię...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl