W stronę Swanna

Marcel Proust
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów
Książka W stronę Swanna
Książka W stronę Swanna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów

Opis

"W stronę Swanna" jest owocem wieloletniego dojrzewania Prousta do znalezienia właściwego wyrazu artystycznego dla swoich zamierzeń. Zanim przystąpił do pisania tej powieści, uprawiał najrozmaitsze formy dziennikarskie i literackie, od recenzji teatralnych, kronik towarzyskich, esejów, pastiszy, okazjonalnie wierszy – po dwie powieści, w tym jedną nieukończoną. Zajmował się też tłumaczeniem esejów angielskiego pisarza Johna Ruskina, którego poglądy estetyczne przez długi czas go fascynowały. Te wszystkie różnorakie doświadczenia literackie, w połączeniu z wiedzą filozoficzną, psychologiczną i nadwrażliwością człowieka zmagającego się przez całe życie z nieuleczalną chorobą, pozwoliły Proustowi wykształcić całkowicie własną, formę i język pisarstwa, które, że względu na swoje nowatorstwo, dość długo zmagało się z brakiem zrozumienia ze strony wydawców i krytyków. Zaczynam od tych uwag, by podkreślić, że "W stronę Swanna" – jak i pozostałe części Poszukiwania - nie mieści się w kategorii „ powieści”, tzn. takiej prozy, którą przywykliśmy czytać jak powieść. Mamy w tym szczególnym przypadku do czynienia ze stopem prozy narracyjnej, dialogowej, z esejem i z poezją. Pierwszy tom autor podzielił na 3 części: „Combray”, „Miłość Swanna”, „Imiona Krain. Imię”. Tworzą one odrębne całości stylistyczne, zapowiadając dynamikę całości Poszukiwania. Wszystko spaja postać Narratora, zlewająca się często z Autorem, nie będąca jednak nigdy z nim tożsama.
Data wydania: 2018-09-21
ISBN: 978-83-62409-79-2, 9788362409792
Wydawnictwo: Officyna
Cykle: W poszukiwaniu straconego czasu, W poszukiwaniu utraconego czasu
Serie: Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek, Wolne Lektury
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 480
Mamy 9 innych wydań tej książki

Autor

Książki Marcel Proust

Wszystkie książki Marcel Proust

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 1 osoba szuka tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W stronę Swanna

Setna rocznica pierwszego wydania cyklu W poszukiwaniu straconego czasu stała się pretekstem do jego wznowienia w pięknym, siedmiotomowym wydaniu i tym samym nadania mu drugiego - czy raczej kolejnego - życia. Ta obszerna autobiografia, dzieło życia Marcela Prousta, wyniosła go na wyżyny literackie... czytaj dalej »

@malaM @malaM

W poszukiwaniu siebie

Trudno mi znaleźć słowa, które będą właściwe, by mogły sprostać wyrażeniu palety emocji i zafascynowania, jakie towarzyszyły mi w trakcie czytania pierwszego tomu „W poszukiwaniu straconego czasu”. Trudno mi dzielić się wrażeniami z podróży w rzekę wspomnień, nad jaką zabrała mnie lektura „W str... czytaj dalej »

Klasyka, której nikt nie chce czytać?

Według Marka Twaina „Klasyka to książki, które każdy chciałby znać, a nikt nie chce czytać.” Dokładnie tak jest w przypadku rozsławionej serii „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta. Wznowienie „W stronę Swanna” ukazało się za sprawą wydawnictwa MG z okazji stulecia pierwszego, oryginal... czytaj dalej »

@MarKo @MarKo

Moja opinia o książce

Opinie
@anika
@anika
2008-09-18

Klasyka - wiadomo. Długaśna - wiadomo. Natomiast rozbawiła mnie historia sławnej już magdalenki wygrzebana gdzieś na necie. Więc może zamiast recenzji kolosa literatury z cyklu: 'ducha wyzionę, a przeczytam', podaję dykteryjkę o ciastku. Smacznego :)"Każde dziecko wie, co Proust maczał w filiżance, ale co to jest magdalenka - tego nikt nie zgadnie. Magdalenka to oryginalny wkład polskiej kultury do kuchni francuskiej. Nie wódka, nie Chopin ani Poniatowski - tylko magdalenka właśnie.Małe ciastka pieczone w kształcie małży z mąki, jaj, cukru, masła z ociupiną soku cytrynowego pojawiły się nagle w XVIII stuleciu w miejscowości Commercy nad Mozą. Krągłe pyszności piekła przyśpiewując niejaka Madeleine Paulmier, kucharka.Starzy ludzie jednak dziwowali się przyśpiewkom: po jakiemu Magdalenka nuciła! A to jakieś dziwne szelesty, a to zanoszenia się nie znane ani Frankom, ani nawet gburawym Bretonom. A hoża kucharka piekła i dziwnie podejmowała się pod boki: a to kucnęła, a to czegości zapiszczała, a to dziwacznie zapaską po klepisku zakręciła, skrzek przy tym obco brzmiący wyrzucając zza stanika: hop dziś, dziś, uha ha!Otóż wieść gminna niesie, że piec magdalenki wyuczył Madeleine w roku 1755 Stanisław Leszczyński, kiedy już bardzo tłusty i starawy osiadł w Luneville jako książę Baru i Lotaryngii, czczony przez Francuzów, dobry pan i mecenas artystów, chociaż - jak twierdzi znawca jego losów Andrzej Zahorski - wcześniej zasłynął z tak rozpustnej konduity, że najwięksi francuscy libe...

{} | link |
@frodo
@frodo
2008-02-29
Przeczytane

Oj długaśna to rzecz ale dałem radę. Czytałem całość bity miesiąc przez lato 2000. Drugi raz bym sie nie zmusił.

{} | link |
@julka_141
@julka_141
2009-01-30
Przeczytane

Ksiażka długa i tak naprawdę trudna, wymaga duzego zaangazowania w czytaniu... ale warto...

{} | link |
@askadze
@askadze
2009-10-17
Przeczytane

cudowna. fakt, trzeba troszkę czasu poświęcić na tę lekturę.

{} | link |
WG
@ruska.ksiezniczka
2011-12-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@oliwa
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Zaneta
2019-08-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Lista na czerwiec KLASYKA
@herbatazimbirem
2019-08-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane z mojej półki 2019 nakanapowe prezenty
FL
@Florentynka
2015-11-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@MarKo
@MarKo
2014-01-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@karolcia.p
@karolcia.p
2013-03-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
PI
@powl
2012-11-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@PaniDalloway
@PaniDalloway
2010-10-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Moja biblioteczka
@Conchita
@Conchita
2009-07-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
TU
@Turkusowy
2009-02-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka W stronę Swanna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}