Czas wilka. Powojenne losy Niemców

Harald Jähner
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Czas wilka. Powojenne losy Niemców
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwsze lata powojenne to dla jednych „dziki kontynent”, dla innych „wielka trwoga”, dla Niemców „wilczy czas” – czas, w którym cały naród musiał dokonać przewartościowania swych postaw i stworzyć fundamenty demokratycznego państwa.

Harald Jähner ukazuje Niemców w całej ich różnorodności: pisarza Alfreda Döblina, który w swej twórczości próbował kreować nowych, nieobarczonych przeszłością obywateli, Beate Uhse – twórczynię pierwszego sex-shopu na świecie, bezimiennych handlarzy z lucky strike’ami w kieszeniach i stylowe gospodynie domowe.
„Czas wilka” to również opowieść o krajobrazie wszechobecnych ruin, o masowych migracjach ludności, o silnych afektach i emocjach. O kształtowaniu nowej gospodarki rynkowej w cieniu grabieży i czarnego rynku, o generacji Garbusa. Ale też o systematycznym wypieraniu prawdy o Zagładzie.
To barwna historia pierwszej powojennej dekady pokonanych Niemiec, która położyła podwaliny pod niemiecki rozwój gospodarczy, „cudu, że się udało”.
Data wydania: 2021-09-01
ISBN: 978-83-66981-28-7, 9788366981287
Wydawnictwo: Poznańskie
Kategoria: Historia
dodana przez: mewaczyta

Autor

Harald Jähner
Urodzony 1 stycznia 1953 roku w Niemczech (Duisburg)
Niemiecki dziennikarz i pisarz, studiował literaturę, historię i historię sztuki we Fryburgu, a doktorat ukończył w Berlinie. Przez wiele lat pracował jako niezależny dziennikarz i krytyk literacki dla Frankfurter Allgemeine Zeitung, następnie redak...

Pozostałe książki:

Czas wilka. Powojenne losy Niemców Rausz. Niemcy między wojnami
Wszystkie książki Harald Jähner

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zrozumieć i zapamiętać

WYBÓR REDAKCJI
9.10.2023

Co wiemy o Niemcach i Niemczech? Rozpętali wojny światowe, zbrodniarze wojenni, gestapowcy i esesmani, ludzie bardzo zdyscyplinowani, stworzyli kraj niesamowicie silny gospodarczo, prawdopodobnie najbogatszy kraj Unii Europejskiej. Czego zwykle nie wiemy o Niemcach i Niemczech? Co i jak było pomiędzy tymi hitlerowcami, a obecnym dobrobytem i stabi... Recenzja książki Czas wilka. Powojenne losy Niemców

@Meszuge@Meszuge × 23

Czas wilka Powojenne losy Niemców

14.09.2021

Harald Jähner "Czas wilka" Powojenne losy Niemców, "Czas wilka" jest książką niejako podsumowującą moje ostatnie lektury, dotyczące nazistowskich Niemiec. Każda z nich jest inna, każda niesie duży bagaż emocji, każda wreszcie warta poświęconego jej czasu. Już podczas czytania "Jak wychować nazistę" poczułam nieodpartą chęć sięgnięcia po niezwyk... Recenzja książki Czas wilka. Powojenne losy Niemców

Człowiek człowiekowi wilkiem

17.09.2021

Powojenne losy Niemców. Wydawnictwo Poznańskie opublikowało interesującą i bardzo ważną książkę, opowiada ona o powojennych losach Niemców. „Czas wilka” Haralda Jähnera pokazuje ludzką codzienność, która daleko odbiega od idyllicznych wyobrażeń o wyzwoleniu. Autor to niemiecki dziennikarz i pisarz, który przez wiele lat pracował dla „Frankfu... Recenzja książki Czas wilka. Powojenne losy Niemców

@Zaneta@Zaneta × 3

Niemcy po wojnie - "Czas wilka. Powojenne losy Niemców" Harald Jähner

30.09.2021

"Czas wilka. Powojenne losy Niemców" Harald Jähner Gdy w roku 1945 wojna dobiegła końca, zwyciężone Niemcy zostały podzielone na cztery strefy okupacyjne. Przedwojenna potęga gospodarcza, militarna, finansowa na czele z samozwańczym wodzem obecnie przedstawia sobą obraz zniszczenia — miasta obrócone w ruiny skutkiem nalotów alianckich, fale uchod... Recenzja książki Czas wilka. Powojenne losy Niemców

@sarzynskikacper@sarzynskikacper × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2021-09-06
8 /10
Przeczytane Wydawnictwo Poznańskie


Książki historyczne szczególnie dotyczące drugiej wojny światowej oraz okresu powojennego niezwykle mnie interesują. Jest to przeszłość, która wywołuje całą gamę emocji, a jedyne wspomnienia z tego okresu powoli zostają zabierane przez ostatnich żyjących w tamtych czasach. Tak więc literatura o tejże tematyce jest szczególnie ważna dla kolejnych pokoleń.

Przyznam szczerze, kiedy ujrzałam książkę "Czas wilka" wiedziałam, że będę musiała ją koniecznie przeczytać. Nie tylko ze względów czasowych, ale i z ogromnej ciekawości poznania przeszłości narodu od którego niestety wszystko się rozpoczęło. Autor Harald Jähner zbierając materiały do powyższej lektury również chce wyjaśnić wiele wyzwań i sposobów na życie jakie dotyczyło społeczeństwo powojenne.

Liczna kontrowersja, naprawa państwa, migracje, dipisi, kobiety, kradzieże to tylko zalążek informacji w tej literaturze faktu.
"Czas wilka. Powojenne losy Niemców" mogę Wam serdecznie polecić nie tylko za treść, ale także za wiele refleksji i dających do myślenia informacji. Bez potępiania i osądu autor dokonuje analizy w trudach powojennych, gdzie w dalszym stopniu społeczność była podzielona, ale przede wszystkim różnorodna.
Niesamowicie ciekawa pozycja w literaturze.

× 9 | link |
@Czytanna
2021-12-15
7 /10
Przeczytane

Wnikliwie napisana książka, porusza niemalże każdą sferę, do jakiej odbudowania musieli zmobilizować się Niemcy chcąc wróć do czasów sprzed wojny, cofnąć się do 1933 roku, a także chcąc rozpocząć nowe życie. Autor ukazuje to, co działo się w Niemczech, kiedy weszła Armia Czerwona i alianci. Ta książka to niczym studium historii społecznej Niemiec zaraz po zakończeniu działań wojennych.
Momentami jednak przytłaczająca, pojawia się zbyt wiele historii i nawiązania do żywych przykładów, a niektóre kwestie mógłby zająć zdecydowanie mniej miejsca i być bardziej treściwe. Niemniej jednak jest to ciekawa pozycja ukazująca Niemców po II wojnie, wtedy kiedy kurtyna opadła.

× 3 | link |
@marta582_82
2021-11-02
7 /10

"Zbiorowy konsensus większości Niemców co do zaliczenia się w poczet ofiar Hitlera jest w obliczu milionów pomordowanych trudną do przyjęcia bezczelnością. Jakkolwiek jednak z punktu widzenia sprawiedliwości historycznej ten rodzaj uwalniania się od odpowiedzialności - podobnie jak łagodne w przeważającej mierze traktowanie sprawców - jest oburzający, co gwoli ugruntowania demokracji w Niemczech Zachodnich był on niezłym, przypuszczalnie koniecznym warunkiem wstępnym, ponieważ stworzył mentalną podstawę dla nowego początku."
"Czas wilka" to ciekawy reportaż o odradzaniu się powojennych Niemiec, o powrocie do normalności, o przepracowaniu traum narodowych. Czytamy o ludziach próbujących odnaleźć się w nowej rzeczywistości i o kobietach próbujących znaleźć swoje miejsce w świecie, gdzie mężczyźni są prawie nieobecni. To co mnie najbardziej zainteresowało w tej książce, to stosunek społeczeństwa do zbrodni jakich dopuścili się ich pobratyńcy. Co warto podkreślić autor nie próbuje tutaj wybielać wydarzeń, nikogo też nie usprawiedliwia, stara się po prostu jak najrzetelniej przedstawiać fakty. Przyznam szczerze, że dosyć długo zajęła mi lektura tej pozycji, ponieważ mimo ciekawego tematu, to ciężki i zbyt patetyczny styl autora, był trudny do przejścia, przynajmniej dla mnie, ale absolutnie nie żałuję czasu spędzonego z tą książkę, gdyż warto było poznać kawałek historii trochę z innej strony.

| link |
@Meszuge
2023-10-09
8 /10
Przeczytane
@sarzynskikacper
@sarzynskikacper
2021-09-25
5 /10
Przeczytane
@Zaneta
2021-09-17
8 /10
Przeczytane 2021 WRZESIEŃ
@toptangram
2021-09-14
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Czas wilka. Powojenne losy Niemców. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl