CZASY SECONDHAND. Koniec czerwonego człowieka

Swietłana Aleksijewicz
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Książka CZASY SECONDHAND. Koniec czerwonego człowieka
Książka CZASY SECONDHAND. Koniec czerwonego człowieka
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Nie sposób go z nikim pomylić, choć jest podobny i zarazem niepodobny do reszty ludzkości. Ma własny słownik i doskonale wie, co jest dobre, a co złe. Paszport radziecki przechowuje jako najcenniejszy skarb. Homo sovieticus. Nie umarł wraz z upadkiem imperium, za to musiał stawić czoła nowej rzeczywistości, gdy wbrew przewidywaniom Marksa po socjalizmie nastąpił kapitalizm, ojczyznę zastąpił supermarket, a władzę przejęli handlarze i cinkciarze. Wiecznie żywy, chętnie opowiada o swoich bohaterach i męczennikach, o nadziejach i rozczarowaniach, o złości, frustracji i zderzeniu z rzeczywistością. To z tych opowieści, domowych i osobistych składa się nowa niezwykła książka wybitnej białoruskiej autorki, wymienianej w gronie kandydatów do Nagrody Nobla. Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny oddaje hołd zwykłemu człowiekowi, którego losy przeplatają się z Historią. Książka Aleksijewicz została uznana za najlepszą książkę 2013 roku we Francji, a jej autorka otrzymała francuską nagrodę Médicis w kategorii esej.  
Tytuł oryginalny: Время second-hand. Kонец красного человека
Data wydania: 2015-06-18
ISBN: 978-83-8049-132-8, 9788380491328
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 512
dodana przez: Mirko
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Urodzona 31 maja 1948 roku na Ukrainie (Stanisławów)

Pisarka i dziennikarka tworząca w języku rosyjskim; autorka książek, filmów i sztuk teatralnych; laureatka licznych radzieckich i międzynarodowych nagród, w 2015 roku laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W swojej twórczości porusza temat...

Książki Swietłana Aleksijewicz

Wszystkie książki Swietłana Aleksijewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka CZASY SECONDHAND. Koniec czerwonego człowieka aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@bea-ta
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane przeczytane 2018 Biblioteka domowa

Poruszająca. Przygnębiająca. Pobudzająca do refleksji. Niewesołych. Bo człowiek to jednak krucha istota. Bo człowieka tak łatwo zmanipulować, „zaprogramować”. Bo, mimo iż nieszczęść i tragedii spowodowanych przez rozmaite „-izmy” historia ma już w swoim worku krocie, to ciągle, na nowo, w którymś miejscu pojawia się szaleniec, zdolny pociągnąć za sobą grupę wyznawców doprowadzających do odrodzenia starego lub narodzin nowego „-izmu”. Bo, mimo naszej narodowej wręcz niechęci czy nienawiści do ZSRR, tak wiele łączy nas, Polaków, z „czerwonym człowiekiem”…

„Czasy secondhand” to wielogłosowa opowieść o pokoleniach ukształtowanych przez komunizm. Karmionych ideami, literaturą, poczuciem wspólnoty i mocarstwowością. Rozczarowanych wolnością, pogubionych, pozbawionych tożsamości, z poczuciem braku przeszłości i przyszłości.

Książka tak bardzo przepełniona jest cierpieniem, że trudno byłoby mi polecić jej przeczytanie komuś bliskiemu. A jednocześnie uważam, że jest to książka warta przeczytania.

PS
Gdzieś w okolicach dwusetnej strony zaczęły nachodzić mnie myśli o zbyt dużej obszerności książki: czy tych relacji musi być aż tyle? Czy gdyby uszczuplić książkę o 2, albo o 5 relacji to straciłaby ona na wartości czy zyskała? A także o schematyczności książek Aleksijewicz: ale czy oparcie się o dobry, sprawdzony schemat musi być złe? I jeszcze, że relacje dotyczące "afgańczyków" trochę różnią się od relacji ich dotyczących przedstawionych w "Cynkowych chłop...

{} | link |
@zuszka60
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Rosja

Dość długi cza było mi „nie po drodze” ze Swietłaną Aleksijewicz, choć pozytywne opinie o jej dorobku nie omijały mnie. „Czasy secondhand” to moje pierwsze spotkanie z pisarką.
Książka ta to niebywała szansa wyprawy do Rosji z możliwością przebywania pośród zwyczajnych ludzi. Wyznania bohaterów są niezwykle szczere, bardzo intymne (jak udało sie dziennikarce wydobyć to z ich wnętrza???) Swoimim refleksjami dzielą się lekarze, inżynierowie, prawnicy, robotnicy, znalazł się również polityk najwyższego szczebla na Kremlu. Ich wszystkich łączy czas przeżyty w tej samej rzeczywistości, dzielą poglądy na kierunek przyszłej Rosji. Książka przenosi w różne zakątki tego kraju, pozwala wysuchać smutnych opowieści (zdesperowanych i uważających się za przegranych) bohaterów. I nieważne, po której stronie byli w momencie, kiedy rozpadało się ich wielkie imperium - przegrani i oszukani czują się dziś wszyscy z tamtego pokolenia. Co gorsza - „wirus” jest bardzo żywotny - dotyka kolejne pokolenia......
Książka napisana z wyjątkową i wielką wrażliwością.

{} | link |
VE
2020-02-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Asamitt
2019-12-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Literatura faktu/Reportaż
@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam E-booki
JU
2019-05-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka CZASY SECONDHAND. Koniec czerwonego człowieka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}