Czego nie widać

Brianna Labuskes
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 31 ocen kanapowiczów
Czego nie widać
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 31 ocen kanapowiczów

Opis

Gretchen… Coś ty zrobiła?

Doktor Gretchen White, specjalistka w dziedzinie psychologii i kryminologii, najlepsza konsultantka bostońskiej policji, rozwiązała mnóstwo spraw – oprócz własnej. Odkąd miała osiem lat, żyje w przekonaniu, że zabiła swoją ciotkę. Przecież znaleziono ją nad ciałem z zakrwawionym nożem w ręce. Większość ludzi, w tym detektyw Patrick Shaughnessy, uważa, że mała socjopatka uniknęła kary za popełnione morderstwo. Trzydzieści lat później detektyw Lauren Marconi chce udowodnić, że się mylą.

Kiedy badanie wątków przeszłości ujawnia powiązania rodziny White’ów ze sprawą sprzed dziesiątek lat, pojawia się pytanie: a jeśli Gretchen naprawdę jest winna? Tymczasem Shaughnessy nie spuszcza jej z oka, czekając, aż doktor White ponownie straci nad kontrolę nad swymi mrocznymi impulsami.
Odpowiedź na pytanie o wydarzenia tamtej nocy wydaje się oczywista. Jednak prawda przekracza granice wyobraźni – nawet samej Gretchen.
„Świetnie skonstruowana fabuła książki współgra z jej trójwymiarowymi postaciami. Fani thrillerów psychologicznych będą spragnieni kolejnego”. – „Publishers Weekly”


Tytuł oryginalny: What Can't Be Seen
Data wydania: 2022-08-24
ISBN: 978-83-67262-99-6, 9788367262996
Wydawnictwo: Marginesy
Cykl: Dr. Gretchen White, tom 2
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 432
dodana przez: Catta

Autor

Brianna Labuskes Brianna Labuskes Brianna Labuskes amerykańska autorka, mistrzyni mrocznych thrillerów psychologicznych, której książki trafiły na listy bestsellerów Amazona i Washington Post. Urodziła się w Harrisburgu w Pensylwanii i ukończyła studia dziennikarskie na Penn State U...

Pozostałe książki:

Podejrzana Czego nie widać Strażniczka spalonych książek
Wszystkie książki Brianna Labuskes

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gretchen… Coś ty zrobiła?

13.09.2022

"Gdy prawda PRZEKRACZA GRANICE wyobraźni." Polubiłam postać Doktor Gretchen White, dlatego cierpliwie czekałam na kolejną część tej serii. Tym razem Gretchen niejako została zmuszona do tego przez detektyw Marconi, aby zająć się swoją, nie do końca rozwiązaną sprawą sprzed lat. Gdy miała osiem lat została znaleziona z zakrwawionym nożem w ręku na... Recenzja książki Czego nie widać

@maciejek7@maciejek7 × 26

Demoniczna Gretchen

30.12.2022

Gretchen to dziecko z problemami, nieokiełznane, demoniczne. Gretchen to mała socjopatka. Wzbudza strach i to ją cieszy. Dziewczynka zostaje znaleziona z zakrwawionym nożem nad zwłokami swojej ciotki. Dowody ewidentnie wskazują na to, iż ją zamordowała. Dzięki wpływom bogatej rodziny dziewczynka unika kary. Tak twierdzi detektyw, który prowadził ś... Recenzja książki Czego nie widać

„Gdy prawda przekracza granice wyobraźni...”

7.09.2022

„Czego nie widać” autorstwa Brianny Labuskes, stanowi genialny thriller, od którego trudno jest się oderwać. Jest to drugi tom przygód doktor Gretchen White - socjopatki oraz specjalistki w dziedzinie psychologii i kryminologii, jednak była to moja pierwsza styczność z tą osobą. Na szczęście brak znajomości pierwszego tomu nie przeszkodził mi... Recenzja książki Czego nie widać

Czego nie widać

19.09.2022

Każdy z nas jest odpowiedzialny za własne myśli i obrazy, które tworzy umysł. Sami ustalamy granice swojej wyobraźni, która pozwala przekraczać nasze możliwości. Zaciera się linia pomiędzy prawdą a kłamstwem, snem a jawą. Wierzysz w to o czym myślisz. Jesteś odpowiedzialny za własne wyobrażenia. Obrazy bywają niebezpieczne, zakorzenione w umyśle p... Recenzja książki Czego nie widać

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2022-09-13
8 /10
Przeczytane kryminał z Biblioteki

Rewelacyjny thriller, nie można się oderwać od tej historii, jak wiele rzeczy ukrywamy...
Polubiłam postać Doktor Gretchen White, dlatego cierpliwie czekałam na kolejną część tej serii. Tym razem Gretchen niejako została zmuszona do tego przez detektyw Marconi, aby zająć się swoją, nie do końca rozwiązaną sprawą sprzed lat. Gdy miała osiem lat została znaleziona z zakrwawionym nożem w ręku nad ciałem swojej ciotki. Sprawa została w miarę dość szybko umorzona, bez zbędnego rozgłosu, prawda nie wyszła nigdy na jaw, jak gdyby schowano ją przed wszystkimi w archiwum.

× 18 | link |
@ksiazka_ukryta_w_puszczy
2022-09-09
6 /10

Czy ośmioletnia dziewczynka jest w stanie zabić drugą osobę i o tym nawet nie pamiętać? Po 30 latach Gretchen postanawia dowieść prawdy i rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci swojej ciotki.
.
Tutaj intryga goni intrygę, idealny scenariusz do serialu "Mody na sukces", ale w tym wypadku, bez porównania jeszcze lepszy. Przygotujcie się na pełną manipulację ze strony autorki, tu nic nie jasne, ani oczywiste, na jakie mogłoby wyglądać. Tutaj przeszłość miesza się z teraźniejszością, a wszystko to za sprawą wydarzeń, które rozegrały się w pewną tajemniczą noc. Dlatego też przy czytaniu, trzeba się dobrze skupić, aby nie przeoczyć nawet najdrobniejszego szczegółu.
.
Miałam pewien problem z bohaterką, od samego początku nie mogłam jej rozgryźć, a tym bardziej nie byłam w stanie jej polubić. Jej zachowanie i to jak traktowała ludzi, jaki miała do nich stosunek, wręcz mnie jeszcze bardziej odpychał od Gretchen i tym samym nie mogłam bardziej się wciągnąć się i wczuć w tę powieść. Uważam, że mogło to mieć jakiś związek z tym, że trochę się męczyłam przy jej czytaniu. Jednakże książka trzyma swoje tempo, nie zwalnia i ma ciekawie skonstruowaną fabułę, która nie jest oczywista do samego końca.
.
Gretchen to osoba po przejściach, ma skłonności autodestrukcyjne, nie przestrzega norm etycznych i ukazuje socjopatyczne zachowania. Jest jak bomba z opóźnionym zapłonem, nie znasz dnia, ani godziny, kiedy wybuchnie. Nie czytałam pierwszej części z tej serii i może że...

× 2 | link |
@m_opowiastka
@m_opowiastka
2022-10-10
9 /10
Przeczytane

"Czego nie widać" Brianna Labuskes
Doktor Gretchen White, zdiagnozowana, przebadana wszelkimi możliwymi narzędziami diagnostycznymi, socjopatka. Niespodziewanie robi karierę jako policyjna konsultantka. Po głośnej sprawie nastoletniej dziewczyny i pod wpływem nieoczekiwanych okoliczności, postanawia zanurzyć się we własnej, naznaczonej piętnem zbrodni, przeszłości. Nie jest to łatwe nawet dla osoby jej pokoju, bo o ile sama nie rozpoznaje emocji innych ludzi to na pewno ich doświadcza. Swoją socjopatię ma pod doskonałą, naukową kontrolą. Czy jednak własne doświadczenia z dzieciństwa nie wyzwolą w niej najgorszych instynktów? To pytanie determinuje całą lekturę. Pobudza wyobraźnię, wyostrza zmysły i wprowadza znaczną dozę niepewności. Jedno, kluczowe wydarzenie przedstawione jest z perspektywy różnych osób. Ich dobór nie jest bynajmniej przypadkowy. Każdy wydaje się uwikłany w historię bogatej rodziny z mroczną przeszłością. Każdy też może być zabójcą. Gretchen z metodyczną dokładnością i żelazną logiką rozwiązuje sprawę morderstwa swojej... krewnej. Fakty, które demaskuje są zatrważające i zdumiewające. Potwierdzają też tezę, że rzeczywistość nigdy nie jest taką, jaką nam się wydaje. Książka wciągająca, intrygująca i zaskakująca. Idealna reprezentantka swojego gatunku. Dodam, że to druga część cyklu 😉. Zaczęłam od końca, ale nie przeszkodzi mi to, sięgnąć po tom pierwszy zmagań pani doktor Gretchen.

× 2 | link |
@mysilicielka
2022-09-25
8 /10
Przeczytane Współprace Killing me softly

Polecam miłośnikom thrillerów, szczególnie takich z naciskiem na aspekty psychologiczne. Więcej tutaj rozmów, prób odtworzenia wydarzeń z przeszłości niż jakiejś zawrotnej akcji - niektórym czytelnikom właśnie taki sposób narracji odpowiada bardziej. Trzeba się trochę nagłówkować, ale moim zdaniem warto, bo intryga jest naprawdę wciągająca do samego końca.

× 2 | link |
@moj.drugiswiat
2022-11-28
7 /10
Przeczytane kryminal/ thriller

Musiałam przeczytać te książkę, gdyż okładka mnie zahipnotyzowała.
Dr Gretchen White jest specjalistą w dziedzinie krymnologii i psychologii,niezawodna pomoc policji w rozwiązaniu trunych spraw. Gretchen zmaga się z traumą z dzieciństwa. W wieku 8 lat została oskarżona o zamordowanie zwojej ciotki. Ta sprawa budzi wiele kontrowersji i spędza sen z powiek Gretchen. 30 lat później, detektyw Lauren Marconi chce udowodnić, że było zupełnie inaczej. Po przeciwnej stronie stoi detektyw Shaughnessy, który uważa, że Gretchen udało się uniknąć odpowiedzialnosci za zbrodnię.
Jak jest prawda?

Na początek: to bardzo dobry thriller psychologiczny. Jest napięcie, zwroty akcji oraz bardzo dobre studium postaci, szczególnie Gretchen oraz jej rodziny. Klimat książki idealnie oddaje całość: jest mrocznie, tajemniczo i nic nie jest takie jak się wydaje. Autorka niczym pająk uwiła niesamowitą historię, gdzie pajęczyna kłamstw i tajemnic wydaje się nie mieć końca a wyjście z niej jest niemożliwe. Poznajemy historię z perspektywy kilku osób, każda ma inny pogląd na sytuację i inne wspomnienia co dodatkowo zapętla całość.
To druga część o Gretchen White. Zdecydowanie polecam przeczytać część pierwszą. Ja niestety nie czytałam i nie ukrywam, że na początku byłam bardzo pogubiona aby zrozumieć kto jest kim. To zdecydowanie utrudniło mi początkowy odbiór książki, który dla mnie okazał się męczący. Jestem pewna, że gdybym czytała część pierwszą, ta część na pewno pochłonęłaby ...

× 1 | link |
@ewela_czyta
2022-09-17
7 /10

Gretchen White jest specjalistką w dziedzinie kryminologii i psychologii. Rozwiązała mnóstwo spraw współpracując z policją. Jest najlepsza w tym co robi, ale nie do końca. Nie może rozwiązać swojej sprawy. Kiedy miała osiem lat, znaleziono ją z zakrwawionym nożem w ręce nad ciałem ciotki. Ludzie i detektyw Shaughnessy uważają, że mała socjopatka uniknęła kary. Musiało minąć trzydzieści lat by detektyw Marconi wznowiła śledztwo i udowodniła, że ludzie się mylą.

Autorka stworzyła mroczny thriller psychologiczny. "Czego nie widać" to bardzo trafny tytuł odzwierciedlający treść książki. Mamy kobietę, która odnajduje się w tym co robi, można powiedzieć, że jest bardzo dobra w swoim fachu. Z drugiej strony ma mroczne oblicze, które w niej drzemie od dziecka, socjopatka ze skłonnościami zadawania bólu.
Autorka bardzo ciekawie konfrontuje Gretchen z przeszłością, dając przeskoki czasowe, nawet nie masz stuprocentowej pewności dokąd zmierza ta historia.

Książka zaciekawia, trzyma w niepewności. Autorka potrafi tak zakręcić czytelnikiem i przyciągnąć jego uwagę, że nie potrafisz oderwać się od lektury do końca. Chcesz wiedzieć, czy Gretchen była morderczynią i czy jej pokręcona rodzina ma z tym coś wspólnego. Człowiek potrafi wiele i ma wiele do ukrycia, a jak już czegoś nie widać to tym lepiej, a gdy prawda przekracza granice wyobraźni, to aż włos się jeży na głowie.

× 1 | link |
@maczek89
2022-09-17
Przeczytane

Ostatnio ponownie kolekcjonuje książki, które wywarły na mnie wpływ.
Na rynku czytelniczym coraz rzadziej można znaleźć odmienność. Książkę, która się wyróżnia, jest inna. Sięgnęłam po tę książkę i przepadłam ..

"Czego nie widać "to druga część serii o doktor Gretchen White. Dopiero po zakończeniu lektury dowiedziałam się, że to drugi tom cyklu. Śmiało, można czytać, bez znajomości pierwszego tomu.

Doktor Gretchen to specjalistka w dziedzinie psychologii i kryminologii, która rozwiązała do tej pory mnóstwo spraw. Pozostała tylko jedna sprawa, a mianowicie jej własna.

Kobieta od lat żyje w przekonaniu, że zabiła swoją własną ciotkę. Po 30 latach w jej drzwiach pojawia się detektyw i proponuję rozwiązanie sprawy. Czy Gretchen rozwiąże własną sprawę? Co odkryje kobieta? Czy naprawdę zabiła ciotkę? Czy może zrobił to ktoś inny ?

Książkę czytało mi się bardzo dobrze, wręcz bardzo szybko.. Pochłonęłam ją w jeden wieczór. Ciekawa intrygująca zaskakująca powieść.

Książka prowadzona jest w trzech liniach czsowych z perspektywy kilku osób. Co daje nam niesamowitą fabułę.

Nie spodziewałam się, że historia będzie tak dobra. Bardzo dobry thriller psychologiczny badanie zbrodni sprzed lat.

Akcja nie jest dynamiczna, wszystko rozwija się powoli. Fabuła budzi niepokój i zaciekawienie. Historia jest zaskakująca, intrygująca, budzi strach.
Bardzo polecam.

× 1 | link |
@Spizarnia_ksiazek
2022-09-12
9 /10
Przeczytane

Specjalizująca się psychologii i kryminologii doktor Gretchen White odnosi niebywałe sukcesy współpracując z bostońską policją. Jest jednak sprawa, która od prawie trzydziestu lat nie daje jej spokoju. Gdy była małą dziewczynką odnaleziono ją nad ciałem brutalnie zamordowanej ciotki z zakrwawionym nożem w ręku.
"-Gretchen. Co ... Coś ty zrobiła?
Niestety wydarzenia tamtego wieczoru owija gęsta mgła, która pozostawiła kilka nie istotnych obrazów. Czy warto rozgrzebywać przeszłość?
Otwierając akta starej sprawy na jaw wychodzą skrupulatnie ukryte sekrety. Współpracując z detektyw Lauren Marconi starają się odkryć prawdę. Nawet tą najbardziej przerażającą.

Już pierwsze zdanie sprawiło, że poczułam dreszczyk emocji. Stopniowo zagłębiając się treść książki wkroczyłam w zwinnie skonstruowana intrygę i utonęłam w morzu domysłów. Historię poznajemy z punktu widzenia głównych bohaterów i częstych retrospekcji. Wystarczy odrobina skupienia na początku, by nie pogubić się kto, co i dlaczego. Bardzo odpowiadał mi styl autorki i wyraziste postacie. Nie potrafiłam się oderwać do późnych godzin nocnych.

Nie czytałam pierwszej części, ale nie przeszkadzało mi to w zrozumieniu fabuły. Chociaż obowiązkowo nadrobię "Podejrzaną".

Czy odważysz się dostrzec to "Czego nie widać"?

× 1 | link |
@paulinkusia1991
2022-09-29
8 /10

Doktor Gretchen White, specjalistka w dziedzinie psychologii i kryminologii, najlepsza konsultantka bostońskiej policji, rozwiązała mnóstwo spraw – oprócz własnej. Odkąd miała osiem lat, żyje w przekonaniu, że zabiła swoją ciotkę. Przecież znaleziono ją nad ciałem z zakrwawionym nożem w ręce. Większość ludzi, w tym detektyw Patrick Shaughnessy, uważa, że mała socjopatka uniknęła kary za popełnione morderstwo. Trzydzieści lat później detektyw Lauren Marconi chce udowodnić, że się mylą.
Kiedy badanie wątków przeszłości ujawnia powiązania rodziny White’ów ze sprawą sprzed dziesiątek lat, pojawia się pytanie: a jeśli Gretchen naprawdę jest winna? Tymczasem Shaughnessy nie spuszcza jej z oka, czekając, aż doktor White ponownie straci nad kontrolę nad swymi mrocznymi impulsami.
Odpowiedź na pytanie o wydarzenia tamtej nocy wydaje się oczywista. Jednak prawda przekracza granice wyobraźni – nawet samej Gretchen.

Książka "Czego nie widać" jest drugim tomem cyklu #drgretchenwhite, poprzednia książka autorki i zarazem pierwszy tom - "Podejrzana" podobał mi się, dlatego też postanowiłam przeczytać kontynuację losów głównej bohaterki. Autorka ma bardzo lekkie i przystępne w odbiorze pióro, co sprawiło, że książkę czyta się naprawdę szybko i z zaciekawieniem. Moim zdaniem poraz kolejny autorka ciekawie poprowadziła fabułę książki, od początku ogromnie mnie zaintrygowała i byłam bardzo ciekawa co się tutaj wydarzy i jaka okaże się prawda. Mamy tutaj dwie przestrzenie c...

| link |
@zaczytanaangie
2022-09-26
9 /10
Przeczytane

Lubię bohaterów zapadających w pamięć. Często po dłuższym czasie fabuły mi się zacierają, a mimo to jestem w stanie szczegółowo wspominać postaci z danej książki. Przy seriach dochodzi do tego efekt zżycia się z tymi, którzy grają w opowieści pierwsze skrzypce, a do tego każdy kolejny tom pozwala kreować coraz dokładniejszy obraz ich osobowości.
Gdy kilka miesięcy temu zaczęłam czytać "Podejrzaną", wiedziałam, że Gretchen White zostanie ze mną na długo, choć nie liczyłam na to, że tak szybko będę miała okazję spotkać się z nią ponownie. Główna bohaterka będąca socjopatką to pomysł tak oryginalny, że musiał mnie zachwycić, ale pierwszy tom nie usatysfakcjonował mnie w pełni. Drugi wciągnął mnie od już pierwszych stron i do samego końca trzymał w napięciu.
"Czego nie widać" to powieść skoncentrowana mocno na Gretchen, a konkretnie na jej przeszłości, która wielokrotnie była wspominana już w pierwszej części. Przyznaję, że sądziłam raczej, że autorka będzie stopniowo dozować informacje o wydarzeniach, które rozegrały się, gdy doktor White miała osiem lat, ale to, że poświęciła im całą książkę, było bardzo przyjemnym zaskoczeniem. Po pierwsze mam słabość do starych, nierozwiązanych spraw, a po drugie fascynowało mnie to, jak Gretchen radziła sobie z odkrywaniem prawdy o swojej rodzinie.
Jestem pełna podziwu dla konsekwencji przy budowaniu postaci głównej bohaterki, bo jednak jej zachowanie odbiega od ogólnie przyjętych standardów i bardzo łatwo byłoby odruchowo p...

| link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2022-09-02
9 /10

„Chciałam ja zabić, jeszcze zanim się dowiedziałam, czym jest zabijanie.”

„Czego nie widać” to drugi tom serii z Dr. Gretchen White. A kim jest ta postać? Jest to specjalistka w dziedzinie psychologii i kryminologii, która współpracuje z bostońską policją. Na swoim koncie ma już wiele rozwiązanych spraw. Niestety wciąż nie potrafi poradzić sobie z własną. Gdy miała 8 lat doszło do tragedii. Została zamordowana jej ciotka, Rowan, a Dr. White, żyje w przekonaniu, że to ona ją zabiła. Wszystko wskazywało na to, że mała socjopatka dopuściła się do tego czynu. W końcu znaleziono ją z zakrwawionym nożem, nad martwym już ciałem ciotki. Ale czy na pewno tak było? Po trzydziestu latach od tej tragedii sprawą zajmuje się detektyw Lauren Marconi. Chce udowodnić, że może wszyscy się mylą co do Gretchen. Jak jest prawda? Przekonacie się sami.

„Czego nie widać” jest świetnie napisanym thrillerem psychologicznym. Posiada wszystkie cechy charakterystyczne dla tego gatunku. Wciąga od początku i wywołuje napięcie, które nie opuszcza do ostatniej strony. Są morderstwa, krew, zwroty akcji i zaskakujące zakończenie. Autorka zabiera nas w świat, w którym nic nie jest oczywiste. Dr Gretchen White, jest dość skomplikowaną postacią. Sama nie wie czemu tamtej nocy stała z nożem nad ciotką. Jest na pewno mroczną i tajemniczą postacią, która chociaż pracuje z policją i potrafi rozwiązać wiele spraw, to posiada również skłonności socjopatyczne. Jej portret psy...

| link |
@etiudyliterackie
2022-09-23
8 /10

Wyobrażacie sobie nie odczuwać emocji i bólu? Taka jest właśnie Gretchen, kobieta znakomita w swoim zawodzie, w dziedzinie psychologii i kryminologii. Dzięki jej pomocy bostońska policja rozwiązała wiele spraw, ale … przeszłość cały czas ma w pamięci. Będąc małą dziewczynką, w wieku ośmiu lat zamordowała z zimną krwią swoją ciotkę. Wiele osób uważa, że uniknęła odpowiedzialności za swój czyn, ale czy faktycznie jest morderczynią? Detektyw Marconi wraca po latach do tej sprawy i chce poznać wszystkie jej szczegóły. Jakie tajemnice ujrzą światło dzienne? Może sprawa ma drugie dno?

Zagłębiając się w historię niby wszystko jest oczywiste, ale to co ujawni śledztwo sprawi, że czytelnik będzie czytał kolejne rozdziały z coraz większym zainteresowaniem. Historię poznajemy z kilku perspektyw. Z biegiem czasu okazuje się, że owe morderstwo powiązane było również z inną sprawą sprzed lat. Jedno jest pewne nie wygląda to dobrze, wszyscy którzy mieli styczność z tamtym śledztwem cały czas utrzymują, że to właśnie Gretchen jest winna, ale czy mała dziewczynka, co prawda socjopatka była zdolna do takiego czynu?

Początkowo fabuła rozwiała się dość powolnie, aby w pewnym momencie ruszyć z kopyta. Aż sama nie mogłam uwierzyć ile przy jednej sprawie może być wątków pobocznych, które miały ogromny wpływ w zasadzie na wszystko. Finalnie, kompletnie nie spodziewałam się takich zawiłości. Autorka zdecydowanie wie jak trzymać czytelnika w napięciu.
Sama główna bohaterka t...

| link |
@zaczytanababka
@zaczytanababka
2022-09-13
8 /10

Doktor Gretchen White to psycholog i kryminolog. Jako konsultantka policji pomogła rozwiązać wiele spraw. Jednocześnie jest bardzo intrygującą bohaterką. Dlaczego? Ponieważ jest również socjopatką. Wynik testu okazał się jednak na tyle niski, że może funkcjonować w społeczeństwie.
„Czego nie widać” to drugi tom z cyklu Dr. Gretchen White. Pierwszej części „Podejrzana” nie czytałam. Jeśli Wy też, nie martwicie się, możecie spokojnie czytać bez znajomości poprzedniego tomu.
White od dziecka żyje w przeświadczeniu, że jako ośmiolatka zamordowała własną ciotkę. Dowody zdają się być niepodważalne. Gretchen została znaleziona na miejscu zbrodni z nożem w ręku. Bohaterka ma pewne przebłyski wspomnień, a jednym z nich jest poczucie, że w pokoju był ktoś jeszcze. Czy faktycznie tak było czy to tylko psikus umysłu małej dziewczynki?
Znajoma Pani detektyw Lauren Marconi chce wrócić do sprawy i udowodnić, że Gretchen jest niewinna. Jaki będzie finał powrotu do przeszłości?
Jak już wspomniałam główna bohaterka jest bardzo osobliwą postacią. Z jednej strony nie jest to bohaterka, którą polubiłam i jej kibicowałam, ale jej historia i wątek psychopatii był bardzo ciekawy. Na tyle, że książkę pochłonęłam prawie w jeden dzień.
Wiele tajemnic i sekrecików wyjdzie na jaw. Niespodziewane zwroty akcji sprawiają, że tej książki nie da się odłożyć. A nawet jeśli to zrobicie to na pewno nie n...

| link |
@joanna.stolarek
@joanna.stolarek
2022-09-14
7 /10
Przeczytane

Co skłoniło mnie do sięgnięcia po tę książkę? Zdecydowanie zaintrygował mnie motyw badania własnej “zbrodni” sprzed lat. Gretchen White to bardzo ciekawa postać — socjopatka nieużywająca przemocy. Jej porywczość nie przeszkadza Lauren Marconi, z którą tworzą idealnie dobrany duet śledczy. Nie sądziłam, że historia, w którą wplątane są rodzinne tajemnice sprzed lat, zrobi na mnie tak dobre wrażenie i natychmiast wciągnie w swoją czeluść. Akcja nie jest dynamiczna, lecz fabułę poprowadzono w sposób, który obudził we mnie niepokój i zaciekawienie tym, co wydarzy się dalej, co odkryją bohaterki. Pewne fakty udało mi się przewidzieć, choć nie wszystkie. Zakończenie nie zrobiło na mnie powalającego wrażenia, bo choć reszta książki była raczej spokojna, tak końcówka leciała na łeb na szyję. Działo się dużo i szybko, nie nadążałam wyobraźnią ogarniać tego, co czytałam, przez co niektóre akapity musiałam czytać po dwa razy, by mieć pewność, że nic mi nie umknęło. Rozwiązanie zagadki okazało się satysfakcjonujące. Cieszę się, że ta książka trafiła w moje ręce. Było zaskakująco, momentami groźnie, ale przede wszystkim intrygująco, a na tym zależało mi najbardziej. Dopiero po zakończeniu lektury dowiedziałam się, że to drugi tom cyklu. Nie czułam, że czegoś mi brakuje, zatem na spokojnie można czytać “Czego nie widać” bez znajomości jej poprzedniczki. Nie pozostaje mi nic więcej, jak polecić Wam tę książkę, sięgajcie po nią!

| link |
@emilka1984
2022-10-14
8 /10

Znana już z pierwszej części doktor Gretchen, daje się namówić detektyw Marconi i tym razem zbadać swoją sprawę. Wszyscy oskarżają ją o zabicie ciotki, miała tylko osiem lat, niczego nie pamięta. Detektyw Shaughnessy był na miejscu zbrodni, widział ją z nożem w ręku, jej rodzina to potwierdza, Gretchen jest socjopatką, ale czy na pewno zdolną do morderstwa. Pytania się mnożą, wychodzą nowe fakty, obie kobiety chcą znaleźć odpowiedź kto zabił. Czy na pewno warto rozgrzebywać sprawę z przeszłości? Co jeśli prawda okaże się nie taka jaką by chciała główna bohaterka? Tego się dowiedzie po przeczytaniu książki.

Większość osób znam z części pierwszej ale tu autorka skupiła się tylko na nich, bez żadnych innych pobocznych spraw. Ciekawy portret psychologiczny i umiejętne budowanie napięcia, sprawia, że nie ma się ochoty tej książki odkładać. Historia dzieje się w dwóch przestrzeniach czasowych, kiedyś i dziś, dzięki temu możemy poznać jak bohaterzy czuli się przed tą makabryczną zbrodnią, której rozwiązanie jest tak nie jasne. Gretchen nie ma łatwo, nikt nie chce jej pomóc, ma tylko Marconi, kobiety im więcej się dowiadują, tym bardziej każdy stara się, żeby niczego nie odkryły. Kłamstwo goni kłamstwo, ale jak się zabrnęło tak daleko, nie można się wycofać, choćby prawda była bolesna.

Polecam, warta przeczytania, mimo że historię tylko trochę się łączą, zaczęłabym od tomu pierwszego.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Myślała, że krew okaże się lepka, ale nie... Była ciepła, rzadka i tłusta w dotyku. Coś w głowie kazało Gretchen podnieść palce do ust, by jej posmakować.
- Nic dziwnego, że nie potrafisz utrzymać partnera - rzucił od niechcenia. - Prowadzisz jak tchórzliwa dziewuszka.
Czasami straszni ludzie po prostu rodzą się straszni.
Genetyka ładuje broń, środowisko pociąga za spust.
A czasami wszystko naprawdę jest takie, na jakie wygląda.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Podejrzana
Podejrzana
Brianna Labuskes
7.5/10
Psycholog i kryminolog dr Gretchen White jest specjalistką w dziedzinie antyspołecznych zaburzeń os...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl