Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii

Urszula Jabłońska
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

W ciągu ostatnich niemal czterystu lat człowiek zdecydowanie staniał. W siedemnastowiecznym Syjamie zdrowy dorosły mężczyzna kosztował ponad dwieście bahtów, natomiast ryż praktycznie nie miał ceny. W XIX wieku mężczyzna kosztował szesnaście ton ryżu, kobieta dwanaście, dziecko osiem. Dzisiaj cena człowieka waha się w granicach od dziesięciu do trzydziestu tysięcy bahtów. To cena maksymalnie tony ryżu. Tajlandia jeszcze w 2015 roku znajdowała się na trzecim, najniższym poziomie, jeśli chodzi o kwestię zapobiegania handlowi ludźmi. Równie źle było w Wenezueli, Korei Północnej i Sudanie Południowym. Ta historia rozgrywa się w dzielnicach czerwonych latarni (gdzie autorka stara się zrozumieć, dlaczego prostytucja w Tajlandii jest nielegalna), slumsach (gdzie odkrywa, że niemal dwie trzecie dorosłych Tajów pracuje na czarno), portach rybackich (gdzie zdarza się, że dorośli mężczyźni znikają w fabrykach i na łódkach rybackich) i schroniskach dla uchodźców (gdzie sprawdza, jak się podróżuje po Azji bez paszportu). Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii to opowieść o tym, co to właściwie znaczy „kupić człowieka”. Czy człowiek może sam się sprzedać? Co sprawia, że chce to zrobić? Gdzie przebiega granica między pomocą a handlem? Kto może sobie pozwolić na wolność? I dlaczego akurat w Tajlandii, w której niewolnictwo zniesiono na początku XX wieku, i której nazwa oznacza „kraj wolnych ludzi”, problem wciąż jest aktualny?
Data wydania: 2017-01-16
ISBN: 978-83-947254-7-1, 9788394725471
Wydawnictwo: Fundacja Instytutu Reportażu
Seria: Seria Reporterska
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 224

Autor

Urszula Jabłońska Urszula Jabłońska Absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Publikuje m.in. w „Piśmie. Magazynie opinii”, „Dużym Formacie” i „Wysokich Obcasach”. Jej reportaże ukazały się również w książkowych zbiorach Walka jest kobietą...

Pozostałe książki:

Mur. 12 kawałków o Berlinie Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (14) /luty 2019 Walka jest kobietą Światy wzniesiemy nowe
Wszystkie książki Urszula Jabłońska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Gabriela_Deda
2020-09-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

„Człowiek w przystępnej cenie” to zbiór naprawdę niezłych reportaży, jednak mam sporty problem z tytułem oraz z okładką - są dość mylące. Problem handlu ludźmi i przemytu, zagadnień związanych z prostytucją czy porwań do pracy stanowi tutaj jedynie część całej książki. Muszę oczywiście przyznać, że wszystkie te teksty są na wysokim poziomie, jednak po tej pozycji spodziewałam się pogłębionego opracowania wyżej wymienionych problemów, a tymczasem dostałam misz-masz dotyczący zarówno tego, jak i wielu innych zagadnień. Przemyślałabym więc kwestię tytułu oraz doboru okładki, bo - jak już wspomniałam - mogą one wprowadzać czytelnika w błąd i powodować swego rodzaju rozczarowanie. Jeśli jednak przymkniemy na to oko, dostajemy ciekawe teksty dotyczące współczesnej Tajlandii i Tajów, ale także kilka informacji dotyczących historii kraju czy tych związanych z religią. Choć przed lekturą tej książki o Tajlandii wiedziałam niewiele, to wciąż nie czuję, by moja wiedza na temat tego kraju została jakoś szczególnie pogłębiona, co niestety jest raczej minusem tej pozycji - mam wrażenie, że autorka próbowała złapać zbyt wiele srok za ogon. Ale nie powinno to stanowić jakiegokolwiek „odstraszacza” od tej pozycji, bo mimo wszystko uważam ją za wartą przeczytania i nie traktuję jej lektury jako czasu zmarnowanego. Z pewnością jest to niezły punkt wyjścia do zgłębiania wiedzy o Tajlandii oraz problemach, z którymi muszą zmagać się nie tylko Tajowie, ale również imigranci przybywający do te...

{}× 1 | link |
@jenny777
2019-04-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Dla osób, które już coś wiedzą o Tajlandii, początek niezbyt odkrywczy. Ale im dalej w las, tym bardziej wciąga. Niemniej porównując obraz początkowy i końcowy książka nabiera cennych w tym wypadku konkrastów.

Być Tajem/Tajką to nie jest taka piękna sprawa. Obrazują to poszczgólne teksty tej książki. Każdy kolejny "kopie" bardziej. Reporterka pokazuje trudy obyczajowe i kuturowe. Skupia się takżena polityce i religii. Wszystko w czarnych lub szarych barwach. Zastanawia się nad różnicą pomiędzy handlem a niewolnictwem. Pokazuje jak wygląda współczesna Tajlandia, a także to co kryje się pod powierzchnią.

{}× 1 | link |
@slawomir_gumieniak
2021-08-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Etap 2 od drugiego pobytu w Drewnicy do 05.12.21
@Evita
2020-05-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Literatura faktu/reportaż Posiadam
@Aleksan
2020-03-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@nuttellacoco
2020-02-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2019-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Indie i okolice Reportaże, literatura faktu
GA
2019-10-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@elfijka
2019-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl