Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii

Urszula Jabłońska
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

W ciągu ostatnich niemal czterystu lat człowiek zdecydowanie staniał. W siedemnastowiecznym Syjamie zdrowy dorosły mężczyzna kosztował ponad dwieście bahtów, natomiast ryż praktycznie nie miał ceny. W XIX wieku mężczyzna kosztował szesnaście ton ryżu, kobieta dwanaście, dziecko osiem. Dzisiaj cena człowieka waha się w granicach od dziesięciu do trzydziestu tysięcy bahtów. To cena maksymalnie tony ryżu. Tajlandia jeszcze w 2015 roku znajdowała się na trzecim, najniższym poziomie, jeśli chodzi o kwestię zapobiegania handlowi ludźmi. Równie źle było w Wenezueli, Korei Północnej i Sudanie Południowym. Ta historia rozgrywa się w dzielnicach czerwonych latarni (gdzie autorka stara się zrozumieć, dlaczego prostytucja w Tajlandii jest nielegalna), slumsach (gdzie odkrywa, że niemal dwie trzecie dorosłych Tajów pracuje na czarno), portach rybackich (gdzie zdarza się, że dorośli mężczyźni znikają w fabrykach i na łódkach rybackich) i schroniskach dla uchodźców (gdzie sprawdza, jak się podróżuje po Azji bez paszportu). Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii to opowieść o tym, co to właściwie znaczy „kupić człowieka”. Czy człowiek może sam się sprzedać? Co sprawia, że chce to zrobić? Gdzie przebiega granica między pomocą a handlem? Kto może sobie pozwolić na wolność? I dlaczego akurat w Tajlandii, w której niewolnictwo zniesiono na początku XX wieku, i której nazwa oznacza „kraj wolnych ludzi”, problem wciąż jest aktualny?
Data wydania: 2017-01-16
ISBN: 978-83-947254-7-1, 9788394725471
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
Seria: Reporterska (Dowody na Istnienie)
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 224

Autor

Urszula Jabłońska Urszula Jabłońska Absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Publikuje m.in. w „Piśmie. Magazynie opinii”, „Dużym Formacie” i „Wysokich Obcasach”. Jej reportaże ukazały się również w książkowych zbiorach Walka jest kobietą...

Pozostałe książki:

Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii Mur. 12 kawałków o Berlinie Walka jest kobietą Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (14) /luty 2019 Światy wzniesiemy nowe
Wszystkie książki Urszula Jabłońska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Johnson
2022-04-28
6 /10
Przeczytane 📚2022 Audiobook Polskie Reportaż

Dobra książka, dobry reportaż, ale bardziej jako przewodnik po Tajlandii i patologiach społecznych, występujących wszędzie, acz dostosowanych do uwarunkowań i przemian społeczno politycznych tego kraju. Szumna okładka i tytuł sugerujące temat przymusowej prostytucji i handlu ludźmi to delikatnie mówiąc zmyłka. Początkowo zadzierzgnięty temat prostytucji szokuje w sposób jaki został typowo dla reportaży podany, potem się rozmywa o dobrowolność tego zajęcia ukazywaną oczami bohaterek reportażu. Lecimy przez seks turystykę, przez prawa mniejszości seksualnych i transseksualistów, by w końcu przejść płynnie do handlu ludźmi ogółem, mnichów buddyjskich i ich dyskusyjnych operacji finansowych (toczka w toczkę jak w Polsce kościoła katolickiego), trochę niewolnictwa współczesnego na patologii w polityce kończąc. W międzyczasie gdzieś tam zabawne dość ujęcie zarabiania na objawieniach, które brzmi dość znajomo. Wyjąwszy skrajności zjawisk, po odsłuchu reportażu miałem wrażenie, że pozmienianie nazw Tajlandia i okoliczne kraje na Polska i okoliczne kraje będzie nadal tak samo prawdziwie w faktach. Ciekawe, nierewolucyjne, dobre (szczególnie w odsłuchu audiobooka), acz w żadnym razie tylko i wyłącznie o niewolnictwie seksualnym. Bez szału, ale można.

× 21 | link |
EK
@EwaK.
2022-12-05
6 /10
Przeczytane

Chyba mam przesyt literatury opisującej nasz patologiczny świat. Co pozycja reportażowa, to gorzej, jakby opisywanymi krajami - regionami rządziło SAMOZŁO. Tu się ludzie nawzajem z głodu zjadają, tam porywają dzieci na narządy, tu kamieniuje się kobiety, gdzie indziej z głodu chłopiec zjada obrazy, które namalował. Mężczyźni zapijają się na śmierć, nawet kobiety w cywilizowanej Japonii nie mają lekko.W większości tych reportaży nieludzkie traktowanie, wyzysk, tępota, patologia. Korea, Meksyk, Maroko, Syria, Arabia Saudyjska i kilkanaście innych krajów.
Tutaj Tajlandia. Autorka tak dobrała bohaterów, że ich historie rozdzierają serce, tym bardziej, że kraj kojarzy nam się z miłymi sprawami i wakacyjnym słońcem, pogodą, plażą, morzem, uśmiechniętymi kobietami z kwiatami we włosach. A tymczasem czytelnika spotyka handel ludźmi, prostytucja, obozy pracy, uchodźcy z Birmy i ich dramatyczny los, krzywdzone dzieci i CAŁEZŁO tego świata. Tu rządzi pieniądz i ludzie, którzy innym ludziom gotują taki los. Nieznane oblicze kraju postrzeganego jako raj na ziemi.
Mimo iż opisywane zjawiska dotyczą nie tylko Tajlandii, ale i innych stron świata, to ciekawa, otwierająca oczy książka.

Tylko mnie ostatnio w takich publikacjach uwierają dwie sprawy.
Po pierwsze: patrzenie na świat tylko krytycznym okiem i przykładanie do wszystkiego naszej zarozumiałej europejskiej miarki. Bez brania poprawki na inność egzotycznych dla nas narodów, na niezrozumiałe dla nas uwarunkowan...

× 1 | link |
@Gabriela_Deda
@Gabriela_Deda
2020-09-19
6 /10
Przeczytane

„Człowiek w przystępnej cenie” to zbiór naprawdę niezłych reportaży, jednak mam sporty problem z tytułem oraz z okładką - są dość mylące. Problem handlu ludźmi i przemytu, zagadnień związanych z prostytucją czy porwań do pracy stanowi tutaj jedynie część całej książki. Muszę oczywiście przyznać, że wszystkie te teksty są na wysokim poziomie, jednak po tej pozycji spodziewałam się pogłębionego opracowania wyżej wymienionych problemów, a tymczasem dostałam misz-masz dotyczący zarówno tego, jak i wielu innych zagadnień. Przemyślałabym więc kwestię tytułu oraz doboru okładki, bo - jak już wspomniałam - mogą one wprowadzać czytelnika w błąd i powodować swego rodzaju rozczarowanie. Jeśli jednak przymkniemy na to oko, dostajemy ciekawe teksty dotyczące współczesnej Tajlandii i Tajów, ale także kilka informacji dotyczących historii kraju czy tych związanych z religią. Choć przed lekturą tej książki o Tajlandii wiedziałam niewiele, to wciąż nie czuję, by moja wiedza na temat tego kraju została jakoś szczególnie pogłębiona, co niestety jest raczej minusem tej pozycji - mam wrażenie, że autorka próbowała złapać zbyt wiele srok za ogon. Ale nie powinno to stanowić jakiegokolwiek „odstraszacza” od tej pozycji, bo mimo wszystko uważam ją za wartą przeczytania i nie traktuję jej lektury jako czasu zmarnowanego. Z pewnością jest to niezły punkt wyjścia do zgłębiania wiedzy o Tajlandii oraz problemach, z którymi muszą zmagać się nie tylko Tajowie, ale również imigranci przybywający do te...

× 1 | link |
@jenny777
2019-04-02
6 /10
Przeczytane

Dla osób, które już coś wiedzą o Tajlandii, początek niezbyt odkrywczy. Ale im dalej w las, tym bardziej wciąga. Niemniej porównując obraz początkowy i końcowy książka nabiera cennych w tym wypadku konkrastów.

Być Tajem/Tajką to nie jest taka piękna sprawa. Obrazują to poszczgólne teksty tej książki. Każdy kolejny "kopie" bardziej. Reporterka pokazuje trudy obyczajowe i kuturowe. Skupia się takżena polityce i religii. Wszystko w czarnych lub szarych barwach. Zastanawia się nad różnicą pomiędzy handlem a niewolnictwem. Pokazuje jak wygląda współczesna Tajlandia, a także to co kryje się pod powierzchnią.

× 1 | link |
@Maria100
2023-09-25
8 /10
Przeczytane
@marcello78
@marcello78
2023-05-05
5 /10
Przeczytane
@Madison
2022-10-24
6 /10
Przeczytane
MI
@Milena_2
2022-06-13
6 /10
Przeczytane
@slawomir_gumieniak
@slawomir_gumieniak
2021-08-14
5 /10
Przeczytane Etap 2 od drugiego pobytu w Drewnicy do 05.12.21
@Evita
2020-05-17
6 /10
Przeczytane Literatura faktu/reportaż Posiadam
@Aleksan
@Aleksan
2020-03-05
7 /10
Przeczytane
@nuttellacoco
@nuttellacoco
2020-02-08
8 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2019-11-20
6 /10
Przeczytane Indie i okolice Reportaże, literatura faktu
GA
@garbos
2019-10-01
4 /10
Przeczytane
@elfijka
2019-01-08
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl