Dama kameliowa

Alexandre Dumas (fils)
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 80 ocen kanapowiczów
Dama kameliowa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 80 ocen kanapowiczów

Opis

Małgorzata Gautier, paryska kurtyzana, ma licznych wielbicieli. Jej klientami są panowie z wyższych sfer. Pewnego dnia poznaje młodego i przystojnego Armanda Duvala. Oboje zakochują się w sobie. Jednak związek z kobietą lekkich obyczajów może zaszkodzić mężczyźnie w karierze. Małgorzata na prośbę ojca Duvala porzuca ukochanego, kłamiąc, że już go nie kocha. Życie jest okrutne dla młodej dziewczyny. Zapada ona na gruźlicę, a jej dni są policzone. Zrozpaczony Armand w dniu śmierci ukochanej dowiaduje się, co było przyczyną ich rozstania.
Tytuł oryginalny: La dame aux camelias
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-11-13014-2, 9788311130142
Wydawnictwo: Bellona
Seria: Perły Literatury
Stron: 224
Mamy 23 inne wydania tej książki

Autor

Alexandre Dumas (fils) Alexandre Dumas (fils)
Urodzony 27 lipca 1824 roku we Francji (Paryż)
Alexandre Dumas pisarz i dramaturg francuski, syn Alexandre'a Dumasa − ojca i jego przyjaciółki – Marie Catherine Labay.

Pozostałe książki:

Opowieści przygodowe Dama kameliowa Dama w perłach
Wszystkie książki Alexandre Dumas (fils)

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

" Moim zdaniem tworzyć żywe postacie można jedynie wtedy, gdy posiada się wielostronną znajom...

9.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Paryż, marzec rok 1847. Uwagę Aleksandra Dumasa przykuwa afisz głoszący wyprzedaż mebli i dóbr osobistych po zmarłej niedawno kobiecie. Kobietą tą okazuje się luksusowa kurtyzana Małgorzata Gautier, która przedwcześnie dokonała żywota na skutek ciężkiej choroby. Aleksander nigdy nie poznał Małgorzaty, znał ją tylko z widzenia, ponieważ była nieprz... {} Recenzja książki Dama kameliowa

Miłosny Mit

13.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

 Zaczęło się od spojrzenia. Przelotne spojrzenie w paryskim teatrze. Następnie spotkanie stało się historią miłosną. To była namiętność, która zakończyła się łzami, pozostawiając rozpacz zamienioną w powieść. W 1844 roku, w wieku 21 lat, Alexandre Dumas Syn poznał Marie Duplessis. Chciał zostać pisarzem, ona była już znaną kurtyzaną. Ich związek... {} Recenzja książki Dama kameliowa

@Christina@Christina {}× 2

"Dama kameliowa" - recenzja

3.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Już jakiś czas temu miałam okazję zapoznać się z twórczością Aleksandra Dumasa ojca. Ponieważ spotkanie to wypadło nader pomyślnie, zapragnęłam zaznajomić się również z piórem jego syna, który imię odziedziczył po ojcu. Zdecydowałam się w pierwszej kolejności sięgnąć po jego najpopularniejsze dzieło – Damę kameliową, inspirowaną ponoć wydarzeniami... {} Recenzja książki Dama kameliowa

wielka miłość, wielka niesprawiedliwość

27.11.2013

Muszę przyznać, że uważam Damę kameliową za absolutne arcydzieło. Przyjmuję ją zupełnie bezkrytycznie. No, może mam dwa zastrzeżenia: powieść jest zdecydowanie za krótka i, niestety, nie ma kontynuacji. Aleksander Dumas (syn) oparł powieść na prawdziwych przeżyciach opisując swój romans z Marie Duplessis. Dama kameliowa została wydana w 1848 roku ... {} Recenzja książki Dama Kameliowa

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2020-09-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Mam w domu 📚 Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Dentystka też baba czyli trochę romansideł i ckliwych historii

Tylko mężczyzna mógł napisać tak podniosłe dzieło na temat uczucia do prostytutki.

Czy kurtyzana zasługuje na prawdziwą miłość? Czy sam fakt profesji, którą się trudni oznacza, że jest ona złym człowiekiem?

Temat nie należy do najprostszych, a ja nie należę do osób, które lubią dawać taryfę ulgową sobie czy innym. Zdaję sobie sprawę, że bywają takie życiowe zakręty, które zmuszały i zmuszają do dziś kobiety do sprzedawania swojego ciała, ale czym innym jest dla mnie sytuacja, w której kobieta nie ma wyboru, a czym innym kiedy ta wybiera prostytucję świadomie, aby móc prowadzić rozrzutne życie.

"Jestem wreszcie zmęczona widokiem ludzi, którzy zawsze jednego żądają, którzy mi płacą i sądzą, że mi nie są nic winni. Gdyby każda poczynająca nasze haniebne rzemiosło, wiedziała co to jest, wolałaby zostać raczej pokojówką. Ale nie, chęć posiadania sukien, powozów, diamentów wabi nas".

Małgorzata Gautier nie może być więc postacią, którą jestem w stanie docenić. Współczułam jej na koniec, owszem, ale mimo wszystko nie potrafiłabym jej wszystkiego bezrefleksyjnie odpuścić, bo jednak okazało się, że nie jest aż tak rozpuszczona i wyrachowana, jakby się na początku wydawało. Podobnie nie jestem w stanie pojąć postępowania Armanda Duvala, ale to zapewne wynika z faktu iż nie jestem mężczyzną, a poza tym realia tamtej epoki wzbudzają we mnie momentami wstręt.

Muszę jednak uczc...

{}× 17 | Komentarze (1) | link |
@Tanashiri
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Mistrzowie literatury

Historia miłosna wszech czasów.
Powieść społeczno-obyczajowa odnosła ogromny sukces. Została przetłumaczona na kilkanaście języków i sfilmowana także kilkakrotnie.
Polecam szczególnie polski film w reżyserii Jerzego Antczaka z Anną Radwan w roli głównej.
Dzieło które pozwoliło Aleksandrowi Dumasowi (synowi) na zawsze wbić się w kanon literatury pięknej i jednocześnie zaszufladkowało go w tej właśnie jednej powieści.
Historia rozpoczyna się od spotkania Armanda Duvala z narratorem powieści na licytacji pamiątek po zmarłej już Małgorzacie Gautier.
Duval opowiada historię ich miłości, która od początku nie była usłana różami.
Małgorzata- sławna paryska kurtyzana rezygnuje ze swojego dotychczasowego życia aby móc ułożyć je na nowo u boku Duvala.
Starając się żyć jak gdyby nigdy nic ich szczęście burzy ojciec mężczyzny.
Prosi aby Małgorzata go opuściła, ponieważ przez ich związek cierpi rodzina Duvala a zwłaszcza reputacja jego młodszej córki.
Gautier zrywa z Armandem i na nowo staje się kurtyzaną.
Oboje są nieszczęśliwi. Małgorzata zapada na grużlice i umiera.
Armand Duval dowiaduje się dlaczego Małgorzata go opuściła co sprawia, że smutek i żal po jej śmierci są jeszcze bardziej dotkliwe.
Bardzo piękna historia o miłości. Miłości zakazanej. Osób z dwóch zupełnie innych światów.

{}× 6 | link |
@czerwonakaja
2021-03-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

"Boją się ciebie jak dzikiej bestii, gardzą tobą jak pariasem, otaczają cię jedynie ludzie, którzy zawsze biorą więcej niż dają i wreszcie pewnego pięknego ranka zdychasz jak pies, zgubiwszy przedtem wielu innych i siebie samą".

To moje kolejne spotkanie Z DAMĄ KAMELIOWĄ, drugie z książką, a z historią tej niedoścignionej miłości, która w tamtych czasach rzadko miewała szansę na powodzenie, za sprawą adaptacji filmowej już nie pamiętam które, na pewno nie ostatnie.

Piękna i smutna to opowieść, pełna brutalnej ingerencji w życie drugiego człowieka, poddaństwa określonym zasadom i konwenansom.
Okrutny los szydzi sobie z miłości dając jej nadzieję by później definitywnie i ostatecznie przeszkodzić szczęściu.
Pytanie tylko, czy to szczęście miałoby szansę na przetrwanie?

Jak prawdziwa to była miłość ze strony Armanda Duvala?
Wybrzmiewa to z każdej strony, na której snuje się jego opowieść o ukochanej Małgorzacie, o jego KAMELIOWEJ DAMIE...

Ta romantyczna i wzruszająca historia oddania i poświęcenia została osadzona w XIX-wiecznej Francji doskonale oddając klimat tamtych czasów oraz mentalność społeczeństwa z jego wadami i zaletami oraz rolami, jakie owe czasy miały dla kobiet i mężczyzn.
Lubię takie podróże w historię, i choć ta nie wnosi niczego nowego w naszą rzeczywistość, to uświadamia ile przez te wieki się zmieniło, a co w naszej mentalności wciąż tkwi, jak drzazga.

Na koniec powiem, że choć tytuł sugeruje kt...

{}× 4 | link |
@beata87
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Domowa biblioteczka

Przepiękny, klasyczny melodramat. Ponadczasowa opowieść o pięknej, nieszczęśliwej miłości. Wielokrotnie filmowana. Postać głównej bohaterki Małgorzaty Gautier odtwarzały najpiękniejsze i najwspanialsze aktorki w historii kina, m.in. Greta Garbo i Vivien Leigh. Historię kobiety kochającej kwiaty kamelii znają wszyscy, wszyscy się nią zachwycają. Wywołuje niezwykle silne emocje, genialnie napisana, niekiedy romantycznie słodka, innym razem naturalistycznie surowa i dosadna. Niezwykła, wyjątkowa, można ją czytać wielokrotnie i za każdym razem zachwyca.

{}× 2 | link |
@nadrektor
2010-08-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Chociaż opowieść ta nie dorównuje innym dziełom Dumasa, to czyta się ją szybko i przyjemne. Nie jest to książka porywająca i odkrywcza, ale napisana zgrabnym językiem. Tragiczna historia miłosna, bo przecież inne nie byłyby równie interesujące.

{}× 1 | link |
@milla
2013-04-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane

To wydanie powieści Aleksandra Dumasa jest redakcyjnym koszmarem! Błąd goni błąd, interpunkcja to jakaś wolnoamerykanka. Przecinki stawiane są bez sensu, albo znaki interpunkcyjne nie pojawiają się wcale - szczytem jest brak kropki na końcu zdania. Ta powieści nie widziała korekty! Nie polecam tego wydania, jeśli chcecie przeczytać "Damę Kameliową" lub "Sprawę Clemenceau" poszukajcie innej wersji tych powieści - oszczędzicie sobie nerwów. Czytając nie skupiałam się na akcji, a na wyłapywaniu kolejnych błędów. Temu wydaniu daję 1 gwiazdkę, ze względu na fatalną korektę, a raczej jej całkowity brak. Nie oceniam treści obu powieści Dumasa.

{} | link |
@ilka12
2016-03-11
Przeczytane

Po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że książki pisane takim stylem nie są dla mnie, ale...fajna wzruszająca historia przemiany kobiety, fajnie coś takiego przeczytać, miłość która zmienia postrzeganie świata i przewartościowuje wszystko w życiu. Ale jednak trochę nudna.

{} | link |
@Tanashi
2012-02-10
Przeczytane

Długo odkładałam ją na później i kończyłam po kilku stronach, ale w końcu zebrałam się w sobie. Historia piękna i smutna, niemniej jednak na końcu poczułam lekki zawód. Chyba spodziewałam się czegoś innego.

{} | link |
@abrakadabra
2010-03-16
Przeczytane

Byłam nastwiona tak sobie do tej książki. W końcu to jakiś stary romans... ale w końcu skusiłam się i przeczytałam. Nie żałuję, wręcz przeciwnie. Bardzo mi się podobała ;]

{} | link |
@liczbapi
2012-03-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Spodziewałam się czegoś lepszego. Historia całkiem zgrabna, ale irytował mnie główny bohater płaczący i lamentujący, gdy tylko nadarzy się okazja.

{} | link |
@Da-Nutka
2009-08-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Kiedyś byłam ta powieścią zachwycona, teraz juz troche mniej, ale na pewno warto przeczytać

{} | link |
@interplaygirl
2012-02-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Chcę przeczytać

Jedna z moich ukochanych książek, jedna z najpiękniejszych powieści świata.

{} | link |
@ajsza
2009-06-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Wakacje

Dużo opisów, trochę mało akcji, typowa książka o wielkiej miłości.

{} | link |
@Alaska1118
2014-05-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cudowna historia miłości, jednak czegoś mi w niej brakowało...

{} | link |
2011-08-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam

Piękna! Wzruszająca! Ujmująca! Warta przeczytania!

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“- Czy trzeba się liczyć z taką dziewczyną jak ja? - Z kobietą zawsze trzeba się liczyć, takie jest przynajmniej moje zdanie.”
{}× 1
#
“Kobiety nie mają litości nad mężczyznami, których nie kochają.”
{}× 1
#
“Kojarzono zawsze wieś z miłością. I słusznie, gdyż nie ma piękniejszego tła dla kobiety kochanej aniżeli błękitne niebo, kwiaty, samotność wśród pól i lasów.”
{}× 1
#
“Pogrążeni w miłości byliśmy jak dwoje pływaków, którzy wynurzają się na powierzchnię jedynie po to, aby zaczerpnąć powietrza...”
{}× 1
#
“Świat niepotrzebnie się starzeje, bo nie wyciąga wniosków z upływu czasu i nie staje się przez to mądrzejszy.”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe