Diuna

Frank Herbert
9.4 /10
Ocena 9.4 na 10 możliwych
Na podstawie 143 ocen kanapowiczów
Książka Diuna
Książka Diuna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.4 /10
Ocena 9.4 na 10 możliwych
Na podstawie 143 ocen kanapowiczów

Opis

"Diuna" F. Herberta z rysunkami i obrazami Wojciecha Siudmaka, w nowym tłumaczeniu Marka Marszała. Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu - substancji przedłużającej życie, umożliwiającej odbywanie podróży kosmicznych i przewidywanie przyszłości.Z rozkazu Padyszacha Imperatora Szaddama IV rządzący Diuną Harkonnenowie opuszczają swe największe źródło dochodów. Planetę otrzymują w lenno Atrydzi, ich zaciekli wrogowie. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne - przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak połączonych sił Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów, Paul - końcowe niemal ogniwo planu eugenicznego Bene Gesserit ? staje na czele rdzennych m ieszkańców Diuny i wyciąga rękę po imperialny tron. Diuna otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie SF: Nebula (1965) i Hugo (1966). ?Diuna jest jedyną w swoim rodzaju powieścią prezentującą złożoność i bogactwo wykreowanego świata. Poza Władcą Pierścieni nie znam niczego, co można by do niej porównać?. Arthur C. Clarke Frank Herbert (1920-1986) to jeden z najwybitniejszych twórców literatury SF, zdobywca prestiżowych nagród Hugo, Nebula i Prix Apollo, autor kilkunastu doskonałych powieści i zbiorów opowiadań, prekursor nurtu ekologicznego w fantastyce. Polski czytelnik zna m.in. jego Oczy Heisenberga, Gwiazdę chłosty, Władcę niebios i Twórców bogów. Sławę przyniósł mu jednak epokowy cykl ?Kroniki Diuny? ? barwna epopeja przedstawiająca dzieje pustynnej planety Arrakis, źródła najcenniejszej substancji we wszechświecie: melanżu. Dom Wydawniczy REBIS wyda sześciotomowy cykl ?Kroniki Diuny?, na który składają się powieści: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny i Kapituła Diuną.
Data wydania: 2007-03-07
ISBN: 978-83-7301-723-8, 9788373017238
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Kroniki Diuny
Seria: Diuna
Stron: 670
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Ur. 8 października 1920 w Tacoma, zm. 11 lutego 1986 w Madison Jeden z ważniejszych przedstawicieli amerykańskiej literatury science fiction. Twórczość Herberta określana jest jako hard science fiction i łączy zagadnienia z zakresu ekologii, filozofi...

Książki Frank Herbert

Wszystkie książki Frank Herbert

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kosmiczny epokowy epos o zdradzie, zemście i wodzie

Woda. Przezroczyste i krystaliczne H2O. Jest obok nas zawsze i generalnie mamy ją gdzieś. Spożywamy ją, pierzemy w niej i służy nam do codziennych ablucji, co więcej, wylewamy ją bezmyślnie nie przykładając większej wagi co się z nią dalej dzieje. Jest tam gdzieś ten „obieg”, niech on się martwi. Wy... czytaj dalej »

@Maynard @Maynard

Klasyka fantastyki - musisz to znać:)

Dawno temu (ponad ćwierć wieku już minęło) któryś z moich ówczesnych kolegów zaprosił nieletnie dziewczę (znaczy mnie) do kina - głównym celem tej wyprawy było zajęcie wakującej posady "boy-friend'a" więc film był oczywiście amerykański, bilety do krakowskiego kina "Kijów" (najlepsze kino w mieście)... czytaj dalej »

@anek7 @anek7

Diuna

Recenzując swoją ulubioną książkę, narażamy się na pewne zagrożenia. Pochłonąwszy lekturę po raz dziesiąty, znamy każdy szczegół, każdą postać i każdego kleksa. Mimo to biorąc dzieło ponownie do ręki, znajdziemy w nim coś nowego, czego wcześniej nie dostrzegliśmy. Taka książka nie ma wad. A właściwi... czytaj dalej »

@Medivh @Medivh

Moja opinia o książce

Opinie
@temptershell
@temptershell
2018-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Science Fiction Klasyka Posiadam
Nareszcie skończyłem czytać to epokowe dzieło science fiction jakim jest niewątpliwie pierwszy tom z serii Diuna. Szalenie skomplikowana książka z wieloma wątkami i bardzo rozbudowanymi elementami gospodarczymi, politycznymi, socjalnymi i religijnymi. Świetnie przedstawione, charyzmatyczne postacie i świetne, oryginalne opisy mentalnych dywagacji. Dla fanów science fiction to lektura obowiązkowa.
{}× 1 | link |
JU
@julicha
2011-09-25
Dlaczego mama twierdzi, że marnuję 1/3 zycia... ( autor: julicha) Pamiętam swoje pierwsze zetknięcie z fantastyką i SF jakby to było dzisiaj - przypadkiem zawędrowałam do części biblioteki, gdzie nie byłam wcześniej...Moja uwagę zwróciła najbardziej posklejana książka w sekcji: "Diuna" Herberta. Z myślą - Raz kozie śmierć - pożyczyłam. I nie żałuję, choć kiedy inni śpią, ja czytam fantastykę - spędzę więc nad nią 1/3 całego życia...Cóż to był za początek!!! Prawdopodobnie najlepsza książka SF/F kiedykolwiek napisana - niemożliwa do zaszufladkowania jako SF czy Fantasy, mistyczna, inteligentna, pełna akcji, z niezapomnianym światem, bohaterami, mitologią, całym kosmosem...Czytam ją sobie co m...
{} | link |
@hotaru
@hotaru
2007-08-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadane Nebula Awards Hugo Awards
We wszechświecie jedna tylko substancja pozwala na przemieszczanie się bez ruszania z miejsca. Jest nią melanż, przyprawa, i to od niej zależy istnienie Federacji rozsianej po różnych planetach. Co ważniejsze, przyprawy nie można zsyntetyzować i występuje na jednej tylko planecie - Arrakis, zwanej Diuną. Kto rządzi na Arrakis, rządzi melanżem, a melanż... rządzi Wszechświatem.Jakoś dziwnie unikam napisania komentarza do tek książki. Być może podświadomie czuję, że czegokolwiek bym nie napisał, i tak nie oddałbym w całości tego, na co "Diuna" zasługuje. Jest bezspornie zaliczana do klasyki gatunku, bo po prostu jest aż tak dobra.Występuje tutaj jedna z bardziej rozwiniętych koncepcji podróż m...
{} | link |
@SlumberGirl
@SlumberGirl
2011-05-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Biblioteczka :o
Diune kupiłam ponad rok temu i przez ten cały czas książka leżała u mnie na półce. W kółko próbowałam się za nią zabrać, ale jednocześnie mnie przyciągała i intrygowała, jak i odstraszała. Można powiedzieć, że bałam się, że nie podołam złożoności tej książki. Więc kiedy w końcu zaczęłam ją czytać, to dość ostrożnie, ale jak już wciągnęłam się w historię i świat to… Nie było powrotu. Znajdowałam byle wymówkę, aby dobrać się do książki, a w trakcie zajęć czy wykładów myślałam, żeby jak najszybciej wrócić i zagłębić się w dalszej lekturze. Świętna! – właściwie tak można ją określić. Złożona, bogata, wciągająca. Na pewno warta przeczytania! A teraz czekam, aż dotrze do mnie kolejna część.
{} | link |
@xkaraxx
@xkaraxx
2011-08-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Niesamowita, geniusz, klasyk . . . -można by tak było wymieniać całymi dniami. Fabuła, niespodziewane zwroty akcji, kontrowersyjne wątki i dużo, dużo innych. Przedstawiony świat jest taki odmienny od wcześniej spotykanych, wszystko jest świeże, ciekawe. Warto ją przeczytać, ponieważ na pewno wniesie coś ciekawego do waszego myślenia, zwróci uwagę na różne niedostrzegane wcześniej rzeczy, rozbudzi wyobraźni, pobudzi wasze reakcje. Spróbujcie, a nie będziecie żałować ;)
{} | link |
@zosogirl
@zosogirl
2010-12-04
Przeczytane
Całkowicie bezpodstawnie wzbraniałam się przed czytaniem wszystkiego co ma jakikolwiek związek z science fiction. Diuna zmieniła mój sposób patrzenia na ten gatunek, zdecydowanie. Dostałam ją w prezencie od chłopaka, który jest jej zagorzałym fanem. Pomyślałam, że coś musi w tym być i przeczytałam. Spodobała się bardzo i zauroczyła ogromnie. W tej chwili zasługuje na miano jednej z moich ulubionych książek.
{} | link |
@leskon
@leskon
2009-10-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Klasyka sama w sobie. Książka niezwykle klimatyczna – zwłaszcza epizody pustynne. Opisany świat jest niezwykle sugestywny i spójny, a przy tym tak bardzo odmienny od pozostałych kreacji literackich. Po przeczytaniu tej książki polityka i religia nigdy już nie będą takie jak wcześniej.
{} | link |
@Annie
@Annie
2008-09-25
Przeczytane
Film miałam w domu od dawna, ale postanowiłam, że najpierw przeczytam książkę, a potem obejrzę film. I to mnie uratowało. Ekranizacja się nie umywa do powieści! Książkę zdecydowanie warto polecić a film... ech. :/
{} | link |
@suavemente
@suavemente
2010-01-07
Przeczytane Fantastyka
Jedno slowo: WOW! Musialam sie sila zmuszac, zeby nie przeskakiwac co drugie slowo w tym pedzie "wiecej"! Genialne! Faktycznie, jedynym godnym porownania jest trylogia Tolkiena. Mistrzostwo.
{} | link |
@wojciechowska.am
2019-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Fantastyka
Bardzo dobra i mocna pozycja. Ale żebym padła z zachwytu to już niekoniecznie. Chylę za to czoła autorowi za wykreowanie tak autentycznego świata oraz bardzo żywych czarnych charakterów.
{} | link |
@BurntSnow
@BurntSnow
2009-08-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
spleść tyle wątków w książce, wyjść z tego obronną ręką i jeszcze napisać w ten sposób porywającą historię - tak powstaje arcydzieło. nie przeczytać tej książki to błąd.
{} | link |
@Vallad
@Vallad
2008-09-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Niesamowity świat, wciągająca, pełna intryg fabuła i nieustanna akcja. Książka godna polecenia. Nie to co film, który wypaczył obraz prezentowany w książce.
{} | link |
BE
@Bea
2007-08-30
Ksiazka, ktora sie nie starzeje. Cudowne szesc tomow czytania z zapartym tchem, powrotow do lektury i refleksji. Dla mnie wiecej niz klasyka gatunku.
{} | link |
TS
@nbw
2007-08-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
"od deski do deski", wszystkie części Franka Herberta. Niestety, do nowych (starych) części napisanych przez syna Franka przekonać się nie mogę.
{} | link |
@Pinkberry
@Pinkberry
2008-03-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zgadzam się z opisem książki, tak precyzyjnego, kompletnego świata nie można znaleźć w wielu książkach. Pozycja obowiązkowa dla fanów SF.
{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Diuna”- Frank Herbert

Książka Mesjasz Diuny
Mesjasz Diuny Frank Herbert
{}8.8/10
Minęło kilkanaście lat, odkąd Fremeni pod dowództwem Paula M...
Książka Bóg imperator Diuny
Bóg imperator Diuny Frank Herbert
{}8.7/10
Czwarta powieść Franka Herberta dotycząca uniwersum Diuny. P...
Książka Hyperion
Hyperion Dan Simmons
{}9.1/10
W obliczy zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wo...
Książka Dzieci Diuny
Dzieci Diuny Frank Herbert
{}8.7/10
FRANK HERBERT (1920-1986) to jeden z najwybitniejszych twórc...
Książka Gra Endera
Gra Endera Orson Scott Card
{}9.3/10
Pierwszy tom kultowego cyklu Carda. Wobec śmiertelnego z...

Cytaty z książki

Nie wolno się bać, strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie. Stawię mu czoło. Niech przejdzie po mnie i przeze mnie. A kiedy przejdzie, odwrócę oko swej jaźni na jeg...
Bogactwo to narzędzie wolności, ale pogoń za nim to droga do niewolnictwa.
Kiedy religia i polityka jadą na tym samym wozie, ci, co powożą, wierzą, że nic nie może im stanąć na drodze. Zaczynają pędzić na łeb na szyję. i nie pamiętają, że pędzącemu na oślep człowieko...
Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór.
Blichtr płynie z miasta, mądrość z pustyni

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}