Dwie samotności. Dialog mistrzów

Mario Vargas Llosa, Gabriel García Márquez
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Dwie samotności. Dialog mistrzów
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Ponad pół wieku temu, w 1967 roku, w Krajowej wyższej Szkole Inżynierii w Limie odbyło się osławione spotkanie dwóch młodych pisarzy latynoamerykańskich: Maria Vargasa Llosy i Gabriela Garcíi Marqueza. W kilkugodzinnej rozmowie poruszyli temat ludzkiej samotności, roli powieściopisarza w społeczeństwie oraz genezy, prawdy i fantazji w Stu latach samotności. Snując rozważania o kondycji powieści w Ameryce Łacińskiej, zastanawiali się także nad istotą tak zwanego boomu latynoamerykańskiego w literaturze, zjawiska, które wybuchło w owym czasie, stając się symbolem przebojowej tożsamości kontynentu.

Niniejsza publikacja zawiera teksty autorstwa Juana Gabriela Vasqueza, Luisa Rodrigueza Pastora, José Miguela Oviedo, Abelarda Oquendo, Abelarda Sancheza Leona i Ricarda Gonzaleza Vigila. Ci w większości naoczni świadkowie starają się odtworzyć atmosferę, w jakiej toczył się ów niepowtarzalny dialog mistrzów. Całości dopełniają wywiady z Gabrielem Garcíą Marquezem, wybór zdjęć ilustrujących jego pobyt w Peru oraz refleksje Maria Vargasa Llosy na temat życia i twórczości Kolumbijczyka poczynione już po jego śmierci. Suma summarum: książka niezbędna dla miłośników twórczości obu pisarzy.

„Ten dialog mistrzów, który łączył życie i literaturę (…) stopniowo przesiąkał narracyjną magią Garcíi Marqueza i Vargasa Llosy, i nikt z obecnych nie zauważał, że przeznaczony nań czas dobiega końca”

Abelardo Oquendo

Data wydania: 2021-04-21
ISBN: 978-83-287-1642-1, 9788328716421
Wydawnictwo: Muza
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 176
dodana przez: chudini0505

Autor

Mario Vargas Llosa Mario Vargas Llosa
Urodzony 31 marca 1936 roku w Peru ( Arequipa)
Mario Llosa Vargas wielokrotnie zmieniał miejsca zamieszkania – Lima, Madryt, Paryż, Barcelona, Grecja, Londyn to tylko kilka adresów noblisty. Pisarz przekraczał też granicę plotki i skandalu – ożenił się z własną ciotką, jego książki wielokrotnie ...

Pozostałe książki:

Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki Ciotka Julia i skryba Pochwała macochy Pantaleon i wizytantki Miasto i psy Kto zabił Palomina Molero? Święto Kozła Fonsito i księżyc Dwie samotności. Dialog mistrzów Raj tuż za rogiem Rozmowa w "Katedrze" Zeszyty don Rigoberta Gawędziarz Historia Alejandra Mayty Dzielnica występku Wojna końca świata Marzenie Celta Zielony dom Pół wieku z Borgesem Wyzwanie Szczeniaki Burzliwe czasy Dyskretny bohater Jak ryba w wodzie Wspomnienia Listy do młodego pisarza Lituma w Andach Izrael - Palestyna. Pokój czy święta wojna Piętnaście opowiadań iberoamerykańskich Zew plemienia Cywilizacja spektaklu O czytaniu i pisaniu. Wybór eseistyki Prawda kłamstw Temptation of the Impossible To dla Pani ta cisza
Wszystkie książki Mario Vargas Llosa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Publikacja, które powstała w wyniku współpracy dwóch wydawnictw, a to nie zdarza się często...

26.04.2021

Pierwszy raz mam do czynienia z publikacją, która powstała w wyniku współpracy dwóch wydawnictw, w tym wypadku Wydawnictwa Znak i Wydawnictwa Muza. Jednak nie tylko to jest dla mnie nowością. Tych pierwszych razów jest dużo więcej. Niestety nigdy nie miałam do czynienia z literaturą iberoamerykańską, a dwaj pisarze Gabriel Garcia Marquez i Mario V... Recenzja książki Dwie samotności. Dialog mistrzów

@StartYourDayWithBooks@StartYourDayWithBooks × 5

Mario i Gabo

11.05.2021

Przed ich spotkaniem zatrzęsła się Ziemia. A potem zapanowało milczenie. Dialog mistrzów rozpoczął się we wtorek, 5 września 1967 roku. Zegar wskazywał godzinę 13.30. Mario Vargas Llosa i Gabriel Garcia Marquez rozpoczęli swoją historyczną rozmowę. Tuż przed tym dniem Caracas nawiedziło trzęsienie Ziemi, które trwało trzydzieści jeden sekund... Recenzja książki Dwie samotności. Dialog mistrzów

@Zaneta@Zaneta × 4

Magiczni giganci literatury latynoamerykańskiej.

14.05.2021

Ruch literacki lat 60. i 70. XX wieku, zwany boomem latynoamerykańskim, to czas, kiedy prace grupy stosunkowo młodych powieściopisarzy latynoamerykańskich, przede wszystkim Julio Cortázara z Argentyny, Carlosa Fuentesa z Meksyku, Mario Vargasem Llosy z Peru i Gabriela Garcíi Marqueza z Kolumbii, stały się szeroko rozpowszechnione w Europie i na ca... Recenzja książki Dwie samotności. Dialog mistrzów

Spotkanie dwóch pisarzy

30.04.2021

"Sto lat samotności"- ten tytuł słyszał chyba każdy choć raz w swoim życiu. Przyznam, że kiedyś miałam chęć przeczytać tę sławną powieść, ale ostatecznie tego nie zrobiłam. Marqueza kojarzę także z innego tytułu, a mianowicie z "Miłości w czasach zarazy", ale tej powieści, także nie czytałam. A o Mario Vargasie Llosie nie słyszałam w ogóle. Nie uk... Recenzja książki Dwie samotności. Dialog mistrzów

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@daka_portal
2021-04-25
Przeczytane

Ta niewielka książeczka, którą czytamy dzięki inicjatywie aż dwu wydawnictw (Znak i Muza) – to taki brylancik dla miłośników literatury.

Jest to zapis owianej legendą rozmowy dwóch wielkich pisarzy iberoamerykańskich. Rozmowy, która odbyła się w Limie na początku ich znajomości oraz przyjaźni. Przyjaźni, która zresztą nie trwała zbyt długo. Raptem około dziewięciu lat. A zakończył ją - dosłownie! - cios zadany przez Mario Vargasa Llosę.

Jednak teraz, w 1967 roku, obserwujemy i przysłuchujemy się fascynującej rozmowie o literaturze, o magicznym świecie oraz takim myśleniu ludzi urodzonych na jednym, olbrzymim kontynencie. O tym, że istnieje coś odmiennego w naturze, doświadczaniu życia oraz reakcjach wobec jego nieuchronnych kolei coś, co odróżnia od reszty świata ludzi urodzonych w Ameryce Południowej, W sumie bez względu na to, w którym kraju tejże Ameryki mieszkają.

Tak wynika z zapisu tej rozmowy. Urocze jest, że w pewnym momencie, podczas dyskusji o pisarstwie Faulknera, którego obaj pisarze równie uwielbiają, są skłonni także jego zaliczyć do twórców południowo-amerykańskich, skoro wymyślił hrabstwo w stanie Missisipi, czyli całkiem niedaleko…

Ciekawy jest nastrój, jaki powstał wokół tej rozmowy, który też trwa mimo upływu czasu. Nawet po wielu latach, wśród ówczesnych słuchaczy, którzy teraz o tym opowiadają, czuć poruszenie, czuć jak wielkie emocje wzbudziło to spotkanie. Ciekawa jest ...

× 7 | link |
@miedzytytulami
@miedzytytulami
2021-04-28
9 /10
Przeczytane

Po pierwsze sięgając po tę książkę należy mieć świadomość czasu. Bo choć, moim zdaniem twórczość Gabriela Garcii Marqueza jest ponadczasowa, to aby czerpać przyjemność z czytania "Dwóch samotności" potrzeba filtra, zrozumienia, że dialog ten miał miejsce ponad pół wieku temu. Po drugie, kiedy pominąć kwestie, które z wielu przyczyn są niezrozumiałe (choćby realia polityczne tamtych czasów), pozostaje radość i fascynacja rozwojem, jakby nie patrzeć, niesamowitej konwersacji. Po trzecie, punktem wyjścia dla tej pozycji musi być książka "Sto lat samotności", która sama w sobie dostarcza niebywałych przeżyć. "Dialog mistrzów" bo taki podtytuł ma książka, to nic innego jak próba okiełznania tego, co Marquez zaoferował czytelnikom w swojej twórczości. Jest dyskusją na temat genezy powstania "Stu lat samotności", ale przede wszystkim fantastyczną okazją do poznania pisarza, a w zasadzie pisarzy. "Dialog mistrzów", to adekwatne stwierdzenie, bo z każdym kolejnym zdaniem, ta książka pokazuje kunszt jakim posługuje się zarówno Gabriel Garcia Marquez jak i Mario Vargas Llosa.
.
Wiem, że zdania na temat "Dwóch samotności" są podzielone i w pełni to rozumiem, bo bardzo wiele nas różni od tych konkretnych pisarzy. Jednak mnie ta rozmowa urzekła, pokazała zupełnie inny poziom pisarskiego świata.

× 2 | link |
@dreambooks25
@dreambooks25
2021-04-26
9 /10
Przeczytane

„Dwie samotności. Dialog mistrzów” – Gabriel Garcia Marquez, Mario Vargas Llosa

Książkę przeczytałam dzień po jej premierze, ale nie mogłam zabrać się do jej recenzji przez kilka dni. Mam ogromnie mieszane uczucia po jej lekturze. Spodziewałam się – no w sumie nie wiem do końca czego, ale na pewno czegoś innego.

Mario Vargas Llosa wchodzi w niej w rolę dziennikarza, zadającego pytania (ewentualnie niekiedy przedstawia swoje zdanie) Gabrielowi Garcia Marquezowi. Zadaje mu pytania o jego twórczość, literaturę latynoską. Ogromna ilość tematów kończy się na analizie „Stu lat samotności” oraz próbie przypisania jej fabuły prawdziwemu życiu Marqueza. Llos niczym spowiednik dotyka najtrudniejszych tematów, sam zaś Marquez jak sprawny dyplomata odpowiada na nie. Rozmawiają oni również o literaturze iberoamerykańskiej, o jej początkach oraz fenomenie. Podejmują problem roli pisarza i literatury w kulturze.

Podsumowując książka ma niecałe dwieście stron i czyta się ją nad wyraz szybko. Niewątpliwie jest to dialog dwóch autorytetów z dziedziny literatury latynoskiej. Jednakże moim zdaniem za dużo w niej Marqueza, a za mało Llosa… Oczywiście jest to moja subiektywna opinia i nie każdy musi się z nią zgadzać. Jeżeli nie czytałeś/łaś „Sto lat samotności” to nie polecam lektury „Dwóch samotności” przed nią – zbyt wiele w niej spoilerów.

P.S. Nie można zapomnieć o okładce, wydawnictwa wykonały kawał świetnej...

× 1 | link |
@w_swiecie_ksiazek
@w_swiecie_ksiazek
2021-05-04
7 /10
Przeczytane

Dwie samotność przyciągają wzrok za sprawą pięknej okładki i twardej oprawy. Ale czy środek jest warty uwagi?

Literatura latynoamerykańska jest dla mnie jeszcze nieodkryta. O ile o Marquezie gdzieś tam kiedyś coś obiło mi się o uszy, to Llosie nie słyszałam nigdy. A to podobno mistrzowie, więc ta książka była dla mnie swego rodzaju eksperymentem i możliwością poznania wspomnianych wyżej twórców.

Na pewno jest perełka dla wszystkich miłośników literatury latynoamerykańskiej i obydwu pisarzy. Jej najbardziej interesującą częścią jest dialog, a raczej wywiad, bo warto zwrócić uwagę na to, że to Maria Vargas Llosa wciela się w rolę prowadzącego rozmową, dając tym samym Marquezowi główną rolę i uwagę. Cała ich rozmowa w dużej mierze skupia się na pisarstwie. Marquez opowiada o procesie tworzenia, wyrabiania warsztatu, źródłach inspiracji, pomysłach i bohaterach. Dzieli się pewnymi smaczkami odnośnie książki „Sto lat samotności”. Llosa w umiejętny sposób pytaniami prowokuje go do opowieści o swoim dzieciństwie i rodzinie. Razem zastanawiają się nad rolą pisarza w polityce i społeczeństwie, bo Llosa czasami też dzieli się swoim poglądami, które nie zawsze są zgodne z punktem widzenia Marqueza.

Cała reszta w postaci dodatkowych relacji i wywiadów ze świadkami tego wydarzenia jest tylko dodatkiem, w moim odczuciu zbędnym, bo wszystko staje się takie rozdmuchane. Zazdroszczę im tego, że byli i widzieli, bo ta rozmowa była ciekawa i, mimo że na początku w...

| link |
@etiudyliterackie
2021-04-29
8 /10

Jak uważasz, czemu służy zawód pisarza?
To pierwsze pytanie jakie zadał Mario Vargas Llosa Gabrielowi Garcia Marquezowi podczas ich pamiętnej rozmowy w 1967 roku w Limie.

A Wy jak odpowiedzielibyście na to pytanie?

Choć zarówno Vargas, jak i Marquez byli już w tamtym czasie uznanymi pisarzami, to właśnie ten pierwszy wziął na swoje barki prowadzenie wywiadu. Nie stawiał pytań dotyczących tylko twórczości Marqueza, ale również zagadnień odnoszących się do zawodu pisarza, kultury latynoamerykańskiej i tego, jakie zadanie niesie za sobą literatura.
Kolumbijski pisarz zwrócił uwagę na to co stanowi klucz do powstania powieści. Nie są to tylko przeżycia osobiste, które u Marqueza miały bardzo duży wpływ na tworzenie tekstu, ale również podstawy kulturowe, fakty historyczne i społeczne.

Bardzo podobał mi się język, którym posługiwali się panowie.
Niezmiernie ciekawy był fragment, kiedy to była mowa o tym, że autor mając w głowie całą treści swojej chyba najbardziej znanej książki Sto lat samotności, musiał jednak poczekać kilka lat, aby wzbogacić swój warsztat i znaleźć odpowiednie słowa, które będą w stanie przekazać w idealny sposób jego myśli.

W książce nie znajdzie tylko wywiadu dwóch gigantów literatury, zawarte są w niej również słowa innych, którzy mieli okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu, czy spostrzeżenia Llosy o swoim rozmówcy.

Niewątpliwie owa rozmowa zachęciła mnie do poznania twórczości obu artystów, bo pr...

| link |
PD
@kontakt_6
2021-04-26
8 /10

Istnieją książki, które w chwili wydania stają się tytułami ważnymi dla dziejów literatury i kultury. Tak właśnie jest z tytułem "Dwie samotności. Dialog mistrzów”.
Książka jest namacalnym faktem zetknięcia się dwóch jednych z najbardziej docenionych twórców literatury na świecie.

Pierwsza Dama o książkach

| link |
@HaWanka
2022-11-30
8 /10
Przeczytane wydanie tradycyjne ojcu się spodoba
@DZIKA_BESTIA
2021-06-24
8 /10
Przeczytane Bio wspomnienia, fakty i albumy Mario Vargas Llosa Gabriel Garcia Marquez
@mommythereader
2021-05-14
7 /10
Przeczytane
@Zaneta
2021-05-11
10 /10
Przeczytane 2021 MAJ
@inzynier.i.ksiazki
@inzynier.i.ksiazki
2021-04-30
7 /10
@karolina92
2021-04-30
6 /10
Przeczytane
@StartYourDayWithBooks
@StartYourDayWithBooks
2021-04-26
7 /10
Przeczytane
@toptangram
2021-04-24
8 /10
Przeczytane
@ReniBook
@ReniBook
2021-04-21
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dwie samotności. Dialog mistrzów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat