Dzieła zebrane t.1

Immanuel Kant
Dzieła zebrane t.1
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W imieniu toruńskiego środowiska filozoficznego chcielibyśmy Państwu przedstawić polskie wydanie Dzieł zebranych Immanuela Kanta. Nasz projekt wzoruje się na edycji Kants Werke „Akademie-Ausgabe” Pruskiej Akademii Nauk (tomy I–VIII) i uwzględnia tylko pisma skierowane do druku przez samego Kanta. W źródłowym wydaniu Pruskiej Akademii Nauk zamieszczono ponadto opublikowane za życia filozofa manuskrypty z jego wykładów: z Antropologii w ujęciu pragmatycznym, Logiki Jäschego, Pedagogiki (są one dostępne w tłumaczeniach polskich) oraz z Geografii fizycznej. Po odnalezieniu kolejnych nieznanych rękopisów okazało się, że kryterium przyjęte w edycji Akademie-Ausgabe było zawodne. Współcześnie dysponujemy wydaniami licznych manuskryptów notatek z wykładów Kanta, zarówno w wymienionych powyżej dziedzinach, jak i z zakresu moralności, filozofii religii, encyklopedii filozoficznej. Pełną wiedzę o treści prowadzonych przez kilkadziesiąt lat wykładów królewieckiego filozofa może więc dać dopiero lektura wszystkich dostępnych źródeł. Nasze wydanie zamierzamy zawrzeć w tomach, obejmujących: Pisma przedkrytyczne (tom pierwszy), Krytykę czystego rozumu (tom drugi), Krytykę praktycznego rozumu, Metafizyczne podstawy przyrodoznawstwa, Uzasadnienie metafizyki moralności, Prolegomena do wszelkiej przyszłej metafizyki, która będzie mogła wystąpić jako nauka (tom trzeci), Krytykę władzy sądzenia (tom czwarty), Metafizykę moralności, Religię w obrębie samego rozumu, Spór fakultetów (tom piąty), Pisma po roku 1787 (tom szósty). Edycja skierowana będzie do wszystkich środowisk polskiego życia kulturalnego i z tego powodu, mając na względzie różnice w sposobie interpretacji myśli Kanta przez poszczególnych komentatorów wywodzących się z różnych środowisk, zamierzamy opatrzyć wydane tu pisma jedynie niezbędnymi informacjami warsztatowymi.W imieniu toruńskiego środowiska filozoficznego chcielibyśmy Państwu przedstawić polskie wydanie Dzieł zebranych Immanuela Kanta.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-231-2493-1, 9788323124931
Wydawnictwo: Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Cykl: Immanuel Kant: Dzieła zebrane, tom 1
Kategorie: Filozofia, Naukowe
Stron: 986

Autor

Immanuel Kant Immanuel Kant
Urodzony 22 kwietnia 1724 roku w Niemczech (Królewiec)
Niemiecki filozof oświeceniowy, profesor logiki i metafizyki na Uniwersytecie Albrechta w Królewcu. Jeden z najwybitniejszych reprezentantów oświecenia. Immanuel Kant był twórcą filozofii krytycznej (transcendentalnej), zakładającej, że podmiot jest...

Pozostałe książki:

Prolegomena Antropologia w ujęciu pragmatycznym Dzieła zebrane Tom 6 Dzieła zebrane Tom 3 O potędze ducha
Wszystkie książki Immanuel Kant

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Dzieła zebrane t.1? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzieła zebrane t.1. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dzieła zebrane tom 5
Dzieła zebrane tom 5
Immanuel Kant
W niniejszym V tomie dzieł zebranych Kanta zamieszczone zostały jego dwie główne rozprawy z zakresu ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl