Dzieła zebrane t.3

Ireneusz Iredyński
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Dzieła zebrane t.3
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Iredyński manipuluje. Swoim bohaterem, własnym wizerunkiem, tradycjami literackimi, nawiązaniami, stylami, a nade wszystko ? czytelnikami. Protagonistą powieści Manipulacja jest artysta, który para się rzeźbą i tworzy instalacje, ale także który manipuluje, manipulacjom podlega i manipulacjom się przygląda. A rzecz się dzieje na styku jawy i snu, w mitycznym Zurychu, gdzie wernisaż zorganizowany przy użyciu kiszek zwierzęcych miesza się z Murzynem w osiemnastowiecznym fraku i różową kukłą śmierci z papier-mâché, gdzie anarchizujący wyznawcy goszyzmu rywalizują o swe racje z wewnętrznym demonem Stefana Pękały ? arcymuchą, gdzie stare spotyka się nowym, a ?poezja obrzydzenia? jest modna.
Iredyński wyśmiewa świat sztuki? Z pewnością. Śmieje się z siebie? Zapewne. Do tego ironizuje, droczy się, wykrzywia obraz. Jak pisał Piotr Bratkowski: ?W świecie, w którym panuje absolutna dominacja konwencjonalnych zachowań kulturowych, jedyną formą walki człowieka o własną tożsamość jest permanentna autokreacja?*. Ale gdzieś pod tym wszystkim odnaleźć można rozpaczliwą próbę ucieczki przed śmiercią, a przez groteskę, surrealizm i wulgarność realności przenika gorzka konstatacja, że uciec od śmierci nie można.
* Piotr Bratkowski, Historia jednej prowokacji, ?Literatura? 1988, nr 2 (luty).

Manipulacja mogłaby nosić tytuł Śmierć w Zurychu, jest bowiem wersją mitycznej opowieści o sztuce kuszonej przez Złe. Jak zwykle jest to historia artysty, który w połowie drogi swojego żywota udał się w niebezpieczną podróż w towarzystwie śmierci i diabła. (?) Iredyński w ogóle jest wyjątkiem na tle prozy, która zamienia się powoli w rodzaj stylizowanego pamiętnikarstwa. On operuje fabułą i fikcją i chce, jak się zdaje, pisać samym ?głosem literatury?. W tym głosie najbardziej słychać, jak zawsze, głos trochę starszych kolegów po piórze ? przyswojony, ale przez ironię. W Manipulacji pada pytanie, co zrobić z niższym humanizmem, gdy drzewo życia się starzeje? Co można zrobić wobec śmierci? Wobec śmierci nic nie można zrobić, tylko uznać, że jest jak jest, i starać się zachować formę. Życie staje się sztuką zachowania formy, a sztuka staje się sprawą rzemiosła.
Marta Piwińska

Manipulacja (?) jest próbą analizy momentu załamania się bohatera znanego z twórczości Iredyńskiego. Może użycie określenia ?załamanie się? nie jest w odniesieniu do rodzaju jego przeżyć całkiem stosowne ? bohater Manipulacji załamując się, tracąc przeświadczenie o przejrzystości świata, zyskuje dojrzałość, której wcześniej nie posiadał. Kiedyś, gdy miał czternaście lat, ?świat otworzył się przed nim jak brama, za którą było wszystko?. Teraz, po tych perypetiach, wie już, że to ?wszystko? nie jest dla niego, że zasięg jego ramion jest ograniczony.
Leszek Bugajski
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-61748-25-0, 9788361748250
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Kategoria: Powieść polska

Autor

Ireneusz Iredyński Ireneusz Iredyński
Urodzony 4 czerwca 1939 roku w Polsce (Stanisławów, Ukraina)
Polski prozaik, dramaturg, poeta, scenarzysta, autor tekstów piosenek oraz twórca licznych słuchowisk radiowych. Po wojnie rodzina Iredyńskich przeniosła się ze Stanisławowa do Bochni. Ireneusz znajdował się pod opieką ciotek i babki, gdyż jego ...

Pozostałe książki:

Ryba płynie za mordercą Dzieła zebrane tom 2 Dzieła zebrane. Tom 1 Bajki- nie tylko o smoku Almanach młodych 1955/1956
Wszystkie książki Ireneusz Iredyński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czytajmy starych pisarzy!

{} WYBÓR REDAKCJI
15.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Ten tom dzieł niegdyś kontrowersyjnego autora, który umarł ponad 30 lat temu i jest obecnie zupełnie zapomniany, a niesłusznie, zawiera jedynie minipowieść 'Manipulacja'. Mamy tu opowieść o rzeźbiarzu, Stefanie Pękale, który dostaje zaproszenie na stypendium artystyczne do Zurychu, jedzie tam bez znajomości jakiegokolwiek języka i poczyna sobie d... {} Recenzja książki Dzieła zebrane t.3

@almos@almos {}× 14

Iredyński po raz trzeci

20.11.2012
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Na trzeci tom "Dzieł zebranych" składa się jedna z najpopularniejszych powieści Iredyńskiego, szeroko komentowana przez ówczesną krytykę historia pt.: "Manipulacja". Opowieść o malarzu wyjeżdżającym na zagraniczną wystawę do Zurychu nie wydaje się w zasadzie niczym nowym. Jeśli jednak dodać do tego fakt, że Stefan Pękala - ów malarz to nieprzeciętn... {} Recenzja książki Dzieła zebrane t.3

Moja opinia o książce

Opinie

@almos
2021-01-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane ebook literatura piękna
WO
2014-07-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@ewa.kluska
2012-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzieła zebrane t.3. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl