Dziennik 1870-1879

Francis Kilvert
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Dziennik 1870-1879
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Niezwykłe spojrzenie na życie angielskiej prowincji u schyłku XIX wieku. Pastor Robert Francis Kilvert zaczął prowadzić swój sławny Dziennik 1 stycznia 1870 roku. Pierwszy zapis w udostępnionej czytelnikom wersji nosi datę 18 stycznia - nie wiemy więc, czy i jak uzasadniał rozpoczęcie prowadzenia dziennika akurat z początkiem owego roku. Na szczęście 3 listopada 1874 pisze: „Po co prowadzić taki obszerny dziennik? Nie umiem na to odpowiedzieć. Po pierwsze życie wydaje mi się czymś tak ciekawym i cudownym, że byłoby chyba żal nawet tak skromnego i monotonnego żywota, jak mój, gdyby przeszedł bez śladu czy zapisu, choćby takiego jak ten. Sądzę także, iż zapis ten może rozbawić i zainteresować część potomnych”. Kilvert miał prawdopodobnie na myśli rodzinę, a nie krąg czytelników, który w końcu objął cały świat. Dziennik Kilverta, po ukazaniu się w latach 1937-1940, uznano za równie istotny z socjologicznego punktu widzenia dokument zanikającego życia XIX-wiecznej wsi angielskiej, jak powieści Thomasa Hardy'ego, rówieśnika Kilverta. Z drugiej strony pod pewnymi względami zapiski Kilverta obalają powszechnie funkcjonujące stereotypy o czasach wiktoriańskich. Jak tu bowiem po lekturze tych pamiętników nadal powtarzać opinie o pruderyjności epoki, skoro wiejski pastor może bez widocznego skrępowania kąpać się nago na ogólnie dostępnej plaży…
Tytuł oryginalny: Kilvert's Diary
Data wydania: 2016-02-22
ISBN: 978-83-7785-453-2, 9788377854532
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 444

Autor

Francis Kilvert Francis Kilvert
Urodzony 3 grudnia 1840 roku w Wielkiej Brytanii (Chippenham)
Duchowny angielski, którego pamiętniki odzwierciedlały życie wiejskie w latach 70. XIX wieku i zostały opublikowane ponad pięćdziesiąt lat po jego śmierci.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dziennik 1870-1879 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@MgorzataM
2020-03-06
8 /10
Przeczytane Y: 2017 X: Albion A: Posiadam X: Auto/biografia, pamiętnik, wywiad

„Dziennik” Francisa Kilverta stanowi czarującą lekturę dla anglofilów zakochanych w angielskiej prowincji. Autor, anglikański pastor, opisuje codzienność walijskiego pogranicza. Żywo, barwnie, plastycznie. Opowiada o swoich spotkaniach z rodziną, przedstawicielami klasy wyższej, prostymi ludźmi. Przywołuje ich wspomnienia, anegdoty, przesądy. Opowiada o codzienności – spacerach, posiłkach, pracy, ale także o piknikach, tańcach, bójkach i pijaństwie współziomków. Jest osobą niezwykle popularną i lubianą, wiele osób okazuje mu swoje przywiązanie. Będąc szalenie towarzyskim człowiekiem, oswoił jednak również samotność, o czym wspomina kilkakrotnie na łamach dziennika.
Wyrażając ekstatyczną radość istnienia popada od czasu do czasu w egzaltację, ale dla tak czarującej osobowości jestem w stanie przejść nad tym do porządku dziennego. Pomimo, że napisane wiele lat temu jego refleksje, wnioski, uwagi wcale nie trącą myszką a wręcz przeciwnie, wydają się być głoszone przez osobę nam współczesną.

Kilvert był bardzo bystrym i empatycznym obserwatorem, nie umykały mu smutki ludzi mniej uprzywilejowanych od niego; starał się pomagać w ramach porządku społecznego w jakim przyszło mu żyć. Kochliwy romantyk, był niezwykle wrażliwy na wdzięki niewieście, wiele miejsca w swoich zapiskach poświęcił opisom młodych panien, zarówno ich aparycji jak i strojom. Ogromnie lubił dzieci, miał dla nich wiele czułości, niestety nie doczekał się własnych, pomimo iż bardzo ich pragnął.
...

× 9 | Komentarze (1) | link |
@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca

Francis Kilvert, był pastorem, który w latach 1870-1879 prowadził dziennik, pamiętnik, w którym zawarł obserwacje na temat życia, w czasach gdy na tronie angielskim zasiadała królowa Wiktoria, a Imperium Brytyjskie, było jednym, z najpotężniejszych mocarstw na świecie.Oczywiście, książka ta nie zawiera wszystkich wpisów, przemyśleń pastora, jest to jednak niezwykle obszerny wybór.

Autor wykazał się niezwykłą i daleko idącą przenikliwością, obserwując toczące się wokół życie i zmiany jakie zachodziły nie tylko w jego ojczyźnie, ale i na całym świecie.W swoich obserwacjach nie skupia się na tak zwanych elitach, ale poświęca dużo uwagi maluczkim, dla których miał dużo życzliwości.Wplótł w swoje przemyślenia, również mnóstwo anegdot, które czyta się nie raz z uśmiechem na twarzy.Inteligentny i oczytany człowiek, który swoje dywagacje, na różne tematy, potrafił przedstawić niezwykle ciekawie i ujmująco.Cóż można dodać więcej.Wspomnienia te, są na pewno warte uwagi i powinny każdemu przypaść do gustu, nie tylko wielbicielom epoki wiktoriańskiej, do których i ja się zaliczam.

× 1 | link |
@oliwa
2022-01-28
8 /10
Przeczytane Biografie, wspomnienia

Cytaty z książki

Gdy po południu siedziałem w cieniu akacji na trawniku, rozkoszując się ciepłym słońcem świętego jesiennego dnia, czułem, że bycie żywym jest prawdziwym luksusem.
Potem pastor Fordington opowiedział mi o stanie, w jakim znalazł swoją parafię przed pięćdziesięcioma laty. Za pamięci najstarszych ludzi komunię przyjmowali tylko pastor, zakrystian i grabarz. Było szesnaście komunikantek, które przestały przychodzić, kiedy nie chciał im za to płacić. (…) W jednym kościele do komunii podeszło dwóch mężczyzn. Gdy pierwszemu podano kielich, ten dotknął swojej grzywki i powiedział: „Za pańskie zdrowie, sir”, a drugi: „Za naszego Pana, Jezusa Chrystusa”.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl