Dziennik pustki

Emi Yagi
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Dziennik pustki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy musisz zadbać o siebie, nawet kłamstwo się nada...

Shibata czuje się wykorzystywana w firmie, w której pracuje od kilku lat. Drobne, ale uciążliwe dodatkowe obowiązki zrzucane na nią ze względu na płeć są jej codziennością.
Wyczerpana tą sytuacją, pod wpływem impulsu kłamie, że spodziewa się dziecka. To całkowicie zmienia nie tylko jej pozycję w pracy, ale także całe życie. Odgrywanie roli przyszłej matki okazuje się zaskakująco komfortowe i pochłania ją bez reszty. Z dnia na dzień granica między kłamstwem a prawdą coraz bardziej się zaciera.

Dziennik pustki, miejscami surrealistyczny i pełen cierpkiego humoru, jest zapisem samotności, jakiej doświadczają kobiety. Japońskie społeczeństwo zapewnia jedynie powierzchowne rozwiązania i pozorne zrozumienie. Urodzisz – piekło; nie urodzisz – też piekło. Shibata postanawia zadbać o bezpieczne miejsce tylko dla siebie, pielęgnując w sobie małe kłamstwo.

Nadchodzi czterdziesty tydzień ciąży. Jaką przyszłość przyniesie „rozwiązanie”?

Ta opowieść o kłamstwie w przewrotny sposób obnaża prawdę o społeczeństwach, w których wartość jednostki jest mierzona jej użytecznością dla innych i gotowością do odgrywania z góry wyznaczonych ról.
Adrianna Wosińska, redaktor naczelna magazynu „TORII”


Tytuł oryginalny: 空芯手帳 (Kūshin Techō)
Data wydania: 2023-09-25
ISBN: 978-83-233-5275-4, 9788323352754
Wydawnictwo: Bo.wiem
Seria: Seria z Żurawiem
Stron: 160
dodana przez: Asamitt

Autor

Emi Yagi Emi Yagi
Urodzona w 1988 roku w Japonii
Emi Yagi urodzona w prefekturze Nagano, mieszka w Tokio. Ukończyła studia na Uniwersytecie Waseda. Obecnie jest zatrudniona jako redaktorka w czasopiśmie dla kobiet. Dziennik pustki, jej pierwsza powieść, zdobył nagrodę im. Osamu Dazaia, przyznawan...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gdy zapomnisz o sobie...

22.09.2023

Czasem wystarczy jedna książka, by poruszyć w tobie myśli. Myśli, które pojawiają się po lekturze, ale nie tuż po jej zakończeniu, a znacznie później, po kilku dniach. Pojawiają się samoczynnie, nawet wtedy, gdy głowę masz zaprzątniętą czymś kompletnie innym. Wyczytane słowa gdzieś się w tobie umiejscowiły i wracają i nagle dostrzegasz ich traf... Recenzja książki Dziennik pustki

Jestem po tej lekturze trochę zdezorientowana.

9.10.2023

Dziennik pustki to książka, która w nienachalny sposób porusza kwestię zrzucania na kobietę określonej roli i obowiązków tylko dlatego, że jest kobietą. Bardzo spodobał mi się sposób w jaki autorka przedstawiła zakorzeniony problem w społeczeństwie i to nie tylko japońskim, co sprawia, że pewnie sporo osób będzie mogło odnaleźć się w tej historii.... Recenzja książki Dziennik pustki

@sanaecozy@sanaecozy × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@paulaczyta
2023-10-16
7 /10
Przeczytane

Kiedy musisz zadbać o siebie, nawet kłamstwo się nada...

Shibita od lat pracuje w tej samej firmie, ale wcale nie czuje się tak doceniana, wręcz przeciwnie. Ma wrażenie, że że względu na płeć dostaje więcej zadań i jest wykorzystywana.

Kobieta jest zmęczona obowiązkami i chcąc trochę odpoczynku, zadbania o siebie, skłania się do dość nietypowego kłamstwa. Mówi, że spodziewa się dziecka, a to wywraca cały jej świat go góry nogami.

Nagle każdy o nią dba, nie ma aż tak wiele obowiązków i całkiem dobrze czuje się w urwaniu roli dobrej matki. Niezauważenie coraz bardziej wpada w swoje własne kłamstwo.

To bardzo życiowa, kobieca książka. Wskazuje to, jak często przemęczone i samotne czuje się kobiety, a także jak zmienia się wszystko kiedy są w ciąży, otocznie zachowuje się nagle zupełnie inaczej. Do tego jest to też obraz japońskiego społeczeństwa, gdzie żadna decyzja dla przyszłej mamy nie jest dobra.

To bardzo trudna sytuacja dla kobiet.
Cała książka jest interesująca, pozwala nam lepiej zrozumieć Japonię, kobiety, jest bardzo życiowa, skłania do refleksji.

× 1 | link |
@sanaecozy
2023-10-09
6 /10
@aga.kusi_poczta.fm
2023-09-22
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziennik pustki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat