Dziewczyny z placu

Dominika Buczak
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Dziewczyny z placu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Piękny, olśniewający potęgą Plac Konstytucji, z którym Pabisiakowie wiązali swoją przyszłość, wchodzi w wiek średni i traci blask. Budynki niszczeją, marmur się wyszczerbia, mieszkańcom przybywa zmarszczek. A w kraju jest coraz bardziej ponuro.
Maria Pabisiak nie jest już młodą dziewczyną, która naiwnie wierzy i ufa. Jako dojrzała kobieta robi bilans. Nie wszystko poszło po jej myśli – nigdy się nie zakochała, nie udało jej się zbudować relacji z synem. Ale nie podupada na duchu – skończyła 50 lat i chce wreszcie żyć pełną piersią. Na innych piętrach jej sąsiedzi też walczą o to, co dla nich najważniejsze. O prawa kobiet, o jedynie słuszną wizję Polski, o znalezienie równowagi pomiędzy pracą zawodową a zajmowaniem się niemowlakiem.
Na tle porozumień sierpniowych i mrocznego stanu wojennego budzi się nadzieja na nowy porządek. W centrum Warszawy ludzie rodzą się i umierają, czas płynie szybko, a bohaterowie znani z „Placu Konstytucji” zmagają się ze stanem wojennym, wybierają pomiędzy generałem a karnawałem, tworzą sztab wyborczy w kawiarni Niespodzianka i przyglądają się nowej Polsce, zajadając wietnamskie jedzenie prosto z budek. Próbują też rozwikłać zagadki z przeszłości i poznać rodzinne tajemnic, które nie pozwalają im zrozumieć siebie i swoich bliskich.
To opowieść o walce między tym, czego się pragnie, a tym co należy zrobić. O wyborach podyktowanych sercem i wymuszonych polityką. O pogmatwanych ścieżkach przeznaczenia i ironii losu.
Druga część wciągającej historii rodzinnej mieszkańców kamienicy przy Placu Konstytucji. Nowe plany, nadzieja na lepsze jutro i wiara w ukochane miasto, które w obliczu politycznych zmian nadal chce zachwycać.

Data wydania: 2020-06-17
ISBN: 978-83-8032-484-8, 9788380324848
Wydawnictwo: Wielka Litera
Cykl: Plac Konstytucji, tom 2
Stron: 304
dodana przez: Justyna_K

Autor

Dominika Buczak Dominika Buczak Dziennikarka, współautorka książek Gejdar oraz Pan od seksu. Pracowała w radiu, publikowała artykuły między innymi w „Wysokich Obcasach”, „Ja My Oni”, „Zwierciadle”, współpracuje z „Polityką” i gazeta.pl. Specjalizuje się w wywiadach i reportażach. ...

Pozostałe książki:

Gejdar Plac Konstytucji Całe piękno świata
Wszystkie książki Dominika Buczak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dalsze losy mieszkańców z Placu Konstytucji

28.08.2021

"Domaganie się prawdy za wszelką cenę nie zawsze jest słuszne. Niektóre tajemnice zmarłych powinny ujrzeć światło dzienne...Ale są też takie sekrety, które powinny pozostać z nimi w grobie." (str.224) Kontynuacja losów mieszkańców Placu Konstytucji moim zdaniem ciekawsza od części pierwszej. Polska za czasów Jaruzelskiego, Wałęsy i współczesna. B... Recenzja książki Dziewczyny z placu

@asach1@asach1 × 8

dziewczyny zaczynają walczyć o siebie

7.05.2021

„Dziewczyny z placu” to kontynuacja znakomitej powieści Dominiki Buczak „Plac Konstytucji”. Na tle odradzającej się niepodległości naszego kraju toczy się opowieść o dalszych losach Marii i jej bliskich. Sama bohaterka jest już dojrzałą kobietą, ma dorosłego syna i wnuka, którego nazywa synkiem. Rodzina powiększa się o kolejne kobiety a każda z ni... Recenzja książki Dziewczyny z placu

GŁOWA SIWIEJE, DUPA SZALEJE

23.04.2021

Lata mijają, a plac Konstrukcji trwa w swojej betonowej szarości i jest świadkiem kolejnych zmian i przemian, zarówno tych w kraju, jak i tych u Pabisiaków. Mania to już prawie sześćdziesięcioletnia Maria, a jej syn Adam dorósł i ożenił się z bladą kurą w nijakim płaszczyku, nijakiej spódniczce i nijakiej czapeczce. Irena, sąsiadka z dołu, jest z... Recenzja książki Dziewczyny z placu

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-02-19
7 /10
Przeczytane

W dużym skrócie: bardzo dobra kontynuacja bardzo dobrego „Placu Konstytucji”. Wiele wątków z pierwszego tomu się wyjaśnia, doszły nowe postaci, nowe problemy i nowe ich rozwiązania.

Choć osobiście nie ze wszystkimi poglądami umieszczonymi w książce się zgadzam, to jednak mnie one nie rażą – nie są bowiem przedstawione jako jedyna słuszna prawda, ale jako poglądy bohaterów.

Proza traktująca o życiu, o codziennych troskach (głównie kobiet), ale napisana z taką lekkością (nie mylić z infantylnością i banalnością), że mogłabym przeczytać i kilka kolejnych tomów. Tak więc, pani Dominiko, czekam.

× 3 | link |
@czytanie.na.platanie
2020-08-17
7 /10
Przeczytane Posiadam Przeczytane 2020 Współpraca

Nadszarpnięty zębem czasu Plac Konstytucji nie zachwyca jak przed laty, jednak nadal pozostaje niemym świadkiem ważnych wydarzeń w życiu nie tylko jego mieszkańców, ale i kraju. Bo Plac to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim ludzie go zamieszkujący. Ze swoimi często zawiedzionymi nadziejami, marzeniami, obawami i błędami.
Wracamy do czasu przemian. Gdy ludzie palili się do wyzwalania Polski, angażowali, rwali do działania, zmieniania, tworzenia. Mimo kolejek za wszystkim żyli nadzieją, strajkami, Wałęsą. Stan wojenny niweczy wszystkie ich wysiłki. W jednej chwili przecina wszystkie nitki nadziei.
To czas kiedy Polska jest podzielona na pół. Jesteś z nami, albo przeciwko nam.
Zaglądamy też do roku 2013. Tu również trwa walka. Tym razem o uszanowanie praw kobiet, mniejszości, o tolerancję i przestrzeganie demokracji. I tu widoczny jest bolesny podział między rodakami.
Przemiany i wydarzenia polityczne są tłem dla historii życia mieszkańców pewnej kamienicy. Marii, która oczekuje od życia więcej, niż ono jej zaoferowało. Magdy, która miota się pomiędzy własnymi pragnieniami, a chęcią sprostania oczekiwaniom innych. Roberta, zatwardziałego kibola, którego miłość uczy tolerancji, czy jego ojca Adama, skrywającego wstydliwą tajemnicę.
Z łatwością utożsamiłam się z bohaterami, mimo nieznajomości pierwszej części. Wręcz polubiłam ich, mimo, a może właśnie przez ich ludzką...

× 1 | link |
@bea-ta
2022-04-23
6 /10
Przeczytane przeczytane 2022
@asach1
2021-08-28
7 /10
Przeczytane
@warsztat_dobrego_nastroju
2021-05-07
8 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2021-04-22
8 /10
Przeczytane
@zksiazkapogodzinach
2020-08-06
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczyny z placu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Plac Konstytucji
Plac Konstytucji
Dominika Buczak
7.7/10
Dawno nie było tak wciągającej historii rodzinnej. Wciągającej i wzruszające jak kultowy "Dom". Jest...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl