Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?

Philip G. Zimbardo ...
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Jedna z najważniejszych prac nurtu psychologii dobra i zła. Autor interesująco prezentuje analizę eksperymentu stanfordzkiego i wykazuje ścisły związek z tym, co później wydarzyło się w więzieniu w Abu Ghraib. Przedstawia mechanizmy i czynniki, które czynią ze zwykłego człowieka oprawcę i ofiarę systemu. Udowadnia możliwość zmiany lub zapobiegania niechcianym zachowaniom jednostki lub grupy, dzięki zrozumieniu, jakie siły, wartości i skłonności przez nie przejawiane są wnoszone w daną sytuację. Uważa, że można mieć większy wpływ na zredukowanie niepożądanych indywidualnych reakcji przez wiedzę, pokazuje, jak ich unikać lub je modyfikować. Zimbardo poszukuje wyjaśnienia dla stwierdzonych zależności, odwołując się do dotychczasowych badań nad jednostkowymi postawami (poczucie władzy, konformizm i posłuszeństwo), a także nad oddziaływaniami szerszego środowiska społecznego (odindywidualizowanie, odczłowieczenie i znieczulica). Książkę zamyka rozdział na temat oporu wobec niepożądanych nacisków ze strony sytuacji społecznych i analiza postawy heroicznej, którą autor uważa za remedium na grożące nam z różnych stron zło.
Tytuł oryginalny: The Lucifer Effect. How Good People Turn Evil
Data wydania: 2017-07-12
ISBN: 978-83-01-19473-4, 9788301194734
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Stron: 486
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Philip G. Zimbardo Philip G. Zimbardo
Urodzony 23 marca 1933 roku w USA (Nowy Jork)
Philip G. Zimbardo amerykański psycholog pochodzenia włoskiego. Był profesorem Uniwersytetu Stanforda od 1968 roku (obecnie na emeryturze). Wcześniej wykładał na uniwersytetach Yale, New York i Columbia. Nadal prowadzi zajęcia z psychologii terroryz...

Pozostałe książki:

Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło? Psychologia i życie Nieśmiałość Paradoks czasu Psychologia. Kluczowe koncepcje. T.4 Psychologia osobowości Gdzie ci mężczyźni Psychologia. Kluczowe koncepcje. Tom 1: Podstawy psychologii Posłuszeństwo wobec autorytetu Psychologia. Kluczowe koncepcje TOM 3.Struktura i funkcje świadomości. MIĘKKA Zimbardo w rozmowie z Danielem Hartwigiem Bliżej siebie. Rozmowy z Mistrzami Psychologia Kluczowe koncepcje tom 2 Motywacja i uczenie się Psychologia Kluczowe koncepcje tom 5 Psychologia zmiany postaw i wpływu społecznego Psychology 6e Siła czasu Żyj lepiej, kochaj mądrzej
Wszystkie książki Philip G. Zimbardo

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło? aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2019-11-23
6 /10
Przeczytane Mam w domu 📚 Wiem, że nic nie wiem. Ale się staram :)

O SPE usłyszałam po raz pierwszy na zajęciach z psychologii klinicznej. Później obejrzałam film „Cicha furia. Stanfordzki Eksperyment Więzienny”, a teraz przyszedł w końcu czas na książkę. Pierwsze wrażenia po lekturze są trochę mieszane. Niby spodziewałam się jeszcze bardziej naukowego języka i nudnych psychologicznych opisów mało strawnych dla laika, a jednak książka po kilkudziesięciu stronach zaczynała męczyć i przez to czytałam ją naprawdę długo.

Sam eksperyment opisany jest bardzo dobrze, możemy dokładnie prześledzić jego przebieg i zobaczyć (mam nadzieję, że bez przypudrowywania) jak uczestnicy wchodzili w swoje role więźnia/strażnika i jakie były tego konsekwencje.
Oczywiście w książce pojawiły się nawiązania do Holokaustu czy "Władcy much" Goldinga, poza tym jednak autor przytacza kilka innych eksperymentów i wydarzeń, które mnie zaciekawiły i chętnie zapoznam się z ich szczegółami (szczególnie „Trzecia fala” Rona Jonesa, o której gdzieś coś słyszałam, ale nigdy nie zgłębiłam tematu).
Wnioski z eksperymentu aż proszą się o potwierdzenie kolejnym takim wydarzeniem, ale na to raczej nikt już nie uzyska zgody. W głowie również kołacze się pytanie: co ja bym zrobił/zrobiła w takiej sytuacji? Czy potrafiłabym pozostać sobą, czy pod wpływem otoczenia zaszłaby we mnie tak ogromna zmiana, jak w uczestnikach.
Jedyne co mnie trochę irytowało i w książce, i w filmie, to postawa Zimbardo gdy odpowiadał na pytanie, czy ten eksperyment był nieetyczny. Czasami ...

× 2 | link |
@sowkachoinowka
@sowkachoinowka
2009-03-30
10 /10
Przeczytane "zawodowe" mam - przeczytane

Zimbardo skłania do zastanowienia nad pozornie idiotycznym pytaniami "czy torturowałbyś ludzi, gdybyś miał nad nimi władzę?" "czy zabiłbyś człowieka w imię eksperymentu naukowego" "czy zgodziłbyś się na wymordowanie tysiąca ludzi, bo ktoś ci powiedział, że to dobre rozwiązanie?". Im dłużej czytamy, tym bardziej stajemy się niepewni odpowiedzi.Książka każe odejść od założenia, że jesteśmy z gruntu źli albo z gruntu dobrzy, a czyny zależą od naszej wolnej woli. Zimbardo analizuje szereg znanych i zmniej znanych eksperymetnów oraz wydarzenia z ostatnich wojen (w tym toczącej sie na naszych oczach "wojnie z islamskiej terroryzmem"), by pokazać, jak łatwo normalny człowiek może stać się potworem, i jaki wpływ na postępowanie jednostki ma system.Obowiązkowa pozycja dla polityków, prawników, nauczycieli i wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć świat.

× 1 | link |
@frodo
2009-02-18
10 /10
Przeczytane

Jak zawsze u Zimbardo barwnie i przystępnie opisane bardzo ważkie problemy. Od klasycznego eksperymentu stanfordzkiego autor po wiele innych stara się przybliżyć i zrozumieć problem zła. Na wielu poziomach. Polecam.

× 1 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
9 /10
Przeczytane Popularnonaukowe Posiadam

Wiele już napisano tutaj o tej książce, dodam więc tylko, co dla mnie stanowi jej największą wartość. Jest to dla uświadomienie, że stanie się złym człowiekiem grozi także mnie, to nie jacyś szczególnie zwyrodniali psychopaci dokonali największych zbrodni. Nie jest to przyjemna myśl, ale przynajmniej wiedząc jak przebiega proces przejścia na ciemną stronę mocy, można się wycofać na czas.

| link |
@19emilka93
2020-01-20
8 /10
Przeczytane

Obowiązkowa pozycja dla prawników, psychologów i nauczycieli. Miejscami przegadana, ciężko się czyta, ale początek i koniec bardzo wciągają. Polecam.

| link |
TR
@troka93
2022-05-18
9 /10
Przeczytane
M.
@m.skowronek
2022-05-11
8 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
2021-12-23
8 /10
Przeczytane 2012
@MLB
2021-06-22
7 /10
Przeczytane Popularnonaukowe/non-fiction/reportaż Papier
EF
@effyy92
2021-04-29
7 /10
Przeczytane Psychologia i inne
@mxkne
@mxkne
2020-03-26
9 /10
Przeczytane
@Marie
@Marie
2013-01-27
8 /10
Przeczytane
KO
@korba22
2012-10-09
8 /10
Przeczytane
@xmercuryx
@xmercuryx
2010-05-29
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat