Eli, Eli

Wojciech Tochman
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Eli, Eli
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Zapadająca w pamięć opowieść o biedzie, wykluczeniu i nadziei. A także o tym, gdzie leży granica między pełnym empatii patrzeniem a egoistycznym voyeuryzmem. Czy taka granica istnieje?

Onyx to ulica slumsów w Manili, stolicy Filipin; to miejsce niebezpieczne, brudne, głośne i przeludnione. Ludzie żyją tu z dnia na dzień, bo niczego nie mogą być pewni – ani tego, czy jutro będą mieli co jeść, ani tego, czy jutro będą żyć. Nędza jednakowo przygniata tu wszystkich, kobiety i mężczyzn, starców i dzieci, ale Eli, Eli nie poprzestaje na kreśleniu obrazów filipińskiego ubóstwa i portretów tonących w nim ludzi. To także opowieść o mieszkańcach Zachodu – białych turystach odwiedzających slumsy, reporterach dokumentujących biedę, odbiorcach ich książek. O nas.

„Byłem na Filipinach. Spojrzenie Tochmana na ludzką nędzę jest pełne empatii. Zachwyciłem się tą książką. Zachęcam do przeczytania”.
Wiktor Osiatyński

„Bezwzględna próba rozprawy z zawodem reportera, z bezmyślnością turystów uprawiających poorystykę (bieda-wycieczki, zorganizowane wyprawy do slumsów, w programie m.in. fotografowanie ubóstwa i bliskie, choć nieprzesadnie bliskie, spoglądanie nędzy w oczy, «przez szybkę», przez szkło iPada) i wszystkich zachwyconych lub przerażonych «widokami cudzego cierpienia»”.
Grzegorz Wysocki, Culture.pl
Data wydania: 2021-07-07
ISBN: 978-83-08-07409-1, 9788308074091
Wydawnictwo: Literackie
Seria: Poza serią
Kategoria: Reportaż
Stron: 208
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Wojciech Tochman Wojciech Tochman
Urodzony 12 kwietnia 1969 roku w Polsce (Kraków)
Opis: Debiutował jeszcze jako licealista (1987 rok) na łamach młodzieżowego tygodnika Na przełaj reportażem o szkolnej szatni. W 1990 roku rozpoczął pracę w dziale reportażu "Gazety Wyborczej". Pierwszym tekstem Tochmana była "Bajka o dobrym księgowy...

Pozostałe książki:

Bóg zapłać Jakbyś kamień jadła Wściekły pies Pianie kogutów, płacz psów Dzisiaj narysujemy śmierć
Wszystkie książki Wojciech Tochman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tochman o Filipinach

14.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wyobrażam sobie taką sytuację: dostaję do rąk omawianą książkę, nie jest jednak na niej napisane, kto jest autorem. Po lekturze mam powiedzieć, kto to napisał. Moja odpowiedź brzmiałaby: nie wiem. A już na pewno nie przyszłoby mi do głowy, że jest to dzieło Wojciecha Tochmana! Co prawda nie przeczytałam jeszcze wszystkich jego książek – ta jest do... {} Recenzja książki Eli, Eli

@Antoniowka@Antoniowka {}× 4

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2020-03-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Nie wiem co napisać. Prawda o życiu tych ludzi wbija w fotel. Z drugiej strony naszła mnie taka myśl, że mentalność ludzi, którzy nie oczekują zbyt wiele od życia chyba wszędzie jest taka sama...
Wielki szacunek dla Autora reportażu i Autora zdjęć za ich odwagę. I za tę książkę.

{}× 10 | link |
@tsantsara
2019-11-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Reportaż, proza dokumentalna Literatura polska (współczesna) Azja Południowo-Wschodnia) (Indie, Indonezja, Chiny)

Tochman czuje, że nawet nie chcąc, wpisuje się tym tematem w pornografię opowiadania o nędzy. Stąd we wstępie zastrzeżenia i rozważania o naturze zawodu reportera, fotografa, o ich dziś już powszechnym voyeuryzmie bez współczucia. A w epilogu ciekawa informacja, skąd wzięła się ta historia, ta podróż i jaka była tutaj relacja: nędzarz-reporter. Trochę się tym obronił. Pokazał ludzi, nie tylko nędzarzy. Pokazał człowieczeństwo w piekle, piękno na śmietniku. Trochę tak jak Michael Glawogger w swym filmie Megacities (do zobaczenia w youtube). U niego też piękne nie są tylko kolory i kadry, lecz to co ludzkie, troska nędzarzy o własną godność, praca. Glawogger również jest w stanie rozmawiać z każdym i nocować w najgorszej norze. Tochman przez to, co robi poza zawodem reportera, uwiarygadnia się w moich oczach, także w krytyce i niechęci do kościoła, który staje po stronie bogatych, nie ubogich. Ponieważ nie jest kimś, kto nic nie robi, a widzi tylko źdźbło w cudzym oku, jak większość krytykantów, potykających się o własne belki. Bo łatwe, niskie i cholernie niemoralne (i absolutnie niedopuszczalne!) jest krytykowanie cudzych działań, samemu nie kiwnąwszy palcem. Pilnowanie cudzej moralności samemu mówiąc: "ja? ja nie muszę - jestem przecież niewierzący". Wolę niewierzących z sumieniem niż pozornie religijnych. Dziwne, ale kontekst mentalno-społeczny przypominał mi trochę Polskę lat 80-tych. To tacy sami ludzie jak my.

{}× 1 | link |
@madziab86
2020-07-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

To jest pierwsza książka Tochmana, którą ciężko mi się czytało i ciężko mi ją ocenić. Myślę, że historii przedstawionych w reportażu nie powinno się oceniać, bo można tylko powiedzieć, że to smutne i przygniatające historie i nie ma się tu nad czym rozwodzić więcej.
Chcę ocenić styl, w jakim zostało to napisane. Miałam wrażenie braku ciągłości opowieści, skakania z tematu na temat, duży chaos i przez to, to co wybrzmiało było średnie. Wyczytałam krytykę turystyki w takie miejsca, jak to opisane w książce i robienia pieniędzy na biedzie ludzi tam żyjących, gdzie turysta pstryka fotki i zdobywa popularność, z tym się zgadzam, ale nie mogłam też oderwać się od myśli, że każdy taki reportaż, jak i ta książka też są trochę dla pieniędzy. Ja wiem, że przewija się też pod koniec książki forma pomocy, jaką Tochman i fotograf udzielili bohaterom swojej opowieści, ale pozostaje w tym jakiś zgrzyt mój wewnętrzny.

{} | link |
@Czytanna
2021-09-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Antoniowka
2021-02-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
UR
2021-01-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
CA
2020-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Y: 2015 i wcześniejsze eony

Cytaty z książki

O nie! Książka Eli, Eli. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl