Fale wojny

Steven Pressfield
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Fale wojny
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Jeśli na historię składają się biografie niezwykłych ludzi, to życie Alkibiadesa (451-404 p.n.e.) stanowi niepomijalny rozdział w kronikach zachodniej cywilizacji. Krewny Peryklesa i protegowany Sokratesa, Alkibiades uznawany był za najbarwniejszą i najbardziej charyzmatyczną postać swoich czasów. Uwiecznili go w swych dziełach Plutarch, Platon i Tukidydes. Jak duma Achillesa wpłynęła na przebieg Wojny Trojańskiej, tak wola i ambicja Alkibiadesa odcisnęły swe piętno na Wojnie Peloponeskiej, dwudziestosiedmioletnim bratobójczym starciu ateńskich potęg, Sparty i Ligi Peloponeskiej. Jako dowódca armii i floty Alkibiades nigdy nie doznał porażki. Losy Aten i ich ulubionego syna były ze sobą nierozłącznie splecione. Miasto i człowiek, to dwa lustrzane odbicia dzielności, ambicji i wrażliwości. W sojuszu z Atenami, Alkibiades prowadził je od zwycięstwa do zwycięstwa; odstąpiwszy od nich, przywiódł do chwały ich wrogów. O przemożnym wpływie Alkibiadesa na jego współczesnych Arystofanes napisał, iż Ateny "kochały go i nienawidziły, i nie mogły się bez niego obyć". Historię Alkibiadesa przedstawia w hipnotyzującej zgoła przedśmiertnej spowiedzi jego podwładny, kapitan piechoty morskiej.
Data wydania: 2000
ISBN: 978-83-7298-137-0, 9788372981370
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 532
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Steven Pressfield Steven Pressfield
Urodzony w 1943 roku w Trynidadzie i Tobago
Steven Pressfield - Amerykański pisarz urodzony w Trynidadzie i Tobago. Od momentu ukończenia studiów w 1965 roku migrował po wielu stanach i pracował w 21 różnych zawodach (od nauczyciela po asystenta w szpitalu psychiatrycznym), zanim został pisar...

Pozostałe książki:

Fale wojny Aleksander Wielki : dzielność wojenna Kampania afgańska Ogniste wrota Polowanie na Rommla Do the Work Wojna Sztuki
Wszystkie książki Steven Pressfield

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Fale wojny aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@beniaczek1
2021-04-20
8 /10
@melkart002
2020-09-08
9 /10
Przeczytane
@Akkaribon
@Akkaribon
2013-01-07
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Chętnie posługuję się pieniędzmi, ale nie pozwalam, żeby to one posługiwały się mną. Służba za pieniądze daje najemnikowi pewien dystans wobec ambicji i celów jego dowódcy. Oto o należyty użytek z pieniędzy; sława z myślą o zapłacie staje się cnotą, podczas gdy umiłowanie ojczyzny czy żądza chwały czynią człowieka igraszką jego własnych pragnień. A to już wręcz grzech. Za darmo slużą tylko patrioci i głupcy.
(...) cokolwiek odtrącimy, wróci by wziąć na nas pomstę.
Co w naszym przekonaniu na pierwszym jest miejscu – człowiek czy prawo? Jeśli stawimy czlowieka ponad prawem, to w istoacie unicestwimy wszelkie prawo, gdyby bowiem poszczególne jego przepisy nie do każdego tak samo miały się odnosić, to w istocie nie odnosiłoby się do nikogo. Jeśli aż tak wysoko wyniesiemy pojedynczą osobę, to jakbyśmy równocześnie zbudowali schody, którymi po jakimś czasie zacznie się wspinać ktoś inny!
Czy demos zdolny jest do samodzielnego rządzenia? Może sprawi ci pewną ulgę, przyjacielu mój, przypomnienie, że ideały, ku którym dąży miłośnik mądrości – pierwszeństwo duszy przed ciałem, poszukiwanie prawdy, panowanie nad cielesnymi namiętnościami – to dla pospólstwa poglądy nie tylko nie do przyjęcia, ale wręcz absurdalne. W masie swojej ludzie nie dążą do rozumnego gospodarowania swymi zachciankami, lecz do ich spełnienia; sprawiedliwość to dla nich zawada na drodze, która prowadzi do zaspokojenia ich chciwości, bogowie zaś to puste w środku figurynki, które wystawiają na pokaz, gdy trzeba jakoś usprawiedliwić własne czyny, które wzięły się z przerażenia, pragnienia zysku lub samolubstwa. Demos nie jest wartością samą w sobie, a tylko sumą wartości poszczegolnych jednostek.
Herosów poznaje się po ich grobach.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl