Filozofia nauki

Michał Heller
Filozofia nauki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Michał Heller, światowej sławy filozof, kosmolog i teolog omawia nie tylko standardowe ujęcia filozofii nauki, wypracowane przez filozofów nauki w toku historii jej rozwoju, lecz przede wszystkim odwołuje się do tego, co rzeczywiście dzieje się we współczesnej nauce.

Nauka. Jedni ją gloryfikują, inni zaś woleliby widzieć ją spowitą kirem i odstawioną na boczny tor. Są też tacy, którzy na wzmiankę o niej machną ręką i znużonym głosem oznajmią, że nie mają na jej temat nic do powiedzenia. Jeszcze dla niektórych pozostaje ona prawdziwą terra incognita; zjawiskiem z rzędu tych, do których jak ulał pasują słowa pewnego traktatu – „o czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć”. Tak to już bywa z tą nauką, gdy wpuści się ją w obieg potocznych dyskusji.

Nie o takiej jednak nauce opowiedzieć pragnie nam ks. Michał Heller w swojej książce Filozofia nauki. Wprowadzenie. Nasz rodzimy fizyk i kosmolog czyni tutaj metodologiczny krok w tył, by z punktu widzenia filozofii podjąć namysł nad tym, z jakich korzeni nauka wyrasta. A korzenie te nierzadko są mocno splątane. Co to jest fakt? Pozornie proste pytanie komplikuje się, gdy uświadomimy sobie, że istnieje przynajmniej kilka koncepcji, precyzujących to – wydawałoby się oczywiste, używane przecież na co dzień, zwłaszcza przez ludzi nauki – pojęcie.

Autor bardzo zręcznie radzi sobie z bogactwem problemów. Przystępnym językiem prowadzi czytelnika przez gąszcz tematów, począwszy od wstępnych, metodologicznych refleksji nad fenomenem nauki, aż po mogący budzić największy opór wśród przeciwników metafizyki rozdział zatytułowany „Granice nauki i transcendencja”. Dla wyjaśniania wielu złożonych kwestii sięga po pomoc do fizyki, uzasadniając ten wybór nie tylko własnymi kompetencjami w tej dziedzinie, ale także jej dojrzałością metodologiczną.

Kamil Trombik, Mądre Książki

Michał Heller – uczony, kosmolog, filozof i teolog. Laureat Nagrody Templetona i założyciel Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Autor m.in. książek Filozofia przypadku (CCPress 2012); Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (CCPress 2013); Granice nauki (CCPress 2014); Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem (CCPress 2015).

Data wydania: 2019-05-10
ISBN: 978-83-7886-435-6, 9788378864356
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Kategoria: Filozofia
Stron: 200
dodana przez: chudini0505
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Michał Heller Michał Heller
Urodzony 12 marca 1936 roku w Polsce (Tarnów)
Ks. prof. zw. dr hab. Michał Heller - filozof, teolog, fizyk kosmolog. Pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego oraz Papieskiej Akademii Teologicznej. Za swoją działalność został uhonorowany między innymi doktoratem honoris causa na Aka...

Pozostałe książki:

Podglądanie Wszechświata Filozofia i wszechświat Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą Filozofia przyrody Kosmologia kwantowa Szkice z filozofii głupoty Wykład, który wstrząsnął światem Bóg i nauka. moje dwie drogi do jednego celu Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne? Drogi myślących Elementy filozofii przyrody Filozofia kosmologii. Wprowadzenie Fizyka ruchu i czasoprzestrzeni Kosmologia Lemaître'a Moralność myślenia Pasja wiedzy. Między nauką a filozofią Podróże z filozofią w tle Szczęście w przestrzeniach Banacha Uchwycić przemijanie Usprawiedliwienie wszechświata Wszechświat u schyłku stulecia 10.30 u Maksymiliana Bóg i geometria Ciekawość Czy fizyka jest nauką humanistyczną? Daj nam oczy widzące. Kazania krótkie Dylematy ewolucji Elementy mechaniki kwantowej dla filozofów Filozofia nauki Gdy rozerwą się więzy czasu... Granice kosmosu i kosmologii Granice nauki Jak być uczonym Jedna chwila w dziejach Wszechświata. Lemaitre i jego kosmos Logos Wszechświata. Zarys filozofii przyrody Matematyczność przyrody Mathematical Structures of the Universe Nauka i Teologia - dlaczego tylko na jednej planecie? Nieskończenie wiele wszechświatów Nowa fizyka i nowa teologia. Wydanie kieszonkowe Ostateczne wyjaśnienia wszechświata Początek jest wszędzie. Nowa hipoteza pochodzenia wszechświata Pojmowalny Wszechświat Przestrzenie Wszechświata. Od geometrii do kosmologii Pytanie glinianego garnka Sens życia i sens wszechświata Spacerem po filozofii Spór o rozumienie Stworzenie i początek Wszechświata. Teologia - Filozofia - Kosmologia Teologia a nauka - z nostalgią ale bez frustracji Teologia i wszechświat Teoria względności Mikołaja Kopernika The Concept of Explanation The Emotional Brain Revisited Ważniejsze niż Wszechświat Wierzę, żeby rozumieć Wszechświat - Maszyna czy Myśl? Wszechświat i filozofia Wszechświat jest tylko drogą. Kosmiczne rekolekcje Zakład o życie wieczne i inne kazania krótkie
Wszystkie książki Michał Heller

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Filozofia nauki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Filozofia nauki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl