Ginekolodzy

Jürgen Thorwald
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Ginekolodzy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Najbardziej kontrowersyjna książka Jürgena Thorwalda. Zanim ginekologia stała się tym, co znamy dziś, trwał horror. Lekarze, czy jak ich nazywano „rzeźnicy”, prześcigali się, kto szybciej wytnie macicę, odbierze poród kleszczami czy usunie torbiel. Z biegiem czasu okazało się, że wzbudzające zachwyt operacje chirurgiczne i sprawne posługiwanie się skalpelem bardziej służyły sławie ginekologów niż zdrowiu pacjentek, które zbyt często kończyły na cmentarzu. Gdy pojawiali się lekarze chcący ulżyć pacjentkom, stawali się tematem kpin, tracili prawo wykonywania zawodu, a nawet trafiali przed sąd. Innych chciano wieszać. Konserwatyści wołali, że kobieta ma rodzić w bólu, bo tak napisano w Biblii. I że badanie lekarskie powinno być przyzwoite. Prekursorom nowoczesnej diagnostyki nie było łatwo. Jürgen Thorwald opisuje tych, dzięki którym udało się zmniejszyć śmiertelność rodzących, a także tych, dzięki którym badanie lekarskie nie kończyło się powikłaniami i stanem zapalnym, oraz tych, dzięki którym mamy dziś całą gamę środków antykoncepcyjnych. Thorwald znów serwuje fascynującą opowieść o historii medycyny. Z niezwykłą precyzją opisuje rozwój metod i narzędzi chirurgicznych niezbędnych do leczenia najbardziej intymnej części ciała kobiety. Autor niejednokrotnie przełamuje wstydliwe tabu i odkrywa pilnie strzeżone tajemnice.
Data wydania: 2016-01-13
ISBN: 978-83-65282-25-5, 9788365282255
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 392

Autor

Jürgen Thorwald Jürgen Thorwald
Urodzony 28 października 1915 roku w Niemczech (Solingen)
Niemiecki pisarz, dziennikarz i historyk, któremu sławę przyniosły w szczególności książki traktujące o historii medycyny. Również jego dzieła dotyczące medycyny sądowej oraz czasów II wojny światowej cieszą się dużym uznaniem i popularnością wśród ...

Pozostałe książki:

Triumf chirurgów Stulecie chirurgów Stulecie detektywów Kruchy dom duszy Krew królów
Wszystkie książki Jürgen Thorwald

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Historia wieków ciemnych (i nie tak wcale dawnych) ginekologii i położnictwa

3.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Powszechnie wiadomym jest, że medycyna dopiero od niedawna oferuje więcej niż chleb zagnieciony z pajęczyną. Wiedza ta nie przygotowuje jednak psychicznie na ukazane przez Thorwalda okropieństwa, będące niegdyś udziałem rodzących kobiet. Autor w kolejnych rozdziałach przedstawia pionierów ginekologii i ich odkrycia. Szczególnie pierwsze rozdziały... {} Recenzja książki Ginekolodzy

@Tymciolina@Tymciolina {}× 3

doceniajmy ginekologów

19.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

bardzo dobre teksty pana Thorwalda, od książki nie mogłam się oderwać i ciągle przechodziły mnie ciarki, zgadzam się z opiniami - lektura obowiązkowa! szczególnie dla nas, kobiet, które z tym zawodem mają do czynienia prawie, że na co dzień cieszę się, że te wymienione kobiety i ich historie były zapalnikiem do działań ginekologów na całym świeci... {} Recenzja książki Ginekolodzy

@Babi@Babi {}

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2019-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2019

„Nie wiadomo, dlaczego pewni ludzie w określonej chwili porywają się na coś, na co nikt przed nimi się nie odważył".

Kontrowersyjna? Przede wszystkim prawdziwa. Wstrząsająca, budząca zdumienie, ale i głębokie poczucie ulgi, że tamto to już przeszłość. Że my nie musiałyśmy doświadczyć tego, co nasze przodkinie. I nadzieję, że już żadna kobieta tego nie doświadczy.

Po ogromnym wrażeniu, jakie wywarło na mnie „Stulecie chirurgów” tegoż autora i przemyśleniom, które towarzyszyły mi podczas lektury „Piekła kobiet” T. Boya- Żeleńskiego, odczucia i emocje związane z „Ginekologami” były jakby wtórne, pozbawione wrażenia świeżości i związanych z nim grozy, zadziwienia oraz uczucia ściśniętego gardła. Mam świadomość, że na te odczucia wpłynęła kolejność lektur, bo sami „Ginekolodzy” to sprawnie i z zacięciem napisana opowieść o walce o wiedzę: z niewiedzą, tradycją i dogmatami Kościoła. Walce o kobiety, ich godność, umniejszenie cierpienia, ich życie. To książka, która podnosi na duchu i pozwala zachować wiarę w ludzkość. Polecam.

{}× 4 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Medycyna - ogólnie Być kobietą, być kobietą Mam w domu 📚

"Nawet jeśli dla kobiety każda kolejna ciąża wiąże się z dużym zagrożeniem, a mąż nie chce się zgodzić na wyżej wspomnianą czasową abstynencję, to kobiecie i tak nie wolno sięgać po złą metodę (pesarium) zapobiegania ciąży. Oczywiście w wysokim stopniu można jej współczuć, nie pozostaje jej jednak nic innego, jak mężnie stawić czoło smutnym następstwom przyjętych wraz z małżeństwem obowiązków".


Dobrze, że nie przyszło mi żyć w takich czasach, byłabym naprawdę bardzo, bardzo złą żoną. Krew się we mnie gotuje, jak czytam o takich rzeczach. Obowiązki małżeńskie i mąż, któremu nie chce się okresowo powstrzymać od seksu, nawet za cenę śmierci żony przy kolejnym porodzie? Otrułabym dziada jak nic. Może stąd jest tak wiele trucicielek w historii kryminalistyki, o której zresztą również przeczytałam u Thorwalda. A przy okazji lektury "Ginekologów" bardzo doceniłam zalety nowoczesnej antykoncepcji hormonalnej.

Książka sama w sobie nie jest kontrowersyjna, bardziej kontrowersyjne są autentyczne teorie, które przez wieki były głoszone przez księży, a później ginekologów w początkach istnienia tej specjalności. Przykładów jest wiele, wystarczy przytoczyć kilka cytatów:

"[...] Orygenes, jeden z Ojców Kościoła, wysnuł w III wieku n.e. teorię o duszy płodów i - żywiąc pogardę do z natury grzesznej kobiety - pouczał, iż w każdym przypadku trudnego porodu można poświęcić matkę - ale dziecko musi przyjść na świat i zostać ochrzczone [...]"

"Przez wieki ...

{}× 3 | link |
AG
2021-01-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Médecine Sésame

Świetna pozycja dotycząca historii ginekologii, pokazująca jak ciężko jest walczyć lekarzom-naukowcom z Kościołem i zabobonami oraz jak wiele nauka osiągnęła w ostatnim stuleciu. Procedury, które wydają się nam dziś oczywiste, jak cytologia, antykoncepcja, cesarskie cięcie czy znieczulenie podczas porodu zmieniły świat kobiet, a czasem tak niewiele brakowało, by nie zostały wynalezione jeszcze przez długie lata. Jedynym minusem jest dla mnie zakończenie książki - brakowało mi jakiegoś podsumowania, zwieńczenia dywagacji Thorwalda. Mimo to, mogę szczerze polecić tę książkę - zwłaszcza mężczyznom.

{}× 1 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Z historią w tle Posiadam Reportaże i literatura faktu Popularnonaukowe

Kocham Pana, panie Thorwald!
Od pierwszej historii w „Stuleciu chirurgów” o usunięciu olbrzymiej torbieli u żony farmera z Kentucky. Czytałam jak książkę sensacyjną i większość „Ginekologów” też pochłaniałam jak pierwszorzędny kryminał.

Dla osób, które nie znają autora napiszę, że znany jest z fabularyzowanych historii o rozwoju nauk medycznych i kryminalistyki. Wszystko to pisane w konwencji wyścigu z czasem, z ograniczeniami technicznymi, brakiem wiedzy i zasobów i wreszcie z zabobonami. W „Ginekologach” mamy przegląd wielkich nazwisk wśród lekarzy od chorób kobiecych, a przy okazji mnóstwo wiedzy jak dawniej leczono kobiety, jak odbierano porody i zapobiegano ciąży. W zasadzie wiedziałam o wielu przerażających aspektach bycia kobietą w minionych wiekach, jednak zebrana tutaj razem stanowiły przytłaczającą dawkę nieszczęścia.

Przygnębiające jednak było najbardziej to, że środowisko ginekologiczne z takim oporem przyjmowało nowe rozwiązania, często wbrew faktom, z pozamedycznych powodów powstrzymując się np. przed stosowaniem znieczulenia podczas porodu czy przed zalecaniem antykoncepcji. Natomiast wiele innych drastycznych metod obchodzenia się z problemami kobiecymi miało się zupełnie dobrze.

Fascynujące dla mnie było jakie to poglądy uważano za prawdy naukowe – np. wg uznanego czasopisma Lancet” uśmierzanie bólu porodowego powoduje pobudzenie seksualne u rodzących a to z kolei stawia je na równi ze zwierzętami oraz to, że ‘żona, której mą...

{} | link |
@ziellona
2020-02-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 21 - HISTORIA

Oto cały Thorwald - tym razem zabrał się za temat medycyny konkretnej - czyli historię rozwoju nauki, zwanej ginekologią. Jest to kolejny przykład genialności autora - przedstawia historię zwięźle, konkretnie, z bohaterami mniej lub bardziej żywymi - z lekkością pióra, które przynależy do najlepszych pisarzy książek sensacyjnych. Tak - książki o medycynie autorstwa Thorwalda czyta się jak najlepsze powieści sensacyjne.

Niestety ma jedną wadę - jeżeli ktoś (tak jak ja) nie jest wybitnie zainteresowany tematyką (tylko po prostu - chce się dowiedzieć) to tak tuż przed końcem... ma się przesyt. Odkłada się na później... a potem rzadko to "później" następuje - to jest niestety wada książek obszernych w treść (w pewnym momencie mózg i pamięć wymaga odpoczynku). W momencie dojścia do czasów współczesnych (znanych z TV, radio i prasy) przestaje tak bardzo "ciągnąć" do Thorwalda.

Ale pomimo tej niewielkiej wady... - jedna z najlepszych książek przeczytanych w tym roku. I nie jestem w stanie określić na którym miejscu w twórczości Thornwalda bym ją posadowiła - wszystkie medyczne są u mnie na razie ex aequo... 

{} | link |
@kurtho
2020-08-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

To po prostu horror.

{} | link |
@conniec
2021-11-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Czytanna
2021-04-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@kazi1310
2021-02-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam [ebook] 2016-Książki
@Tamaryszek
2020-06-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane (Popularno)naukowe Domowa biblioteczka
@magdalenekubiak
2020-06-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Jurgen Thorwald
@Evita
2020-05-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Medycyna
@portana36
2020-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Babi
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Reportaż, literatura faktu i biografie 2017 Posiadam
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Ginekolodzy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl