Głębia

Henning Mankell
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Głębia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

 
Powieść, która dowodzi, jak doskonałym twórcą Mankell był poza gatunkiem kryminału. Zanurzając się w głębię męskiej psychiki, opowiada historię nie mniej wciągającą i fascynującą niż sławna seria o detektywie Wallanderze, a jednocześnie historię do głębi poruszającą i pełną tragizmu.

W październiku 1914 roku szwedzki statek „Svea” dociera do wybrzeża Archipelagu Sztokholmskiego. Płynie na nim Lars Tobiasson-Svartman z misją dokonania pomiaru głębokości wód morskich i wyznaczenia kanału żeglugowego dla okrętów wojskowych. Zatrzymuje się na pozornie bezludnej wyspie Halsskar i ze zdumieniem odkrywa, że zamieszkuje ją młoda kobieta, Sara Fredrika. Pomimo dzikiej natury, zupełnie odmiennej od jego własnej, znajomość z wyspiarką porusza Larsa do głębi i burzy jego uporządkowane życie. Po powrocie do Sztokholmu i żony nie jest w stanie uwolnić się od tęsknoty za Sarą. Obsesja na punkcie kobiety budzi w  nim tłumione, najgorsze instynkty, zmieniając go w człowieka gotowego na wszystko, aby osiągnąć cel: zbliżyć się do żyjącej samotnie Sary, a jednocześnie utrzymać jej istnienie w tajemnicy przed żoną. Próba podwójnego życia prowadzi do tragicznych konsekwencji. 

Data wydania: 2017-10-11
ISBN: 978-83-280-3724-3, 9788328037243
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 352
dodana przez: MgorzataM
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Henning Mankell Henning Mankell
Urodzony 3 lutego 1948 roku w Szwecji (Sztokholm)
Henning Mankell – szwedzki pisarz, dziennikarz, reżyser i autor sztuk teatralnych. Jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy szwedzkich, a zarazem wybitny dziennikarz i człowiek teatru, zasłynął serią publikowanych od 1991 roku powieści kryminalnych,...

Pozostałe książki:

Fałszywy trop Morderca bez twarzy Psy z Rygi Mężczyzna, który się uśmiechał O krok
Wszystkie książki Henning Mankell

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Głębia aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Aleks-a
2022-02-07
8 /10
Przeczytane Posiadam O ludziach i życiu Literatura szwedzka

Mankell stworzył portret psychologiczny mężczyzny, którego marzeniem było odnalezienie na morzu nieskończonej głębiny i nieosiągalnego horyzontu - morzem okazała się jego własna dusza. Napisał książkę o człowieku mrocznym i niebezpiecznym, obleczonym w spokojną powierzchowność, jednak w odmętach duszy kryjącego siły, z którymi samotnie toczy nieustanny bój. Cierpiącego z powodu przerostu ambicji i skrajnej niepewności. Wiodącego życie przypominające pole walki, na którym potrzeba sprawowania kontroli ściera się ze skłonnością do ryzykownych zachowań. Człowieka, który w nowych warunkach potrafi stać się kimś innym i zmieniać osobowość, nie zawsze w pełni świadomie. Kogoś, kto tworzy fikcję i żyje w światach równoległych. Kto wciąż mierzy odległości, a budując międzyludzkie dystanse żyje zupełnie nieświadomy tego jak bardzo potrzebuje bliskości.

Wciągająca, niespokojna proza.

× 11 | Komentarze (1) | link |
@LetMeRead
2019-12-30
6 /10
Przeczytane Przybyło w 2017

Miałam kilkuletnią przerwę w czytaniu Mankella. Trudno mi było bowiem przywyknąć do nieobecności Autora, jednego z tych najbardziej przeze mnie cenionych, ukochanych po prostu. „Grząskie piaski”, które powstawały już w trakcie Jego choroby, czytałam ze łzami w oczach. Rozstanie z Kurtem Wallanderem przeżywałam jak rozstanie rzeczywiste. W moim księgozbiorze znajdują się wszystkie książki Henninga Mankella, z wyjątkiem bodajże dwóch opowieści o Joelu dla dzieci. Wśród kilku jeszcze przeze mnie nieprzeczytanych była „Głębia”. I w ten wyjątkowo zimny maj przyszła na nią pora.
Długo nie mogłam wgryźć się w lekturę. Długo nie chciało pojawić się to tak dobrze znane mi wrażenie, że czytając Mankella czuję się jak w domu. Czy to jest pierwsza Jego książka, która nie przypadnie mi do gustu – myślałam? Wydawało mi się to niemożliwe, niewyobrażalne. Nie chciałam w to uwierzyć i w końcu pokornie stwierdziłam, że w tej powieści na pewno COŚ jest – tylko ja zwyczajnie tego nie widzę i nie rozumiem.
Czytałam więc dalej, zapadając się coraz bardziej w bagno. W głębię, w której pogrążony jest (czy też w głębię, którą nosi w sobie) także główny bohater – Lars Tobiasson-Svartman. Jest on inżynierem szwedzkiej marynarki wojennej i dokonuje pomiarów głębokości na morzu w celu sprawdzenia dotychczasowych szlaków i wytyczenia nowych dróg dla okrętów wojennych. Zdolny, dokładny, solidny fachowiec, któremu ufa dowództwo. Jednocześnie człowiek o wypaczonej osobowości, odrażający, socjopata, ...

× 7 | link |
@jatymyoni
2020-06-05
8 /10
Przeczytane Dobra ksiązka Audiobook L. skandynawska

Lubię autorów, którzy nie zamykają się w jednym gatunku. Tym razem autor przedstawił nam mroczny dramat psychologiczny, Lars, bohater tej opowieści jest kapitanem marynarki wojennej Szwecji, zajmuje się sporządzaniem map morskich i wytyczaniem tras dla statków. Poznajemy go jako statecznego męża i człowieka może nie lubianego, ale szanowanego. Tylko kim naprawdę jest Lars? Tak jak on bada głębię morza, tak my zagłębiamy się coraz bardziej w jego umysł. Jedno słowo przewija się w jego myśleniu: kontrola. Czy on jest normalnym człowiekiem, czy psychopatą? Do czego go doprowadzi jego sposób dedukcji i jakich czynów się dopuści? Czego on pragnie od życia?
Powieść toczy się wolno, gdyż w ten sposób poznajemy Larsa w różnych sytuacjach i sposób jego postrzegania rzeczywistości. Mistrzowski portret psychologiczny człowieka, który mógłby być naszym sąsiadem. Zgłębianie jego psychiki i duszy jest wstrząsające. Genialna powieść.

× 5 | link |
@MgorzataM
2019-11-02
6 /10
Przeczytane A: Posiadam Z: Uwolnione Y: 2019

Cytaty z książki

O nie! Książka Głębia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl